*

 

'Integratie is uitstekend gelukt’

24/01/10, 12:45

De integratie van minderheden in Nederland is niet mislukt, maar gaat juist prima. Beter dan in andere landen. Zo goed zelfs dat we daar trots op mogen zijn. Publicist Frans Verhagen stelt dit in zijn boek Hoezo Mislukt? De nuchtere feiten over de integratie in Nederland, dat maandag verschijnt.

  • Naambordjes van bewoners van het Biz Botuluyuz, een wooncomplex ontwikkeld door Turkse bewoners in de Rotterdamse wijk Bospolder.  (Jorgen Caris)
    Naambordjes van bewoners van het Biz Botuluyuz, een wooncomplex ontwikkeld door Turkse bewoners in de Rotterdamse wijk Bospolder. (Jorgen Caris)

Verhagen: „Wat mij de afgelopen tien jaar irriteerde is de toon van de discussie over integratie. Er wordt steeds gesteld dat het mislukt is. Maar het gaat veel beter dan we veertig jaar geleden, toen de gastarbeiders kwamen, hadden mogen verwachten.”

Die conclusie trekt hij op basis van een aantal feiten en cijfers. Zo doen allochtonen het steeds beter op de arbeidsmarkt en in het onderwijs. „Er gaan meer allochtonen naar de universiteit dan ooit tevoren. Dat zijn allemaal mensen van wie de ouders nauwelijks een opleiding hadden of soms zelfs analfabeet waren.”

Etnische minderheden zijn ook prima vertegenwoordigd in de politiek. „Ongeveer zoals in de samenleving. In Amerika is de enige prominente zwarte de president. Daarna komt er een hele tijd helemaal niks. In Nederland is dat veel beter.”

En er zijn feiten die zo vanzelfsprekend lijken dat veel Nederlanders ze niet eens in de gaten hebben. Zoals taal. „Alle allochtonen van de tweede generatie spreken Nederlands. Misschien niet fantastisch, maar een heleboel Nederlanders hebben er ook tamelijk veel problemen mee.”

Problemen zijn er volgens Verhagen zeker. Overlast door bijvoorbeeld Marokkaanse jongeren is daar een van. Maar die moeten we in het juiste perspectief zien. „Gevechten in Hoek van Holland, rellen tijdens oudejaarsnacht, relletjes bij iedere voetbalwedstrijd; mijn stelling is dat we een probleem hebben met onze jongeren. We moeten niet doen alsof Marokkaanse jongens de enigen zijn.”

Datzelfde geldt voor het onderwijs. Ja, het klopt dat de uitval onder allochtone jongeren in het vmbo hoog is. „Sommige mensen denken dat het vmbo een onderwijssysteem voor allochtonen is. Maar het overgrote deel van de leerlingen is autochtoon. En die hebben ook een hoog schooluitval. Er zit een probleem bij het vmbo.”

Verhagen heeft al het verwijt gekregen dat hij naïef is, maar daar is hij het niet mee eens. Hij is er simpelweg van overtuigd dat er op het gebied van integratie meer dingen goed gaan dan slecht. In zijn boek stelt hij: „Het glas is niet eens halfvol, het is meer dan driekwart vol.”

mailIcon print | |
<spring:message code='commonMessages.loading' />