’Kerk oorzaak succes PVV’
U bekijkt nu: pagina 1 van 2.
De opmars van de PVV baart velen zorgen. Dat valt onder christenen wel mee, blijkt uit peilingen. Voor hen is ze na het CDA de tweede partij waarop gestemd wordt. Dat komt volgens Elftallid Huub Oosterhuis vooral door islam-angst. Kan de katholieke kerk onvruchtbaar populisme bestrijden?
De winst van de PVV – feitelijk van Geert Wilders – bij de Europese verkiezingen zegt niet zozeer iets over Europa alswel over Nederland, menen elftalspelers bisschop Gerard de Korte en Huub Oosterhuis. De economische crisis en integratieproblemen in ons land hebben een ’woedende minderheid’ gecreëerd die van zich deed spreken.
De katholieke Oosterhuis – dichter en pastor – is niet onder de indruk van de uitslag. „Het was te verwachten. Wilders is de belichaming van de Nederlandse vreemdelingenhaat en islamangst. Mensen die voorheen op de LPF stemden, kiezen nu voor de PVV.” Hij hoopt dat politiek links is wakker geschud en een verbond sluit. „Als de PvdA bereid is om samen te werken met de SP en GroenLinks, is Wilders zo uitgeschakeld. Deze uitslag is niet onherroepelijk.”
Over welk blok Wilders kan breken, wil Gerard de Korte als bisschop geen uitspraak doen, maar hij vreest vooral voor de stabiliteit van toekomstige coalities nu Nederland massaal de middenpartijen loslaat en de PVV groot maakt. „Als deze coalitie de rit al uitzit.”
Nederland is een onzeker land geworden, meent De Korte. „Persoonlijk zijn we gelukkig maar onderhuids voelen we onbehagen. Er heerst wantrouwen tegen de politieke en economische leiders door de crisis. Ze worden gezien als zakkenvullers.” Dat de PVV de rol van de islam in de Nederlandse samenleving hoog op de agenda heeft, ziet ook hij als een reden voor haar winst.
Beide Elftalspelers vinden de hoge score van de PVV in de katholieke provincies Brabant en Limburg opvallend. „Er leven veel gelovigen maar ook randkerkelijken met anti-islamitische gevoelens”, zegt Oosterhuis. „Ze zijn opgevoed met de dogmatische pretenties van de rooms-katholieke theologie. Moslims moest je bestrijden of bekeren. Die verbeeldingswereld loopt door tot in het heden. Ik ben benieuwd hoe de kerk hierop reageert, want ze breekt haar kerkgebouwen liever af dan ze aan een moslimgemeenschap te verkopen. Dat zou heiligschennis zijn.” Een voorbeeld van ’sluipend anti-islamdenken’, vindt hij. „Het aloude nummertje van georganiseerde godsdiensten: andere overtuigingen in de hoek zetten als onwaar.”
„Ik vraag me af of een religieus gestuurde anti-islamhouding de oorzaak is van de PVV’s winst”, reageert De Korte. „De randkerkelijken in het zuiden zijn veelal cultuurkatholieken waarop de kerk maar beperkt invloed heeft. Veel meer kan meespelen dat de leider van de partij uit Limburg komt.”
De regio’s waar Wilders veel stemmen won, zijn volgens hem te verschillend om te beweren dat katholieken gevoelig zijn voor zijn standpunten. „Die kan ik vanuit mijn katholiek-sociaal denken moeilijk begrijpen. Zoals dat overspannen nationalisme. Het katholicisme is universeel en kijkt over grenzen heen. Niet dat je geen nationale verbondenheid mag voelen, maar het wij-zij-denken keur ik af.” Het antwoord op de oorzaak vindt hij voer voor politicologen.
Volgens weekblad Elsevier heeft twintig procent van de protestanten en katholieken op de PVV gestemd; het CDA scoorde dertig procent. Dat zou de PVV tot tweede partij voor christenen maken.
„Iedereen die afwijkt van het gangbare patroon, zoals moslims en homo’s, wordt veroordeeld”, meent Oosterhuis. „Dat zit er diep in bij zowel de katholieken als de protestanten. Maar ook het pleidooi voor begrip en geduld is meegegeven.” Voor hem is het duidelijk dat de kerk dit in hen naar boven moet halen. Daarbij gaat het om oefening in verdraagzaamheid door kennis te nemen van het andere. „Het is de enige hoop die we hebben om inzichten bij te stellen. Maar iemand moet opstaan en zeggen: zo gaan we het doen.” Hij denkt dat bisschop de Korte hiervoor de uitgelezen persoon is. „Een van de weinigen katholieke voormannen in ons land die dat zou kunnen.”
Ook is volgens Oosterhuis een rol weggelegd voor andere bisschoppen in Nederland. „Een deel van de regionale bevolking heeft respect voor zo iemand. Hij kan vermanen en mensen aanmoedigen om moskeeën te bezoeken en gesprekken aan te gaan met moslims. Of mensen uitnodigen die vertellen wat de islamitische spirituele traditie inhoudt. En zeggen dat er inderdaad een gewelddadige kant aan het islamitisch denken zit, maar dat die er ook altijd geweest is in het katholieke denken.”
Huub Oosterhuis vertelt dat circa vijftig jongeren van de Amsterdamse Studentenekklesia een moskee bezochten en door verschillende mensen werden voorgelicht over de islam. „Ze hoorden dingen waarvan ze geen flauw benul hadden en hielden er een verlicht gevoel aan over, zeiden ze. Dat kunnen kerken ook doen.”
Het gebeurt al, zegt De Korte. „Ik ben het met Oosterhuis eens dat kennis verspreid moet worden, maar ben ook sadder and wiser. We kunnen deze overdracht idealiseren, veel kennis komt echter niet aan. Zelfs autochtone Nederlanders blijken vaak niet te weten wat Goede Vrijdag of Pinksteren inhoudt. Kennisoverdracht is maar een deel van de oplossing.”
Op lokaal niveau leggen parochies contact met moskeeën. „Dat gaat met Turkse meestal makkelijker dan met Marokkaanse. We spreken met imams, maar zij beheersen vaak het Nederlands niet. De afhankelijkheid van een tolk maakt de communicatie moeizaam.”
Ondanks de grote dogmatische verschillen is De Korte vóór een religieuze dialoog. „We moeten wel, voor de toekomst van onze wereld. Meer dan de helft van de wereldbevolking is christen of moslim.”
Ook Oosterhuis denkt dat hechte vriendschap te veel gevraagd is. „We hebben een nieuw concept nodig van integratie.
© Trouw 2010, op dit artikel rust copyright.
- Toon heel artikel
- vorige pagina
- 1
- 2
- volgende pagina






Reacties (100)
"Ge hebt van mijn huis een Oosterhuis gemaakt".
Stijn, Amsterdam op 20-06-2009, 19:37
Ik denk niet dat ik er ver naast zit als ik beweer dat de kern van de intermenselijke relaties binnen een samenleving door Jezus van Nazareth is vastgelegd in de vertelling over "de barmhartige Samaritaan".
Als ik het gedachtegoed van de PVV t.a.v. dit onderwerp analyseer dan kan ik moeilijk anders concluderen dan dat dit gedachtegoed voor de volle 100% anti-christelijk is. Dus kan iemand mij uitleggen waarom de PVV de 2de voorkeurspartij was onder de Nederlandse christenen bij de Europese verkiezingen?
Henk, Amersfoort op 17-06-2009, 16:41
"hechte vriendschap te veel gevraagd"? Welnee Oosterhuis, welnee Wilders. "nieuw concept nodig van integratie". Jazeker, maar niet dat van Oosterhuis of van Wilders. Wél het aloude principe: When in Rome do as the Romans do. Bezoekers passen zich aan, dat is een doodnormale eis van beleefdheid en etiquette. En wie zich aanpast is van harte welkom. En kan ook rustig zijn religie blijven belijden want dat is privézaak en verdient alle respect. Maar wie hier komt met het idee dat hij in alles zichzelf kan blijven, of daartoe door Oosterhuizen wordt aangespoord, tja ... die moet er rekening mee houden er Wildersen opstaan om hem de weg te wijzen.
Jan van Wezer, Voorburg op 17-06-2009, 16:10
Theoloog Oosterhuis speelt, zoals zovelen, een woordspel door te spreken over islamangst en vreemdelingenhaat bij een woedende minderheid. De oorzaak zou liggen bij ingeprente opvattingen over de theologische superioriteit van het katholicisme of het protestantisme. Echter, bij veel mensen gaat het om niet veel meer dan een zekere mate van van islamgevoeligheid. Het is vrij eenvoudig om honderd redenen aan te voeren waardoor deze onrust wordt gevoed zonder ook maar één keer een beroep te doen op het gedachtengoed van Wilders. Een oproep tot verdraagzaamheid lijkt me prima, maar dan wel verdraagzaamheid tot de onverdraagzamen.
Cornelius, Amersfoort op 17-06-2009, 01:53
Wonend in de Mijnstreek (Zuid-Limburg) weet ik dat in dit gebied van oudsher graag en vaak extreem-rechts wordt gestemd. Over de grootte van de Wilders aanhang in mijn omgeving maak ik me geen zorgen. Die zal binnen enkele verkiezingen verdwenen zijn. Mensen moeten hun ongenoegen kwijt kunnen.
Renckens, Heerlen op 14-06-2009, 23:24
Oosterhuis moet eens gaan inzien, dat de jaren '60 en jaren '70 voorbij zien. Wilders heeft goed gescoord in de grote steden; de conservatieve katholieke volksdelen stemden CDA en soms ChristenUnie of VVD. Een links volksfront tegen Wilders, klinkt totalitair. Oosterhuis zit niet voor niets bij de SP. Overigens heeft juist de versplintering van de katholieke zuil, zoals Oosterhuis die wenste en doorvoerde, gezorgd voor verschillende stemmers voor Wilders. Ook binnen de Kerk is geen leiderschap meer, en geen trouw aan de eigen identiteit. Dat verraad aan de eigen schat begon overigens al tijdens het 2e Vaticaans Concilie.
Maria Tenhumberg, Z. op 14-06-2009, 10:54
De title gaat volgens mij te ver, maar ik ben wel eens met de inhoud. Als christen opgevoed, ben ik sinds een decennia niet
meer gelovig. Ik weet zodanig dat er veel onzin wordt verteld in christelijke kringen over de andere godsdiensten. Geen wonder dat Wilders daar populair is. Zelfs de taal die hij bezigt is deels ontleend aan de aloude christelijke retoriek dat de islam geen godsdienst is maar een politieke ideologie.
Jo, Groningen: verwijzen naar Koenraad Elst die verwant is aan nieuw-rechts en Vlaams Belang zegt genoeg over je bewijsvoering
en kennis. Qua intolerantie en bekeringsdrift, lijken alle zg. wereldreligies veel op elkaar.
Joop, Rotterdam op 13-06-2009, 09:51
De heer Oosterhuis is het spitituele equivalent van de politieke PvdA: pappen en nathouden. Slap en krachteloos. Geen oog voor de werkelijkheid, want in door allochtonen gecriminaliseerde wijken komt hij niet of nauwelijks. Hij woont waarschijnlijk mooi, en heeft dus een kamergeleerde visie. Van een aan religie gelinkt persoon als Oosterhuis kan je een ver van de werkelijkheid staande visie verdragen, het is a.h.w. zijn beroep om te "zalven". Hij vergeet alleen dit zalven toe te passen op Wilders; die mag van hem worden "uitgeschakeld". Zoiets als Pim Fortuyn, gewaardeerde heer Oosterhuis? Klein beetje meten met twee maten? U zegt 't maar.
pim, deventer op 12-06-2009, 22:18
Door de Islam te omarmen en zich tegen Wilders te keren roept deze pastor op den duur dit over zijn volgelingen af, gezellige man:
http://www.hetvrijevolk.com/?pagina=8614
Marco van der Slot, Duivendrecht op 12-06-2009, 11:32
Angstwekkende taal:
ÃÂAls de PvdA bereid is om samen te werken met de SP en GroenLinks, is Wilders zo uitgeschakeldÃÂ.
En insinuaties met een hoog demoniserend gehalte. Geconstrueerd met een doel? Wat had de schrijver in gedachten? Een tweede Volkert van der G? Of niet? Verklaar u nader!
ÃÂIedereen die afwijkt van het gangbare patroon, zoals moslims en homoÃÂs, wordt veroordeeldÃÂ, meent Oosterhuis. Botte leugens, heer Oosterhuis! Wilder veroordeelt geen mensen, maar een foute ideologie. En zeer zeker homoÃÂs en lesbiënnes veroordeelt de PVV niet! Kent u het dossier Wilders eigenlijk wel? En belangrijker: Kent u het dossier Islam eigenlijk wel?
Henk, Capelle aan den IJssel op 11-06-2009, 19:24
Een verzoek aan de De Korte en Oosterhuis: na lezing van veel van de reacties zou u kunnen blijken dat de mogelijkheid bestaat dat het met de pure domheid en haat bij PVV'ers wel meevalt. Is het mogelijk dat u niet verder probeert PVV-stemmers te marginaliseren, maar ingaat op het onderwerp van hun zorg. Meer dan 50% van Rotterdamse mannen met Marokkaanse afkomst tussen van 18 tot 24 zijn met politie in aanraking geweest (tegen 18% bij autochtone groep). Zou u daar op in kunnen gaan met de felheid en zorg die daarbij past?
John, Den Bosch op 11-06-2009, 19:18
@Leo uit Amsterdam,
Over de heer Oosterhuis zullen velen het met u eens zijn doch dat was niet mijn punt. Ik heb willen wijzen op de kwalijke rol van deze krant die enerzijds een voor de discussie essentieel gegeven verzwijgt en anderzijds een feitelijk buitenkerkelijke criticus voor de RKK laat spreken.
Jan van Wezer, Voorburg op 11-06-2009, 19:08
En, Leo uit Amsterdam, die qualijke rol blijkt ook uit de titel van het artikel. Als een deel van de katholieken op de PVV stemt betekent dat nog niet dat de gehele kerk ÃÂals instituut of als gemeenschap der gelovigen- de oorzaak is van haar succes. Op zijn minst een denkfout door domheid en op zijn slechtst een regelrechte leugen door vooringenomenheid of erger. De meeste Nederlandse media hebben een hoge dunk van hun democratische gehalte maar zijn in feite onbetrouwbaar.
Jan van Wezer, Voorburg op 11-06-2009, 19:08
Je kunt zeggen wat je wil, maar Oosterhuis trekt consequenties uit wat hij gelooft en anderen voorhoudt. KATHOLIEK betekent overigens ALGEMEEN! De catholica ÃÂ de ene, christelijk spirituele gemeenschap ÃÂ omvat zo ALLE christenen: rk, protestant enz. Een katholiek is dus niet per se rk. De rk.k kende ook immer meerdere stromingen. Jezus heeft geen kerk opgericht in jur. zin. Dat deden mensen NA Hem, die meenden de waarheid ÃÂ enig juiste interpretatie van de Schrift - in pacht te hebben. Velen kunnen Hem dus volgen zonder zich te onderwerpen aan een verstikkende kerkdiscipline! De Geest waait waar Zij wil, en waar vrijheid en openheid heersen!
Piet, Nijmegen op 11-06-2009, 17:30
Het is maar goed dat Geert Wilders streng wordt beveiligd, want de banvloek die priester Oosterhuis over hem heeft uitgesproken zou adepten van Balthasar Gerardsz, Juan de Jáuregui (die beide ooit onder aansporing van priesters handelden) en onze tijdgenoot Volkert van der G, net de laatste stoot kunnen geven om tot geweldpleging over te gaan.
Jammer dat de redactie van het Theologisch elftal niet toekomt aan de vaststelling dat de de bedreigingen die maken dat de burgemeester van Rotterdam nodig heeft in ieder geval niet zijn te wijten aan de "vreemdelingenhaat", waarvan Wilders volgens de heer Oosterhuis "de belichaming" zou zijn
Tino van Os, Den Haag/ Scheveningen op 11-06-2009, 17:30
Een Groen-Linkse commissaris van de Koningin in Noord-Holland (niet door het volk gekozen) die als toezichthouder van een Flevolands (wat heeft die man eigenlijk in Flevoland te zoeken?) ziekenhuis faalt, maar meent dat hem "geen blaam" treft. Vervolgens blijkt 78 miljoen belastinggeld door de gootsteen te zijn gespoeld. Opnieuw meent de man dat hem niets te verwijten valt. Inmiddels mag hij als voorzitter van het ABP (waar haalt hij die tijd vandaan?) mijn pensioencentjes gaan vergokken. Allemaal symptomatisch voor een blunderende elite die haar zakken volstopt. Vinden de heren Oosterhuis en de Korte het gek dat de PVV zo populair is?
R.C. van Diepen, Amsterdam op 11-06-2009, 17:27
De volgende -goed opgeleide en niet meer fundamentalistische- generaties christenen en moslims zullen beseffen dat wat christenen "Rijk van God" noemen en moslims "Umma" dezelfde menselijk toekomstdroom van een wereldgemeenschap is. De inspiratie van de levende (herinnering aan) Jezus en Mohammed zal dan daarop gericht zijn en er zal een einde komen aan het enge, gelijkhebberige en slechts traditionele christendom/islam, dat -zoals deze site maar weer eens laat zien!- de huidige generatie nog in zijn greep heeft!
joost tibosch sr, valkenswaard op 11-06-2009, 17:24
De volgende generaties -goed opgeleide- christenen en moslims zullen beseffen dat wat christenen "Rijk van God" en moslims "Umma" noemen, de aloude menselijke droom van wereldgemeenschap verwoordt. De levende (herinnering aan) Jezus en Mohammed zal een einde maken aan het enge, gelijkhebberige en traditionele christendom/islam, dat -getuige de geluiden op deze site- de huidige generatie nog in zijn greep heeft.
joost tibosch sr, valkenswaard op 11-06-2009, 16:08
Ik ben zeer boos op de heer Oosterhuis.
Mijnheer Oosterhuis: Ik ben homo en juist daarom stem ik op de PVV!!!
Juist omdat bij de islam ÃÂIedereen die afwijkt van het gangbare patroon, zoals moslims en homoÃÂs, wordt veroordeeldÃÂ
Klaas, Ede op 11-06-2009, 13:43
Oosterhuis heeft net zoals vele anderen het nog steeds niet door.
Ex-LPF stemmers kwamen vooral van de Pvda.
En ook is gebleken dat heel wat stemmers switchen tussen SP en PVV.
De alnaylse is dus volkomen onjuist.
Dus Wilders heeft over 2 jaar een nog grotere winst.
Wilders komt juist op voor homo's en vrijheid.
Juist als homo stem ik daarom op Wilders.
En bijna iedereen in mijn homo's kenissen kring die zijn de islam zat om zich door de islam als boxbal te laten fungeren hier in nederland.
Klaas, Ede op 11-06-2009, 13:43
Het gaat niet over wel/niet Joden geaccepteerd in Marokko, maar wat de Koran/Muhammed/hadiths aan antisemitisme en anti-christenen aan haat en geweld prediken en de gevolgen daarvan voor hen al vanaf het beging van Koran, waarin Godlastering van Christus voor christenen. Christenen worden nog steeds gediscrimineerd, vervolgd en achtergesteld tot niet toegelaten in Islamitische landen o.a. Afghanistan, S.A., Pakistan ..;en in alle Islamitische landen een piepkleine minderheid geworden zijn in geheel Christenlanden w.o. Turkije en Syrie. Koran/Mohammed zijn gewelddadig en enorm beledigend voor ons - waarom Wilders zegt wat hij zegt.
anna, Koog a/d zaan op 11-06-2009, 13:43
Als niet gelovige ben ik verbaasd te lezen dat (ex?) priester Oosterhuis zich niet ontziet PVV-leider Wilders als "belichaming van vreemdelingenhaat" weg te zetten. Zelf stop ik heel wat tijd in gesprekken met hele en halve PVV-aanhangers om hen op de heilloosheid van de boodschap van die partij te wijzen. Daarbij krijg ik herhaaldelijk felle reacties naar mijn hoofd.
De ondertoon daarvan is doorgaans angst, onbegrip en teleurstelling.
Onverholen haat zoals die uit de banvloek-achtige aanduiding van de heer Oosterhuis spreekt ben ik nog niet tegengekomen....
E. Elm, Den Haag op 11-06-2009, 13:43
Citaat:Huub Oosterhuis vertelt dat circa vijftig jongeren van de Amsterdamse Studentenekklesia een moskee bezochten en door verschillende mensen werden voorgelicht over de islam. ÃÂZe hoorden dingen waarvan ze geen flauw benul hadden en hielden er een verlicht gevoel aan over, zeiden ze. Dat kunnen kerken ook doen.ÃÂ Hoe anders schrijft de apostel Johannes over GELOOF:Wie in de Zoon van God gelooft, heeft het getuigenis in zich;wie God niet gelooft, heeft Hem tot een leugenaar gemaakt, omdat hij niet geloofd heeft in het getuigenis, dat God getuigd heeft van zijn Zoon. de Islam ontkent dat Jezus de Zoon van God is, weg met de leugens vd islam.
Van Maaskant de Jong, Amersfoort op 11-06-2009, 13:29
Oosterhuis is een arrogant maar ook gevaarlijk heerschap. De manier waarop hij over delen van het volk praat is vergelijkbaar met theocratische machthebbers, of die nu katholiek, protestants of islamitisch waren/zijn. De bevolking moet in het gareel worden gehouden, goedschiks of kwaadschiks. Wegzetten van mensen als dom, bekrompen, provinciaal, geïndoctrineerd en angstig is de norm. Opportunist Oosterhuis staat blijkbaar klaar om te gaan samenwerken met een toekomstige bezettingsmacht. De termen landverraad en collaboratie komen bij mij op.
Frank, Leiden op 11-06-2009, 13:29
@Jan van Wezer: Beste Jan, je schrijft: 'Tussen Oosterhuis en een groot deel van de katholieken bestaan diepgaande meningsverschillen. Het is de vraag of men hem nog katholiek kan noemen.'. Welnu beste Jan, laat mij je uit de droom helpen. Iemand die in 2002 in een interview in het blad 'Volzin' trots verklaart dat hij 'met zijn liederen en zijn pastorale activiteiten heeft bijgedragen aan 'het demasqué van de transsubstantiatieÃÂkan absoluut niet als katholiek worden bestempeld.
Ik vraag mij dan ook af wat voor 'elftal' dat is waar hij samen met bisschop de Korte schijnt te spelen.
Leo, Amsterdam op 11-06-2009, 09:35
@Cogito: Ik vraag me af of jij ooit in een Islamitisch land bent geweest? Ik ben een moslim van Marokkaanse komaf en heb Marokkaans-Joodse kennissen die in Casablanca wonen. Niemand die ze lastig valt. Ze kunnen gewoon naar een synagoge en worden gewoon als Marokkanen gezien. Hetzelfde geldt voor Christenen. Historisch gezien is Marokko verdraagzamer geweest dan veel Europese landen onder Christelijk bewind. Over historisch besef gesproken.
Rida, Eindhoven op 11-06-2009, 09:35
Dit artikel bewijst dat de PVV hard nodig is.
joost, utrecht op 11-06-2009, 09:29
Zijn de mensen in onze dagen het besef van vrede kwijt? Wereldwijd wordt er geknokt, mensen afgemaakt door oorlog en terreur. Onder het mom van gelijk? Ook z.g. christenen doe hieraan mee. Zij het niet met direkt geweld, maar met woorden. Ik schrik me soms echt kapot, over de uitspraken die ze over hun naasten doen. Over christenen, joden en islamieten. Jezus was zo heel anders. Hij gaf ons het voorbeeld: Hij ging op iedereen af en sprak van Goddelijke liefde, vergeving en genas als dat nodig was. Zijn wij het beeld van Jezus kwijt? Dan kun je ook maar beter uit de kerk blijven. Denk er maar eens over na!
Cees Uitbeijerse, Helmond op 11-06-2009, 09:26
I.t.t. de islam is het zonde besef van christenen zeer groot. Mea culpa mea maxima culpa. De christelijke theologen hebben zich hier eeuwenlang in verdiept. De zondeval en erzonde hebben grote inpact. Moslims hebben geen zondeval theologie. Zij leggen de schuld bij anderen, en zij zijn slachtoffer. Oosterhuis en de Korte trappen in die val!
joost, utrecht op 11-06-2009, 09:26
Een artikel vol met doorgeschoten politieke correctheid, zelfhaat en een enorm gebrek aan cultureel en historisch besef. Laat ze eens hun geloofsgenoten in islamitische landen, die niet vrij zijn om in vrijheid in geloof te beleven, over intolerantie gesproken!, gaan helpen. Door hun kritiekloze houding t.a.v. de echte intolerantie van de islam dragen zij bij aan de groei van de echte intolerantie, namelijk die vanuit de absolutistische islam.
Cogito, Amsterdam op 11-06-2009, 01:19
Ik onthoud me van een oordeel over de teneur van dit artikel. Wel wijs ik op zijn journalistieke tekortkomingen. Tussen Oosterhuis en een groot deel van de katholieken bestaan diepgaande meningsverschillen. Het is de vraag of men hem nog katholiek kan noemen. In elk geval lijkt het mij onterecht om hem op te voeren als spreekbuis voor deze religie. Wezenlijk voor het begrip van Oosterhuis' mening over de verkiezingsuitslag is zijn lidmaatschap van en functie binnen de SP (kandidaat bij de vorige kamerverkiezingen!). Dit feit nu wordt verzwegen. Daarmee maakt deze krant zich schuldig aan manipulatie en misleiding van haar lezers.
Jan van Wezer, Voorburg op 11-06-2009, 01:19
Kan iemand mij uitleggen waarom de politiek correcten hun kelen schor schelden op iedereen die op Wilders gestemd heeft en dus kennelijk tegen de islamiserikng van ons land is?
Die mensen mochten toch kiezen? Dat is toch democratie? Dat wordt toch ons hoogste goed genoemd? Of worden we al vast voorbereid op een nieuwe (islamitische) wind die hier gaat waaien?
Jan de Hollander, Apeldoorn op 11-06-2009, 01:18
Veel vooral links christelijke lieden lijken niet te beseffen waar ze mee bezig zijn. Wat stelt dat dan voor? Naïef, zelfzuchtig en gemakzuchtig staat m.i voorop. Men sluit liever de ogen. Afbraak dreigt van alles waaronder burgerlijke vrijheden, wat met bloed en tranen is bevochten. Solidair is die houding van dat soort gelovigen ook niet. Wereldvreemd wel.
Reint, Putten op 11-06-2009, 01:03
Ik onthoud me van een oordeel over de teneur van dit artikel Wel wijs ik op zijn journalistieke tekortkomingen. Tussen Oosterhuis en het overgrote deel van de katholieken bestaan diepgaande meningsverschillen. Het is de vraag of men hem nog katholiek kan noemen. In elk geval lijkt het mij onterecht om hem op te voeren als spreekbuis voor deze religie. Wezenlijk voor het begrip van Oosterhuis' mening over de verkiezingsuitslag is zijn lidmaatschap van en functie binnen de SP (kandidaat bij de vorige kamerverkiezingen!). Dit feit nu wordt verzwegen. Daarmee maakt deze krant zich schuldig aan manipulatie en misleiding van haar lezers.
Jan van Wezer, Voorburg op 11-06-2009, 00:46
Erwin: Een andere gangbare vertaling van de ayat 2:193 is:"fight them until persecution is no more, and religion is for Allah. But if they desist, then let there be no hostility except against wrong-doers". De context is aangegeven in verzen 190-192: "Fight in the way of Allah against those who fight against you, but begin not hostilities. Lo! Allah loveth no aggressors ...". ivm de Bijbel, kan ik vergelijkbare of zelfs ergere verzen opvoeren maar geinteresseerden kunnen de 2 boeken zelf vergelijken. Mijn doel: ieder is verantwoordelijk voor de eigen woorden/daden en het is voor NIEMAND te laat om positief bij te dragen aan deze samenleving.
Maaike, A'dam op 11-06-2009, 00:46
Kunnen dit soort mensen zich niet beter bekommeren om de christenen in islamitische landan alwaar de sharia heerst? Deze mensen hebben het beduidend minder dan de moslims alhier.
Bert Westera, Emmen op 10-06-2009, 21:56
Welk gedeelte van Dhar el Islam (het huis van de vrede) en Dhar el Gharb (het huis van de oorlog) waar de islam het over heeft begrijpen deze lieden niet?
Zelden zulke onzin -alhoewel, de bijbel staat er ook vol mee- gelezen.
Robert, Den Haag op 10-06-2009, 21:56
Nu hebben de kerken het weer gedaan...
Zucht, hoe moeilijk is het nu eigenlijk? Het gaat erom of mensen een peperdure "multiculturele samenleving" willen die naast torenhoge belastingen vooral fors meer onveiligheid brengt. Wie die vraag met 'nee' beantwoordt kan alleen bij Wilders terecht.
Marco van der Slot, Duivendrecht op 10-06-2009, 21:56
Diep, diep treurig.
Las vandaag in Elsevier een "afscheid"van diens oom, geschreven door Afshin Ellian. Kreeg de tranen in mijn ogen.
Laat dit edele tweetal ( vrijwillig hoor) afreizen naar Teheran of Riad en daar een consulaat van verzoening oprichten. Graag Romeinse boord dragen op straat.
Als vluchteling voor de haat kun je je ook in dit land niet meer veilig voelen.
Pierre, Duiven op 10-06-2009, 21:51
Oosterhuis is van de SP en die partij heeft nogal wat stemmen verloren aan de PVV. Ik ben katholiek, woon in bisdom Leeuwarden-Groningen, niet randkerkelijk, stem PVV en sta verder versteld van de onzin in dit artikel.
Ronald, Leeuwarden op 10-06-2009, 18:57
Maaike A'dam: Helemaal eens met je oproep om eerlijk met elkaar om te gaan. Dat betekent ook een eerlijke discussie, vandaar dat ik in de koran Sura 2:193 even heb opgezocht: Hier de door moslims erkende vertaling (vRieu 1956): 'Fight against them until idolatry is no more and allah's religion reigns supreme.' De context geeft aan dat het om mensen gaat door wie men zich bedreigd voelt, en deze oproep wordt mede door 'haat imams' gebruikt tegen het westen. De verzen in de Bijbel waar je op doelt zijn er EN minder EN beperkt in tijd en ruimte, hetgeen niet geldt voor de koran verzen, waarvan de context aangeeft dat ze overal en altijd gelden.
Erwin, Eindhoven op 10-06-2009, 18:54
Het gebrek aan kennis over de islam, het christendom en de Nederlandse taal dat hier op de website van een serieuze krant geëtaleerd wordt, verbaast mij zeer.
Geeske Hovingh, Amsterdam op 10-06-2009, 18:20
In welke wereld leeft Bukowsky? Aan je woonplaats te zien woon je in Argentinië? Dat is te zien aan je angstige reactie die totaal niet strookt met de werkelijkheid. Europa is niet langer christelijk. Alle religieën zijn welkom in een seculier Europa. Dus ook de islam. Daar kan jij helemaal niets aan veranderen. Je hebt het over terreur en islam in één zin, maar de weldenkende mensen weten heus wel dat terrorisme geen religie kent. Als de islam terreur is, hoe verklaar je dan al die tienduizenden moslimsoldaten die strijden tegen al-Qaeda en de Taliban. Mijn advies aan jou: stop met het verspreiden van je haat.
Robert, Amsterdam op 10-06-2009, 18:20
Van Maaskant de Jong, uw reactie zit vol met haat en geweld tegenover dhr Oosterhuis. Ik denk niet dat u een ware Christen bent.
Anna, Amsterdam op 10-06-2009, 18:20
Wat autochtonen ook vaak steekt, is dat goedgebekte, vaak onverholen agressieve jonge allochtonen - < 6% v.d. bevolking! - feitelijk de dienst uitmaken in politiek & media: in nieuws & debat. Driftig bepalen zij waar het hele land zich mee uiteen te zetten heeft. M.n. oudere autochtonen zijn niet opgevoed tot strijd en zelfoverschatting, integendeel. Ze walgen van lawaaierigheid, en verachten exhibitionisme (Doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg!), aandachttrekkerij en pedanterie (op hoge toon anderen een spiegel, dé waarheid voorhouden). Inburgeringscursussen en media hebben blijkbaar toch een verkeerd beeld van de Nederlander gegeven.
Piet A., Nijmegen op 10-06-2009, 18:20
Ik was helaas niet verbaasd dat de PVV zo goed scoort bij christenen. Vrij regelmatig kom ik christenen tegen, die de oorlogen in Irak, Afghanistan, Tsjetsjenië etc. toejuichen. Walgelijk! Vaak hekelen ze verzen in de Koran die nog veelvuldiger in de Bijbel voorkomen. Soms verzinnen ze zelf wat bij, zoals op deze pagina: "Voer oorlog tot de islam de overheersende religie is" staat helemaal niet in de Koran, wel bevatten de Koran en de Bijbel nog meer verzen van deze strekking. Wilders heeft geen werkbare oplossingen en brengt de samenleving alleen maar schade toe. Wil je de wereld verbeteren, wees dan eerlijk en begin bij jezelf.
Maaike, A'dam op 10-06-2009, 18:20
Katholieke geestelijken hebben zich altijd erg aangetrokken gevoeld tot fascistische ideologieën en kleine jongetjes.
Vick, Den Haag op 10-06-2009, 18:20
Enige tijd geleden, las ik over een voorstel van Marijnissen.Namelijk
de regering te doen vervangen door een raad van 7 specialisten (dus
Sowjets), die uit hun midden de grote leider (de Minister -President)
kiezen. Dit zal het einde van de democratie betekenen nog sneller dan bij een islamistische bevolkingsmeerderheid.
De SP is dus een ondemocratisch partij en niet de PVV.
M.de Vos,, Münster/W op 10-06-2009, 18:20
@ Ender mBind, Delft
Leuk bedacht, maar totale onzin. Er wordt in de Bijbel nergens opgeroepen iedereen die geen christen wil worden te onderwerpen, te doden of een extra belasting te laten betalen tot het christendom de enige religie op aarde is. Koran en hadiths lopen over van zulke teksten. Zie: http://tinyurl.com/kr5ne9 Die islamitische taqqiya, daar trappen we allang niet meer in.
Jo, Groningen op 10-06-2009, 18:20
I. Martens:
Erwin heeft de koran niet alleen uitgebreid bestudeerd VOORDAT hij zelfs maar van Wilders gehoord had. Hij heeft dat zelfs gedaan aan de hand van door moslim geestelijken uitgegeven studieboeken, in diverse vertalingen, heeft moslims bij hem in huis gehad (ook inwonend) en heeft bij moslims ingewoond, heeft er met Imams over gepraat, en heeft de Al Aqsa moskee (oa) bezocht. Misschien dat I. Martens zich van de feiten op de hoogte kan stellen voor hij ongegronde beschuldigingen uit? Wat betreft uw interpretatie van dit vers: daarover zijn de meningen nogal heftig verdeeld, ook binnen moslim groeperingen.
Erwin, Eindhoven op 10-06-2009, 18:14
Deze week zag ik een reactie van een moslima die het volgende zei:"Wat zouden christenen doen als ze in een land wonen waar ze door ca 20% van de bevolking niet worden geaccepteerd?"
Het antwoord is eenvoudig: christenen worden in islamitische landen al 1400 jaar onderdrukt, gediscrimineerd, bestolen en vermoord.
Mijn vraag aan deze christelijke priester is de volgende:
Wanneer komen jullie eens op voor de onderdrukten der aarde, in casu de christenen in de islamitische landen?
Richard, Utrecht op 10-06-2009, 18:10
Dit is weer een typisch dhimmi-geluid dat we telkens horen van islamofielen zoals onze dominee's en paters dat verbreiden. Het wordt tijd dat deze mensen eens de islam echt gaan bestuderen en echt, er bestaat bitter weinig overeenkomst tussen het christendom en de islam. De eerste pleit voor vrijwilligheid en de laatste voor dwang. In plaats van ons belerend toe te spreken zou het beter zijn om de koran, hadith en sira te gaan lezen. Dat heb ik wel gedaan en het leest als een groot horrorverhaal.
Albert, Purmerend op 10-06-2009, 18:10
Lees vers 9:30 uit de koran en ontdek dat mohammed de eeuwigdurende opdracht van allah heeft doorgegeven dat een ieder die gelooft dat Jezus de Zoon van God is vermoord dient te worden.
Lees maar eens enkele columns van Arabist Hans Jansen of van de Joods-Christelijke pastor Ben Kok en zeg dan nooit meer dat u niet bent gewaarschuwd.
Richard, Utrecht op 10-06-2009, 18:10
Erg verbaasd dat een tweetal Christenen warme gevoelens koesteren voor de Islam verbaasd me niet.
Jodenhaat, vrouwenhaat, homohaat.
Ze hebben veel met elkaar gemeen.
daniel, amsterdam op 10-06-2009, 18:10
Oosterhuis danst rond het gouden kalf!
Dat ik als ongelovige een dominee hierop moet wijzen :)
Wim, Naaldwijk op 10-06-2009, 18:10
"Moslims moest je bestrijden of bekeren". Lijkt mij een zeer zinnig uitgangspunt.
Harry, Groningen op 10-06-2009, 18:10
En ja hoor, de religies hebben hun zin: oorlog! Ben benieuwd wanneer de religies je dwingen om partij te kiezen (Noord Ierland)
Er is 1 vreedzame oplossing nl: Absolute scheiding van staat en religie.
Geen uitzonderingen in de wet voor welke godsdienst dan ook.
Geen subsidie voor scholen met een religieuze richting.
Doreen, Alphen aan den Rijn op 10-06-2009, 18:05
Wat een ongeloofelijke hoeveelheid kolder wordt er over het succes van de PVV uitgekraamd. De belangrijkste oorzaak van het succes van de PVV is de bezetting van Nederland door de cultuurvijandige Islam. De volgelingen van Islam hebben geen boodschap aan Nederland, geen boodschap aan christenen, geen boodschap aan agnosten en atheïsten, geen boodschap onze westerse maatschappij.
Bukowsky, Buenos Aires op 10-06-2009, 15:21
We mogen blij zijn dat Wilders ons wakker heeft geschud. Verder mogen wij van de VVV geen beleid verwachten. Terwijl men in onze democratie om de vier jaar een andere >leiding mag kiezen, is het denken van de iman gestemd op vele jaren hun vrouwen belasten met veel kinderen maken, tot wij met onze eigen democratie verslagen worden. Net als de katholieken van toen. Nederlandse vrouwen moeten het nu doen met 2 kinderen. Dus nu vergrijzing. Weinig nieuwe arbeiders.
De vorige kabinetten hadden alleen oog voor hun vrienden=economie.
Laten we hopen dat het kabinet dat er nu is ook wakker geschud is!
Het *probleem over het hele land verspreidt.Regeert!
Frits, Amsterdam op 10-06-2009, 15:21
Ik denk dat we de tijd van egoistisch geleuter al lang achter ons hebben. Nu komt het volledig aan op lef en daden stellen om de terreur van Islam keihard te verwijderen uit Europa. Wie de illusie heeft dat het wel op een akkoordje met Islam gegooid kan worden, zal zeer, maar dan ook zeer bedrogen uitkomen.
Bukowsky, Buenos Aires op 10-06-2009, 15:21
De verhuizing van I.Martens naar Mekka en daar een flatje te huren om zijn bestaan daar zinvol voort te zetten zou een zegen voor Nederland zijn, zeker als alle echte moslsims hem zouden volgen.
Bukowsky, Buenos Aires op 10-06-2009, 15:21
Huub Oosterhuis maakt het nu wel heel erg bont met zijn onverholen bewondering voor moskee en islam waar zijn eigen christelijke kerk dan een voorbeeld aan zou moeten nemen.
Waarom wordt hij zelf geen moslim? Baard en kaftan zullen hem best goed staan.
A. de Laar, Den Haag op 10-06-2009, 15:21
Al 2000 jaar lang werken de aanhangers van Jezus er onafgebroken aan om alle niet-christenen in de wereld te bekeren, onderwerpen, verjagen en/of te doden. Die opdracht staat vele malen in hun "heilige" geschriften en wordt nog dagelijks door religieuze leiders in kerken verkondigd. Seculiere leiders die de geschiedkundige feiten en de dogma's van het christendom ontkennen leiden hun kudde schaapjes naar een toekomst als horigen in eigen land. Kijk naar de onderdrukking van de Joden in Europa, de Shamanisten in Amerika. Een stem voor de PVV is een stem voor de onderdrukking van je kinderen in eigen land!
Christendom is ook geimporteerd.
Ender mBind, Delft op 10-06-2009, 15:16
Zo waar de Heer leeft meneer Oosterhuis, de God van Israel, u bent een valse profeet en de Koning der Joden zal u het zwijgen opleggen. Niet langer zal naar uw woorden worden geluisterd met uw valse flriten met een satanische variant van het geloof dat het vrije westen heeft gebracht waar we nu zijn en dat u het liefste weg zou willen smijten of in handen geven van idioten die zich baseren op de valse profeet Moahmmed. Zo waar de Here leeft , de God van Israel, in wiens dienst ik sta als Christen, om u te doden met de woorden die de H.Geest tegen u spreekt. Hallelujah! Weg met de valse profeten en hun schijnvroomheid,je bent een Izebelkloon!
Van Maaskant de Jong, Amersfoort op 10-06-2009, 15:00
Dit artikel is een voorbeeld van het bevuilen van het eigen nest zoals dat gebruikelijk is in Nederland. Als katholieken skeptisch staan tegenover de Islam, dan komt dit volgens Oosterhuis omdat men intolerant is tegenover iedereen die 'afwijkt van het gangbare patroon'. Over de intolerantie van de Islam, en dat die mensen misschien gelijk hebben met hun houding tegenover de Islam, geen woord. Want er kan nu eenmaal niets mis zijn met de Islam. Altijd zijn autochtonen het probleem volgens de multiculturalisten, nooit wordt er eens kritisch naar allochtonen gekeken.
Eric, Rotterdam op 10-06-2009, 14:52
Politiek correct onzin artikel!
Juist omdat de ene ware God, de God van Abraham, Isaak en Jakob, ons geopenbaard in schepping, Bijbel en bovenal Yeshua ha Mashiach (Jezus Christus), liefde genade en rechtvaardigheid is, ziet een kind het verschil met de afgod Allah uit de koran.
Volgens ex-moslim professor Mark Gabriel is Allah "slechts een demonisch hersenspinsel in het hoofd van analfabeet Mohammed uit het heidendom en is de islam een letterlijk doodlopende weg.
Dat kerkleiders niet weten, dat Yeshua de enige weg tot de Vader is, typeert hen als dwaalleraars.
Shalom, met liefde voor de moslimmedemens, zie website tora-yeshua met punt nl.
ben kok (joods-chr.pastor), amersfoort op 10-06-2009, 14:52
Al 1400 jaar lang werken de aanhangers van Mohammed er onafgebroken aan om alle niet-moslims in de wereld te bekeren, onderwerpen, verjagen en/of te doden. Die opdracht staat vele malen in hun "heilige" geschriften en wordt nog dagelijks door religieuze leiders in moskeeën verkondigd. Christelijke leiders die de geschiedkundige feiten en de dogma's van de islam ontkennen leiden hun kudde schaapjes naar een toekomst als dhimmi in eigen land. Kijk naar de onderdrukking van de Kopten in Egypte, de christenen in Pakistan. Een stem voor de PVV is een stem voor de geloofsvrijheid van je kinderen in eigen land!
Jo, Groningen op 10-06-2009, 12:16
wat een hoop onzin reakties.Hij heeft alle gelijk van de wereld.De moslims beslaan 4% van de nederlandse bevolking. Als je Wilders c.s. moet geloven lijkt het wel of ze 50% van de bevolking uitmaken.Het is pure angst wat dit soort partijen opwekken en een vrees voor alles wat anders is.Lees dit artikel maar:
Het populisme is emotioneel en onredelijk, humorloos, nationalistisch, simplistisch, media-gericht en anti-institutioneel. Het heeft een negatief programma, wijst een zondebok aan en een autoritair, charismatisch leider. En het geeft het volk altijd gelijk.
Pieter, Tilburg op 10-06-2009, 12:11
Trouw schildert de PVV stemmers graag af als domme, verkeerd denkende, bange mensen.
Het hoort nu eenmaal zo bij het verplichte politiek correcte multikul denken.
Er zijn ook echt veel hoog opgeleide PVV stemmers.Die graag hun Nederlandse identiteit en vrijheid van denken willen behouden en daarvoor ook wel willen strijden. Lees maar eens veel van de bovenstaande commentaren. Ze zijn echter bang om voor hun stemgedrag uit te komen want dan worden ze meteen afgebrand door de linkse media.
Henk, Nederland op 10-06-2009, 12:11
Het is een feit dat de Islam probeert de wereld te veroveren, desnoods met geweld en terrorisme.
Ik vind dat de PVV terecht zich hiertegen opstelt en actie onderneemt.
De kerk heeft goede dingen (gebracht) maar ook negatieve zaken tot op de dag van vandaag.
Figuren als Oosterhuis moeten niet serieus moeten worden genomen.
Zij zijn "valse profeten" die alleen zichzelf in de schijnwerper zetten.
Pierre, Rotterdam Centraal op 10-06-2009, 12:03
Feit: De woningbouwverenigingen zijn de echte regering. De mensen die naar Ned. komen hoopten verlost te raken van het juk uit eigen land.
Worden hier gedumpt in de slechtste wijken. Voer voor de radicale iman- Verspreidt zou integratie vanzelf werken. Zoeken hulp bij God. Volle allochtone kerken-moskee.
De stemmen op de VVV zijn protest-stemmen. Geen verenigingen meer waar men zijn-haar ei kwijt kan. Doen het in het stadion,bij begraven van bekenden e.c.t.
Frits, Amsterdam op 10-06-2009, 12:03
Misschien kan Oosterhuis eens verklaren waarom de christelijke populatie in Turkije van rond de 23 % rond 1920 is teruggebracht tot een verwaarloosbare 0,3 %. Mensen die bijdragen aan het veranderen van de grondslagen van een land, die de identiteit, cultuur en demografische samenstelling onder druk zetten en mensen het gevoel geven over enige tijd als vreemdeling in eigen land te mogen figureren en die dat gevoel in de grote steden al aardig hebben weten te bewerkstelligen, daar is een heel toepasselijk woord voor wat ik hier maar niet neer zal zetten. Tegelijk wordt als extra'tje ook maar even de gehele Europese beschaving ondermijnd.
J.J. van der Gulik, Andijk op 10-06-2009, 11:55
"Het was te verwachten. Wilders is de belichaming van de Nederlandse vreemdelingenhaat" Hoe kom je daar toch bij? De mensen hebben 'n hekel aan de Marokkaanse straatterroristen (55% in R'dam crimineel) Ze haatten geen vreemdelingen. Hoe kom je daar nu toch bij. Ik heb meer (deels van oorsprong) buitenlandse vrienden dan blanke. Maar ga maar gerust door op uw oostindisch dove weg. Geen wonder dat mijn familie (voormalige CDA stemmers, vervolgens PvdA, en nu who knows?) zich jaren geleden vol walging van de kerk hebben afgekeerd. Voor de goede orde; van mijn voormalige gekleurde goed buitenl.amigo's stemde 'n belangrijk deel op ome Geert.
Raaf, Nijmegen op 10-06-2009, 11:54
Het aantal moslims stijgt al decennia in Europa met zijn christelijke wortels. Het aantal christenen en andere niet-moslims daalt al meer dan 100 jaren in de Moslim wereld. Wie is er dus verdraagzaam en wie niet? Wie moet er dan veranderen meneer Oosterhuis? Juist, de islam die overal waar ze met andere culturen in aanraking komt voor problemen zorgt. Maar dat past natuurlijk niet in uw straatje. Liever mekkeren op alles wat christelijk en van hier is. Waarschijnlijk door uw star links dogmatische ideologische denken. Gelukkig zijn er steeds meer mensen die kritisch denken en niet blind zijn, maar daar hoort u duidelijk niet bij.
l.karremans, heusden op 10-06-2009, 11:54
Er staat altijd wel een 'Wilders' op (terecht en onvermijdelijk),als de Overheid verstek laat gaan, zoals het ongelimiteerd toelaten van moslims en het niet optreden tegen Marokkaanse relschoppers! Hoewel ik Wilders absoluut niet zie als een Minister President, signaleert hij beslist geen denkbeeldige gevaren, want de islam is niet alleen een religie, maar veel meer: Een geweldreligie! Blavatsky schreef in 1889 al, dat er rond het jaar 2000 niet weinig rekeningen vereffend zullen worden tussen christendom en islam
P. Strootman, Klundert op 10-06-2009, 11:54
De Moskee is oorzaak van het succes van de PVV, niet de Kerk. Tenzij je met Kerk de Linkse Kerk bedoelt. Die is inderdaad in de tweede plaats, na de Islam, oorzaak van het succes van de PVV.
MO, Limburg op 10-06-2009, 11:47
Ik lees: ÃÂAls de PvdA bereid is om samen te werken met de SP en GroenLinks, is Wilders zo uitgeschakeld. Deze uitslag is niet onherroepelijk.ÃÂ
En zo walst men over mensen vanuit de (ivoren) toren van de macht (en baantjes). Waarom mensen anders stemmen, daar is men kennelijk niet in geïnteresseerd.. Men wist het (zonder naar mensen zelf te luisteren), men weet het en men zal weten: rotsvast geloof in zichzelf en daar heeft men anderen niet voor nodig. Bah.
Nemo
nemo, amsterdam op 10-06-2009, 11:36
"Dat valt onder christenen wel mee"..Dat valt me van die christenen gruwelijk tegen!! Zij kozen toch voor de manier van leven van Jezus, waarbij iedereen de moeite waard is? Zij kozen toch voor de God die hij "Abba" noemde, een 'Pa' voor iedereen? Op de grote dag van Wilders deed de echt grote wereldleider Obama (vanuit dat christelijk geloof..hij "toetert" dat niet rond!) een dappere handreiking naar de wereldislam (niet naar terrorisme!).Hier in het kleine Nederland kwam het tot een ontlading van anti-islam onderbuikgevoelens en daar deden christenen aan mee?! Küng verzuchtte al: "Had het christendom maar een leider als Obama!
joost tibosch sr, valkenswaard op 10-06-2009, 11:29
Foei, Oosterhuis weet heel goed wat er in de Koran staat en kent tevens de Bijbel uit zijn hoofd, fijn dat hij een lans opneemt voor de PvdA, Groenlinks en SP, die moeten terstond een samenwerkingsverband aangaan, wordt het tegenblok sterk. Hopelijk gebeurt het.
Nootjeben, Hilversum op 10-06-2009, 11:29
Arme meneer Oosterhuis, hij hoort ook al bij de "ivorentorenbrigade"!
Engelsen hebben een zeer raak gezegde; if you live in a glasshouse, don`t throw stones.
Men filosofeert er maar op los, terwijl het antwoord zo simpel is.
Zowel links als rechts, gelovig of niet, men heeft de buik vol van allochtonen kriminelen, uitkeringstrekkers, slachtofferspelers, importbruiden. nog steeds geen woord nederlands sprekende landgenoten.
Ons land, waar mijn opa, vader ik en nu mijn zoon, hard werken om de sociale afdrachten op te kunnen brengen.
Uitkeringen waar door allochtonen bovenmatig van wordt gebruikgemaakt, zeg maar geprofiteerd.
Joop Koning, Kampen op 10-06-2009, 11:29
Waarom horen we van kerksloper Oosterhuis nooit iets zeggen over het grote aantal gezinsdrama's van de laatste jaren, over het graaigedrag in en de verhuftering van de samnenleving? Simpel natuurlijk, Oosterhuis steeks zijn hoofd in het het zand en wil de de desastreuze gevolgen van zijn sloopactiviteiten niet onder ogen zien, hij verschuilt zich liever achter zijn moslimvrienden om met gezamelijk tegen de katholieke kerk op te trekken
Piet, Veluwe op 10-06-2009, 11:29
Dankzij Oosterhuis heeft ook de R.K. de problemen zoals ze zijn en de leiders nog nauwelijks of geen contact meer met hun gelovigen. De situatie is vergelijkbaar met de PvdA. De katholieken voelen zich niet alleen door de politiek maar ook door de leiding van de R.K.in de steek gelaten. Zieltjes terug winnen lukt niet meer. De R.K.met Oosterhuis voorop ondersteunen de islamisering. Oosterhuis mag en kun je geen R.K. meer noemen, hij is een linkse propagandist voor de islam en een gevaar voor volk en vaderland.Gelukkig leeft de man in zijn nadagen en kan niet veel kwaad meer doen.
brekelmans, diepholz op 10-06-2009, 11:29
Oosterhuis bepleit een links verbond."Als de PvdA bereid is samen te werken met de SP".Ik doe een beroep op Oosterhuis om zijn SP wat minder oorlogszuchtig te maken to van de Soc.Democraten.Het vijandig bejegenen,meestal met enorme stemverheffing,in de 2e kamer geeft de PvdA geen enkele aanleiding tot samenwerking.Het kon wel toen de informateur de heer Marijnissen aanbood deel te nemen aan een kabinet.Dit werd direct afgewezen.SP vind het belangrijker om al schreeuwend de grootste op links te worden en dat is onmogelijk als je water bij de wijn doet.PVV zegt dat ze uitgesloten worden,cordon s,maar zullen nooit meedoen,schoppen en beledigen z
Johannes, zoetermeer op 10-06-2009, 11:29
het dogma van de kerken moet maar eens afgebroken worden, Daar is al zoveel ellende uit voort gekomen....Wat een naastenliefde om homo's te weren
Freyja, Heerenveen op 10-06-2009, 11:11
Vreemde column. Nederlanders wisten niets van de islam voor de invasie van de islamitische woestijnvolkeren. We hadden natuurlijk wel al Surinaamse en Indonesische moslims, maar dat is een heel ander soort volk. De manier waarop de islamitische woestijnvolkeren (Arabieren, berbers) uiting wensen te geven aan hun religie, is de manier die de westerling (christen, jood, atheïst) tegen de borst stuit. Van anti-islamisme heb ik in mijn jaren in Brabant nooit iets gemerkt of gezien: islam was simpelweg nooit gesprekonderwerp. Nu wel. De anti-islamitische wrevel is ontstaan door het wangedrag van die lui, waar ter wereld ze zich ook bevinden.
Anne, Amsterdam op 10-06-2009, 11:05
Hebben ze nu echt geen notie wat de islam is of zijn ze ziende blind
f van hijum , damwoude op 10-06-2009, 09:23
Ik vind het knap dat SP-er Oosterhuis weet waarom mensen Geert Wilders PVV kiezen. De ideeën van de SP en die van de PVV over vreemdelingenbeleid staan overigens dicht bij elkaar. Ook op andere terreinen concurreren beide partijen met elkaar om kiezers. Oosterhuis PVV-haat lijkt sterk op kinnesinne.
Van Trouw verwacht ik overigens een wat serieuzer verhaal over de Islam. De god van de Islam is niet God. De Jesus in de Koran is niet de zoon van God, is niet God op aarde. De Islamitische god brengt geen vrijheid. Gun die mensen hun eigen geloof.
Floris van den Berg, Amsterdam op 10-06-2009, 09:23
1/ Als katholiek voel ik me niet zo lekker naast Oosterhuis. De man beperkt zich in vele geschriften tot theistische visies en poezie, met een Jezus als profeet, arianistisch maar meer niet. Ik heb als katholiek nooit geleerd de moslims te haten. Ik heb wel geleerd te onderzoeken en te houden wat mijn geweten als goed en juist herkent.
2/ Vandaar dat ik al vele jaren een Quran heb, die mij in verschillende soera's de stuipen op het lijf jaagt. En ik zie dagelijks Muslims die met een sterke existentiele angst voor Allah hun leven leven, met een wanhoop nooit "binnen" te mogen in diens hemelrijk... erg he.
rob.zanella, VOSSELAAR BE op 10-06-2009, 09:21
Geachte I. Martens,
Wat een nonsens schijft U daar op.
De realiteit in moslimlanden is dat minderheden vervolgd, gediscrimineerd en in het ergste geval vermoord worden. Joden in Jemen, zogoed als verdwenen. Kopten in Egypte, gedecimeerd en veroordeeld tot een leven als Dhimmi, Hindoe's en christenen in Pakistan leven ELKE dag in angst. Animisten in Soedan moeten vechten om te overleven.....en zo kan ik 10 reactie's vullen beste
I. Martens. Misschien moet U maar eens wat meer gaan lezen in plaats van hier iemand de les te lezen met abjecte islampropaganda.
M. Kloek, Almere op 10-06-2009, 09:21
Alle mensen die ik ken die hebben gezegd dat ze op Wilders hebben gestemd behoren tot de randkerkelijke groep. Ze zeggen het te doen uit angst dat allochtonen hun banen inpikken en dat de uitkeringen worden verlaagd en de zorg straks voor hen ontbreekt door het geld dat allochtone randgroepjongeren opsouperen om de steden rustig en leefbaar te houden. Ook om de christelijke waarden die ze zelf de rug hebben toegekeerd te bewaren. Zelf op zondag naar de kerk gaan is teveel gevraagd, ze verwijten anderen dat ze dat wel doen. Halfslachtige angstige, maar ook zich vals gedragende mensen.
Maurice, Mook op 10-06-2009, 09:21
I.Martens zou eens wat meer moeten gaan rondreizen. Christenen komen steeds meer onder druk te staan in de meeste moslim landen. Bv. een nieuwe kerk in gebruik nemen in Turkije is echt niet zo gemakkelijk. In Turkije zijn in de afgelopen jaren verschillende christenen, inclusief een priester, vermoord vanwege hun religie. Christenen mogen alleen een ondergeschikte rol spelen in moslim landen. Ik heb wel eens aan moslims gevraagd waarom christenen niet dezelfde vrijheid in moslim landen hebben als moslims in het westen. Het antwoord? "Het westen is seculier, en moslim landen zijn islamitisch".
Marco, Groningen op 10-06-2009, 09:00
Nederlanders kunnen een voorbeeld nemen aan Suriname. Daar leven verschillende mensen met hun religieen gewoon samen, niet naast elkaar.Nergens ter wereld zijn een moskee en een synanoge naast elkaar gelegen. Alleen in Suriname bestaat zoiets. Dat is de reden waarom Surinamers veel minder moeite hebben met Moslims. Wilders zou bijvoorbeeld een bezoek kunnen brengen aan dat land. Hij zou zich op die manier een beter beeld kunnen vormen en wellicht oplossingen kunnen aandragen voor het integratievraagstuk i.p.v. haat en verdeeldheid te prediken.
Gandhi, Tiel op 10-06-2009, 09:00
Zoals de vrijzinnige Protestanten langzaam zijn verworden tot een anti-chistelijke beweging die maar wat graag hun huizen vullen met afgodsbeelden uit het verre oosten, zo zal meneer oosterhuis dat station niet eens bereiken.Hij is als zoon van de kerk die zich tenonrechte beroept op de geloofsbrieven van Petrus nooit anders gewend geweest het totaal misvormde woord des here te horen in een gebouw met dat haantje erop. Natuurlijk zal hij als instrument van de duivel proberen de ware gelovigen 'angst voor de islam' te verwijten. Maar de Messias heeft gezegd:'IK ben de weg, de waarheid en het leven.' Heb ik Oosterhuis nodig om zalig te worden?
Van Maaskant de Jong , Amersfoort (lees eens Hosea 6 vers 1-3!) op 10-06-2009, 08:54
Geloofs-concurrentie zal inderdaad een rol hebben gespeeld bij de verkiezingsuitslag.Natuurlijk is het 'machtsdenken' religies nooit vreemd geweeest. Op een enkele sekte na is 'geloofsverspreiding' echter bij de 'christenen' (vroeger geweldadig)geen issue meer.Voor afvalligheid halen we onze schouders op. Kerk en staat opereren gescheiden.Vrijheid van meningsuiting en levensstijl zijn kernwaarden.Hoe anders en haast diametraal hierop beleeft de oosterling zijn religie. Ws zal een 'religieuze dialoog'de overenigbaarheid aantonen en ook de 'zachtmoedigen' de ogen openen.De ongelovigen in het 'westen'gruwen duidelijk van de bekeringsdrang.
Paul, L'stad op 10-06-2009, 08:47
Verdraagzaamheid wil volgens mij voor geen enkel redelijk denkend mens zeggen dat je je cultuur moet verkwanselen aan groepen in de samenleving die er volgens jou haaks op leven. Voor christenen is het punt denk ik niet dat je moslims moet "bestrijden of bekeren", maar dat je genoeg hebt aan je eigen geloof en in Nederland geen behoefte hebt aan een andere religie die een sterke machtspositie krijgt. Uit dit artikel krijg ik sterk de indruk dat men vindt dat christelijke PVV-stemmers het allemaal verkeerd gezien hebben en tot inkeer moeten komen, en dat vind ik verwerpelijk.
s.b, Zwolle op 10-06-2009, 08:47
Ik denk dat een monotheistisch geloof mensen vatbaar maakt voor racistische denkbeelden. Het monotheisme sluit andere goden/denkwijzen uit. Het racisme sluit andere mensen uit. Het mechanisme van uitsluiten is bij beiden hetzelfde.
Daarbij heb ik de indruk dat de woord-religie's (protestanten en soenieten) nog een graadje erger zijn dan de meer beeld-gerichte stromingen (katholieken en sjiieten)
Marjan, Nijmegen op 10-06-2009, 00:50
Erwin zou de Quran eens moeten lezen in plaats van blind de edicten van Wilders erover te volgen . De juiste vertaling is niet vrienden , maar beschermers , een Moslim mag volgens de juiste vertaling niet van de bescherming van non moslims afhankelijk zijn .
Dat de fundementalisten net als Wilders de onjuiste vertaling gebruiken laat al zien hoe ver die van de juiste Islam zijn afgeweken ..
En kijk eens naar de realiteit in de Moslim landen , Nog steeds Christenen , zelfs grote groepen ,in bijna alle Moslim landen , met als enige uitzondering het zgn "saudi" Arabie welk regime door het westen in stand word gehouden
I.Martens , Den Haag op 10-06-2009, 00:49
Gebrek aan kennis is vooral het probleem bij de niet-PVV-stemmers, want juist in de wijken waar men dagelijks met moslims te maken heeft stemt men in groten getale PVV. Ook is het onzin dat alle PVV-stemmers vreemdelingen haten, het gaat hen vooral om de aantallen vreemdelingen. Het hele artikel geeft blijk van een totaal onbegrip voor de PVV-stemmer. Want dat men ook gewoon ernstige inhoudelijke bezwaren kan hebben tegen nog meer immigratie, de islam en de islamisering komt kennelijk niet bij de schrijvers op. Dat de meeste Nederlanders tegenwoordig meer weten over ramadan dan over pinksteren geeft duidelijk aan wat er aan de hand is.
Hans, Amsterdam op 10-06-2009, 00:47
De vergelijking met de VS gaat mank.New York alleen is al een miljoenenstad waarin diverse bevolkingsgroepen eigen wijken hebben ingenomen waarbinnen zich bijna hun hele leven afspeelt.De grootste Nederlandse steden zijn dorpen daarmee vergeleken en in dorpen kun je je niet terugtrekken in een eigen wijk.Als een wijk/dorp wordt overgenomen,voelen de dorpelingen zich niet thuis en trekken ze weg naar een Vinexdorp waardoor de stad wordt overgeleverd aan mensen die door cognitief onvermogen en afwijkende of ontbrekende normen en waarden een gesel vormen voor de overgebleven bewoners. Meer praten levert dan ook niets meer op. Uw god zegene u.
Thomas, Rotterdam op 09-06-2009, 23:57
Misschien dat Oosterhuis de koran eens moet lezen. 'Word geen vrienden met ongelovigen', 'Voer oorlog tot de islam de overheersende religie is', wetten voor de onderwerping en het doodmartelen van christenen. Rabiaat anti christelijke uitspraken. Jazeker, die islam: angst is echt onterecht hoor...
Erwin, Eindhoven op 09-06-2009, 23:57
Plaats een reactie
Stuur artikel door