*

 

'Brede aanpak kan beter beeld peiling geven’

Door: redactie − 24/01/10, 17:03

De peiling van de ANWB over de kilometerheffing zou een beter beeld geven als leden ook telefonisch of schriftelijk kunnen meedoen.

  • Op de A12 ter hoogte van Woerden staat een testopstelling van verkeerssystemen van Rijkswaterstaat. (ANP)

„Nu is de peiling beperkt tot de mening van leden met een internetverbinding. Door meerdere manieren om te stemmen aan te bieden, krijgt iedereen de kans om zijn mening te geven. Het is onduidelijk hoeveel mensen op deze manier van stemming zijn uitgesloten.”

Dat zegt Jaap-Henk Hoepman, specialist op het gebied van computerbeveiliging bij de vakgroep informatica van de Radboud Universiteit in Nijmegen. Volgens Hoepman, tevens werkzaam als ict-specialist bij onderzoekinstituut TNO, zou een dergelijke verbreding van de peiling voor de veiligheid niets hoeven uit te maken. „Als er maar voor wordt gezorgd dat mensen niet twee keer (schriftelijk en via internet) kunnen stemmen.”

’s Lands bekendste hacker, Rob Gonggrijp, is aanzienlijk meer uitgesproken. „Het manipuleren van deze stemming is triviaal kinderspel”, zegt Gonggrijp, mede-oprichter van de internetprovider XS4ALL. „Voor een voldoende gemotiveerde aanvaller is dat geen enkel probleem.” Gonggrijp heeft de indruk dat er geen „security techneuten” bij de peiling zijn betrokken.

„Geen enkel systeem kent een veiligheid van 100 procent”, zegt Hoepman. „Ook het meest beveiligde systeem kent een restrisico.” Hij stelt dat er bij de aanmelding van deelnemers aan de peiling betere middelen zijn dan het intoetsen van de postcode en het huisnummer, zoals de ANWB vraagt. Het gebruik van een smart card geld als een zwaarder middel om de deelnemer te identificeren, aldus Hoepman. „Of dat in dit geval noodzakelijk is, hangt af van de risicoanalyse. Daarin worden de mogelijke risico's afgezet tegen de genomen beveiligingsmaatregelen.”

De specialist beklemtoont dat hij niet op de hoogte is van die maatregelen. Wel roept Hoepman het rapport van de commissie-Korthals Altes van enige jaren geleden in herinnering. Op grond daarvan werd besloten elektronische stemmachines af te schaffen.

Hij zegt dat belangrijk is dat de uitgebrachte stemmen niet tot een persoon zijn te herleiden. Dat was een reden voor de argwaan ten opzichte van de machines. Hoepman denkt wel dat dergelijke machines met een hogere betrouwbaarheid in de toekomst hun rentree zullen maken.

mailIcon print |