*

 

Advies aan minister: Internet moet over tien jaar 15 keer sneller zijn

Vincent Dekker − 16/03/10, 15:26

De komende jaren zal de vraag naar heel snel internetten via breedband, het zogenoemde Next Generation Network, met 30 tot 40 procent groeien.

  • Glasvezelnet in aanleg

Mensen kiezen steeds vaker voor telefoneren, internetten en tv kijken via snel internet. In sectoren als de zorg, beveiliging en onderwijs wordt de snelle vorm van internet ook steeds vaker gebruikt voor verschillende toepassingen.

Dat blijkt uit een dinsdag gepubliceerde inventarisatie van een werkgroep onder leiding van Ferd Crone, burgemeester van Leeuwarden. De werkgroep heeft bekeken wat gemeenten, provincies en woningcorporaties kunnen doen om nieuwe netwerken in de toekomst sneller tot stand te laten komen. Uit een onderzoek blijkt dat bijvoorbeeld 75 procent van de gemeenten op dit gebied kansen laat liggen.

Om het netwerk van supersnel internet via breedband zo snel mogelijk beschikbaar te krijgen in heel Nederland, kunnen regionale overheden volgens de werkgroep beter samenwerken. Dat kan bijvoorbeeld door het afstemmen van graafwerkzaamheden voor nieuwe netwerken. Het ministerie van Economische Zaken kan een rol spelen door bijvoorbeeld het organiseren van netwerk- en studiedagen.

De zogeheten Taskforce NGN (Next Generation Network) onder leiding van Crone denkt dat er snel werk gemaakt moet worden van het aanleggen van snellere verbindingen. Momenteel, zo stelt de Taskforce, hebben consumenten gemiddeld een downloadsnelheid van 5 megabit per seconde en hebben professionele gebruikers gemiddeld 14 mbps. Dat zal in 2015 respectievelijk 20 en 75 mpbs zijn en in 2020 75 en 400 megabit per seconde. Duidelijk is dat het huidige kopernetwerk van KPN daardoor over vijf jaar al niet meer meekan en dat het tv-kabelnet kort daarna technisch aan zijn eind is.

Het aanleggen van glasvezelnetten naar alle Nederlandse adressen, van bedrijven en consumenten, zal al gauw tien jaar vergen, zodat eigenlijk nu al duidelijk is dat voor sommige gebieden glasvezel te laat zal komen. Nederland heeft in de afgelopen jaren verzuimd op tijd met de aanleg van een modern informatienetwerk te beginnen.

De snelheden zijn echter niet het enige knelpunt van de huidige netten. De Taskforce, die het rapport in opdracht van de vroegere staatssecretaris voor economische zaken Heemskerk heeft opgesteld, pleit nadrukkelijk ook voor open netwerken. Alle diensten moeten toegang krijgen tot het snelle net. Het huidige KPN-net is al wel open, maar dat is dus als eerste technisch achterhaald. Het kabelnet kan iets langer mee, maar dat is juist gesloten. De kabelbedrijven staan niet toe dat concurrenten er internetabonnementen en andere diensten op aanbieden.

Met die houding stimuleren de kabelnetten in feite de versnelde komst van open glasvezelnetten. Volgens Crone kunnen gemeenten en provincies daarbij zeker financiƫle hulp bieden. Zij kunnen garant staan voor een lening of rechtstreeks in de aanleg van netten investeren. Wel moet dat op commerciƫle basis gaan, zoals ook Eurocommissaris Neelie Kroes afgelopen vrijdag al stelde. Net als Kroes juicht ook de Taskforce zulke overheidsdeelname toe omdat een nieuw netwerk een vereiste is voor een duurzame economische groei, die weer nodig is om de snel oplopende werkloosheid te doen keren.

mailIcon print |