’Kerken maken zichzelf overbodig’
Kerken zijn graag maatschappelijk relevant, zoals hier bij een Kledingbank in Amstelveen.© FOTO WERRY CRONE, TROUW
U bekijkt nu: pagina 1 van 2.
De Nederlandse kerken verliezen zichzelf in een poging de seculiere maatschappij en de politiek de behagen, zegt de Baarnse godsdienstsocioloog Gerard Dekker. Als ze daarmee doorgaan, hebben ze geen toekomst. De oplossing? „Kijk naar het Leger des Heils.”
De titel van zijn nieuwe boek heeft een vraagteken. Maar eigenlijk, zegt emeritus hoogleraar godsdienstsociologie Gerard Dekker, is het helemaal geen vraag meer: „Heeft de kerk zichzelf overleefd? In haar huidige vorm: ja. De kerk heeft heel nuttige functies gehad: kunst en wetenschap konden tot bloei komen dankzij de kerk, ze heeft mensen een moraal verschaft, deed aan armoedebestrijding en geestelijke bijstand. Maar tegenwoordig is ze op al die terreinen overbodig geworden.”
’Het is ernst’, schrijft u, en u roept de kerk op tot ’ingrijpende verandering’. Is het echt zo erg gesteld?
„Ja. De kerk verkeert in een crisis. Misschien moeten we zelfs stellen dat de hele christelijke godsdienst zwak geworden is. Ik ben niet de eerste die dat zegt. De gereformeerde filosoof Van Peursen zei het in de jaren zeventig, en nog eerder stelde de katholieke priester Adolfs heel duidelijk dat de kerk zoals die toen bestond en functioneerde geen toekomst heeft. En ik wil niet hoog van de toren blazen, maar mijn collega’s en ik hebben als sociaal wetenschappers gewezen op de veranderingen in de samenleving en de kerk gezegd: het moet anders, want op deze manier kun je niet blijven bestaan.”
Als u het nodig vond een veertig jaar oude boodschap te herhalen, is daar al die jaren blijkbaar niets mee gedaan.
„Gewone kerkgangers luisteren best. Die hebben mij en mijn collega’s voor spreekbeurten uitgenodigd, om uitleg gevraagd. Maar kerkbestuurders hebben weinig gedaan. Dat komt omdat het christendom in Nederland zo verkerkelijkt is. Het gevolg is dat bestuurders vooral bezig zijn met handhaving van de kerk als instituut. En iemand als Bas Plaisier, de voormalige scriba van de Protestantse Kerk in Nederland, wuifde prognoses over krimp van de kerk weg door te zeggen dat wij sociologen niet rekenen met de geest. Daarover heb ik met hem in de clinch gelegen. Ik vroeg hem: werkt die geest soms alleen door theologen en niet door sociologen?”
U ziet geen toekomst voor de kerk in haar huidige vorm. Wat is er mis?
„De kerk heeft zich vervreemd van haar kerntaak. Ze heeft een boodschap voor de wereld, het woord van Christus. Maar wat zie je gebeuren? De kerk is druk met allerlei activiteiten van maatschappelijk nut. Telkens wil ze bewijzen hoe goed ze is. Dan komt er weer een onderzoek naar het maatschappelijk rendement van de kerk en hoeveel geld ze de overheid bespaart. Maar je moet maatschappelijk werk niet met een christelijk sausje overgieten, dat is een heilloze weg. De kerk heeft een hogere pretentie. Daar wil ik graag aan herinneren.”
Waar komt die nadruk op maatschappelijke activiteiten vandaan?
„Bij de moderne mens hoef je niet aan te komen met een ’woord voor het leven’. Die laat zich dat niet gezeggen. Bovendien levert dat maatschappelijk werk waardering op. Als je mensen vraagt waarom de kerk belangrijk is, beginnen ze over de hulp die de kerk biedt, en over de bijstand op belangrijke momenten in het leven. Het is verleidelijk om daar als kerk aan tegemoet te komen, want zo kom je in goed aanzien te staan.
Het toppunt vond ik wel een interview in Trouw met ds. Gerrit de Fijter, de oud-synodevoorzitter van de Protestantse Kerk. Hij pleitte toen voor ’ChurchWheels’, een kerkelijk programma van autodelen, naar het voorbeeld van GreenWheels. Toen ik dat las, heb ik mij de ogen uitgewreven, want De Fijter zei er hardop bij: ’Daar kan de minister van milieu ons best subsidie voor geven’. Aha, dacht ik, dáár gaat het dus om: de kerk probeert met maatschappelijke activiteiten de samenleving en de politiek te behagen in de hoop uiteindelijk subsidie te krijgen. Maar dat kan toch niet het doel zijn? De kerk moet zich niet door de samenleving laten dicteren. Vanuit het evangelie gezien deugt de samenleving niet, en de kerk moet de vrijheid nemen daar wat van te zeggen.”
Doet ze dat dan niet? De kerken hebben een petitie opgesteld tegen een strengere asielwet, en de Duits bisschop Margot Kässmann predikt vrede.
„Het kerkelijk instituut is niet geëigend een bijdrage te leveren aan maatschappelijke veranderingen. Het is de christelijke burger die de betekenis van de christelijke godsdienst in en voor de samenleving vorm kan geven. Het voorbeeld van Kässmann gaat uit van het ideaal dat de woorden van een bisschop buiten de kerk gehoor vinden. Zeker in Nederland is dat niet meer het geval. Bovendien, waarom is een oproep tot vrede meer waard als die van de kerk komt?
Volgens mij doet de Nederlandse kerk al lang geen controversiële uitspraken meer. De kernwapendiscussie was wel het laatste. Over embryoselectie heb ik de kerk niet gehoord. Daar heeft de ChristenUnie de kastanjes uit het vuur gesleept. Over seksualiteit zegt de protestantse synode: ’we zijn te verdeeld om er een standpunt over in te nemen’.
Die verdeeldheid is niet het enige probleem. Individuele christenen zijn onzeker geworden over het geloof, ze weten niet wat ze moeten zeggen. Ja, de leiding van de Protestantse Kerk zegt in antwoord op de ’atheďstische dominee’ Klaas Hendrikse weliswaar ’God bestaat, punt uit’, maar volgens mij bewijst dat vooral dat ze niet weet wat er écht leeft onder de mensen in de kerk.”
Er is volgens u te weinig aandacht voor het Woord. Maar de Protestantse Kerk besteedt veel geld en tijd aan missionair werk.
„Dat is waar. Maar in interviews met degenen die dat werk uitvoeren, lees ik vooral veel over cijfers. Dat het missionaire werk een succes is als het lukt om het ledenverlies van de kerk af te remmen. Ik zie daarin een reflex: in de overlevingsstrijd is de aanval de beste verdediging.
© Trouw 2010, op dit artikel rust copyright.
- Toon heel artikel
- vorige pagina
- 1
- 2
- volgende pagina
James Kennedy: kerk moet zijn als een stad op een berg
Net als godsdienstsocioloog Gerard Dekker heeft historicus en Trouw-columnist James Kennedy zich onlangs in zijn boek ’Stad op een berg’ gebogen over de vraag welke toekomst er is voor de kerk. „Wat is de rol en de positie van de kerk in moderne, seculiere, democratische samenlevingen? Zijn kerken verenigingen en behoren zij zich als zodanig te gedragen? Of hebben zij hogere doelstellingen en moeten zij zich als goddelijke instellingen presenteren?”
Allebei is mogelijk, stelt Kennedy. De kerk kan als vrijplaats van een groep gelovigen onafhankelijk van de overheid strijden tegen onrecht dat haar aan het hart gaat – denk maar aan de soms beslissende rol die de kerk heeft gespeeld in de strijd tegen dictatuur en armoede. Aan de andere kant zijn gelovigen vaak graag op zichzelf en trekken ze zich volgens Kennedy te snel terug uit het publieke leven, waar ze aangevallen kunnen worden door mensen die het geloof achter de voordeur willen houden.
Kennedy pleit voor een tussenweg, waarbij de kerk zich in de samenleving opstelt als een ’contrasterende gemeenschap’. Dat wil zeggen dat ze zich niet alleen achter dikke muren op het ’hogere’ richt, maar ook niet het streven naar een betere maatschappij – door middel van taalcursussen, inloophuizen en koffieochtenden – als hoogste goed ziet: „Een kerk die haar publieke rol vooral ziet als dienstverlening, heeft een te beperkte visie op de kerk.” Natuurlijk moet de kerk zich inzetten voor de samenleving, betoogt Kennedy, maar zij moet óók veel aandacht besteden aan het ’leven als christelijke gemeenschap’: „bijbellezen, zelfonderzoek, bekering en heiliging.”
Dan, zegt Kennedy, is „de kerk geen verzameling individuen die elkaar op zondag opzoeken omdat zij dezelfde geloofsbelijdenis delen, maar een gemeenschap van mensen die op elkaar betrokken zijn”. Zo kan de kerk als een stad op een berg zijn, besluit Kennedy, een lichtend voorbeeld voor de samenleving „die zij uitnodigt om met haar mee te gaan op reis naar een nieuwe toekomst. Deze positie is geen slechte plaats voor een kerk die – in deze tijd – de belichaming wil zijn van Christus.”
Gerard Dekker heeft moeite met Kennedy’s betoog, zegt hij. „Het is me te idealistisch. Ik zou het vijftig jaar geleden ook zo gezegd hebben, maar de positie van de kerken is al te zwak geworden. Als je begint over de kerk als voorbeeld voor de samenleving, krijg je te horen: ’Christenen moeten geen praatjes hebben’. Het is prachtig hoor, wat Kennedy voorstelt. Maar onhaalbaar.”
James Kennedy: ’Stad op een berg. De publieke rol van protestantse kerken’, uitgeverij Boekencentrum, 187 blz. euro17,90, ISBN 9789023921356.




Reacties (42)
er zijn te veel kerken voor deze tijd,het moet niet om de kwantiteit gaan maar over de kwaliteit,overbodige kerken moet men afbreken en geen andere bestemming toelaten,de kerken zijn dan wel verder uit elkaar,maar iemand die er echt heen wil komt er wel en worden de kerken te vol ,geen probleem dan komt er een nieuwe,lijkt allemaal gruwelijk,maar zij Jezus niet breek de tempel af ,en ik bouw hem in 3 dagen weer op,
toon minten, afferden limburg op 07-02-2010, 10:04
maar....
als gij de liefde tot uw naaste(n) (en dat zijn alle levende wezens)
zou missen, dat zou/is pas echt dramatisch (zijn)
de rest is een vorm van macht creëren.
van amerongen , bentveld op 06-02-2010, 09:26
Kerken hebben in oorsprong een functie in de queeste van mensen naar God/Jezus en de Blijde Boodschap, plus het behoud van dat wat die ontmoeting van mensen met God en Schrift aan wezenlijke impact heeft. Kerken + geloofsgemeenschappen zijn dus bedoeld als oplaadplaatsen én dienaren (scholen) van geestelijke en of spirituele groei, en NIET als alternatief voor politieke partijen of de burgerlijke samenleving. Omdat kerken het zicht op hun plaats, hun roeping + kennis v.d. geestelijke ontwikkeling van mensen kwijt zijn, hebben ze hun functie verloren. Tekenend: Paul de Leeuw doet met zijn programma?s méér voor de ziel van mensen dan de kerken!
Pierre, Nijmegen op 05-02-2010, 14:31
De leegloop uit de kerk is in dit artikel vnl op de protestantse kerk gebaseerd.Toch zit in de reacties veel RK ongenoegen,zelfs uit de verre geschiedenis.
Een logisch gevolg van het Vaticaans beleid bij de benoemingen van bisschoppen.Recent de opvolger van Daneels bij de zuiderburen.Ook de kerk uitjagende gedragingen van Mgr.Eijk vraagt om massale uittocht van oprecht gelovigen,die ook wat voor de medemens betekenen en op onchristelijke wijze geschoffeerd worden. Of is dit onmenselijk gedrag iets wat wel christelijk is,gebaseerd op historisch gedrag?
Behalve dat het iets met de naamgever van dit geloof te maken heeft Christus/Christenen.
Hans, zoetermeer op 04-02-2010, 20:43
Piet v.d. Veluwe (ik richtte me eerder tot Piet uit Utrecht), minder aandacht voor trad. Liturgie, paus, preken + encyclieken (waar ik inhoudelijk geen kritiek op heb) en méér aandacht, inoefenvormen + omstandigheden voor het effectief los- of vrijmaken v.d. verborgen God in mensen zélf ? bevestiging ? kan wél helpen. Helaas kunnen alleen vrije, begeesterde mensen dat bieden, maar die vind je onder priesters zelden. De feitelijke kerk biedt ons heel weinig dat we thuis met overweging, stilte enz. niet ook, én beter bereiken. (Recente tv-eucharistie uit de kathedraal in Utrecht toonde treffend de leeg- en zinloosheid van dit magisch ritueel!)
Pierre, Nijmegen op 04-02-2010, 20:37
Ik stond eens in een supermarkt en sprak daar met een pastoor die ik wel eerder ontmoet had.
Het ging ook over de kerken en de kritiek die ik daar op had.
en in bundeltjes verzameld heb.
Na mijn verhaal zei de pastoor het kon best eens gebeuren dat wij met onze moderne opvattingen, de mensen uit de kerk gestuurd hebben.
Ik beaamde dit ten volle.Sinds het begrip persoonlijke zonde niet meer ter sprake komt, is het eigenlijk ook overbodig om Jezus als verzoener te aanvaarden. Maar we krijgen de kous dan wel op de kop.
Lees johannes 3;16,17,18 maar eens in z'n geheel.
Dat kan een gebeurtenis zijn.
Maar wie niet horen wil....
i.Bezemer, Zwolle op 04-02-2010, 16:16
Dit is een zeer ernstige waarschuwing aan het voortbestaan van de vaak tot op het bot verdeelde monotheistisch religieuze wereld. Het 'Vader ik bid U dat zij allen EEN zijn, zodat de wereld kan geloven dat U mij gezonden heeft' is en wordt nog steeds met voeten getreden. In onze ICT-era kan alleen nog de jeugd hierin verandering
brengen. Dit vraagt duidelijk Een Nieuwe Weg. Bijvoordeeld door de internationale oprichting door de jeugd van kleinschalige S.C.S.C's (Spiritueel Civiele Service Clubs) waarin service c.q. hulp voor 'de materiele en geestelijke nood van 'de ander' voorop staat.En zo dus vrijuit met iedere andersdenkende kan spreken.
Willem van rijn, baarn op 04-02-2010, 14:55
Best Pierre, de gemiddelde seculier in dit land wil niks weten van de paus en wat hij allemaal vind, dat heeft niets te maken met eisen stellen over de hoofden van gelovigen heen, maar alles met wat we in de evangelien kunnen teruglezen over verstokte harten en horende doofheid
Piet, Veluwe op 04-02-2010, 14:33
Piet. Jouw kerkconforme omkering van de Boodschap is juist verantwoordelijk voor kerkverlating. Er wordt alleen geëist en gepreekt, het liefst over de hoofden van de gelovigen heen, terwijl er niets met kennis van zaken wordt gedaan aan cultivering van de basis waaruit het gewenste geloofsproduct moet voorkomen. Kerkleiders zijn meestal slechte psychologen! Ze doen me denken aan een stadsmens, die in zijn tuin wat tomatenplanten poot, maar het bemesten enz. nalaat. Het heeft ook dan geen zin om de grond de schuld te geven van weinig opbrengst aan tomaten. De man zal toch echt eerst de grond moeten bemesten enz. om een goede oogst te halen!
Pierre, Nijmegen op 04-02-2010, 10:21
Dick Kraaij, Alphen a/d Rijn;
Het boek van Copernicus, waarin hij zijn theorie, dat de aarde om de zon draait, verkondigde, werd door de inquisitie in 1616 op de INDEX, lijst met verboden boeken geplaatst.
Galilei, die zich een aanhanger betoonde van Copernicus, werd in 1633 onder toezicht van de inquisitie geplaatst en gedwongen, om in het openbaar afstand te nemen van diens theorieen.
Hoeveel feiten moet ik u nog melden, om u van uw dwaze geloof, dat de kerk de wetenschap niet tegenwerkte, af te helpen?
Herman N., Amsterdam op 04-02-2010, 09:24
Dick Kraaij, Hoezo heeft 'de kerk' de wetenschap niet tegengewerkt?
Tal van boeken van natuurwetenschappers werden op de index van verboden boeken geplaatst. Deze index werd ingesteld door paus Paulus de IV in 1557. Tal van wetenschapper werden onder toezicht van de inquisitie gesteld.
Het boek waarin Copernicus zijn theorie, dat de aarde om de zon draait, verkondigde, werd door de inquisitie in 1616 op de index geplaatst.
In 1633 werd de natuurkundige Galilei door de Roomse kerk onder toezicht van de inquisitie geplaatst, omdat hij zich een aanhanger van Copernicus toonde. Hoeveel tegenwerking door kerk en inquisitie moet ik nog noemen?
Herman N., Amsterdam op 04-02-2010, 09:24
Nee, Pieter, het gaat om Godsvertrouwen, het Koninkrijk Gods IN jou en mij, IN Jan en Truus, vanwaaruit naastenliefde bedreven kan worden. Wie door angst en beven, zelfverachting, maatschappelijke uitstoting in zijn zelfbeeld is aangetast en de boom in klimt, of met/zonder een boekje in een hoekje verdwijnt enz., die komt tot weinig of niets. Eerst moet die mens weer op eigen benen gezet worden, zelf = godsvertrouwen voelen. Dát realiseren is de boodschap! Mensen tot zichzelf = tot God brengen.
Pierre, Nijmegen op 03-02-2010, 20:56
Inderdaad de doelen en spirituele intenties kunnen duidelijker naar voren komen. de vier aandachtsgebieden: (1)liturgie, (2)diaconie, (3)catechese en (4) gemeenschapsopbouw, zijn en moeten uiteindelijk de uiterlijke tekenen zijn van een fundamentele spirituele basis in onder andere: (1) God eren en meeleven in zijn kruisdood, (2) uw naaste liefhebben als uzelf,(3) jezelf vormen om de juiste dingen te doen en (4) wederom dit alles als geloofsgemeenschap dragen, stimuleren etc.
Marcel Bruins
Bruins, Utrecht op 03-02-2010, 18:08
Dat de kerk geld vraagt aan de overheid, omdat ze zoveel mensen helpen (dat geld wordt groten deels doorgesluisd naar de kerken) is mijn een doorn in het oog, ik zal zeggen waarom
1. wij hebben een scheiding tussen kerk en staat (dit moet helder blijven)
2. wie controleert of dit geld daadwerkelijk voor deze doeleinden wordt gebruikt.
3. Is letterlijk een tactiek om te kunnen overleven
BBGdeVendt, Hilversum op 03-02-2010, 17:45
@ Rob, Amsterdam op 03-02-2010, 08:54
U gelooft in de duistere Middeleeuwen? Jammer, want dat is een mythe. De kerk heeft de wetenschap niet tegengewerkt.
http://www.katholieknieuwsblad.nl/archief/Artikelen/2010/1/28/Het_christendom_heeft_de_wetenschap_niet_tegengewerkt_
Dick Kraaij, ALPHEN AAN DEN RIJN op 03-02-2010, 17:43
Allereerst een correctie betreffende mijn onderstaande reactie. Bij "het lijkt niet mankeren" ontbreekt uiteraard het voorzetsel "te".
Voorts nog een opmerking over onduidelijkheden in het artikel. Indien, zoals de heer Dekker zegt, de armoedebestrijding van de kerk overbodig is geworden, begrijp ik niet dat hij het Leger des Heils als voorbeeld noemt.
M van Wuyckhuyse, La Baule (Fr) op 03-02-2010, 09:26
Ik heb 10 jaar vrijwilligerswerk gedaan in onze parochiekerk. Zelfs de pastoor zag het einde van de Kerk reeds aankomen in Vlaanderen. Zelfs Kardinaal Daneels had moeite om nog 1 argument aan te halen, waarom hij nog wou doorgaan met de Rooms katholieke kerk in België. Binnen amper 20 jaar zijn er geen pratikerende gelovigen meer en vandaag zijn de grootste bron van inkomsten voor de kerk de begrafenissen en de gedachtenismissen voor de overledenen. Het is een kerk van doden geworden. De oude mensen die vandaag nog deel uitmaken van de kerkbevolking weten niet anders. Men zal zolang kerkdiensten houden tot ze uitgestorven zijn. Dan is het uit
Tony Verbeeck, Mechelen-België op 03-02-2010, 08:56
In grote lijnen ben ik het met Dekker eens, we zijn als christenen een veredeld soort humanisten geworden, Christus manifesteerde het evangelie met gevaar voor eigen leven, door ons de "Waarheid" te verkondigen, nl. dat de van Adam afstammende mens een van God los geraakte verlorene is die nooit op eigen kracht weer bij God kon komen,Gods plan lag al klaar voordat Adam geschapen werd,want God gaf Adam een vrije wil, en hij viel voor satan. Christus werd door zijn kruisoffer en opstanding onze "reddingsboei", maar om niet te verzuipen moet je die wel grijpen. Wij moeten de wereld weer confronteren met dit evangelie, desnoods met levensgevaar.
Hans , Uithoorn op 03-02-2010, 08:56
Misschien wil Trouw de lezers de volgende citaten niet onthouden:
"Religions are all alike ? founded upon fables and mythologies." [Thomas Jefferson, 1743 - 1826, staatsman, filosoof en kunstenaar; derde President van de Verenigde Staten; Het ontwerp van de Onafhankelijkheidsverklaring van 1776 was grotendeels zijn verdienste; ]
"If we believe absurdities, we shall commit atrocities." [Voltaire]
Ab, Amsterdam op 03-02-2010, 08:56
"Wetenschap kon tot bloei komen dankzij de kerk." Kijk, bij zo'n zin haak ik gelijk al af. De kerk heeft Europa 1000 jaar lang in duisternis gehuld. Prima dat er nu eindelijk een eind aan die kerk komt.
Rob, Amsterdam op 03-02-2010, 08:54
Het religieuze navelstaren begint haast op een spirituele oefening te lijken.
Vrijwel ongemerkt is een alternatieve religie binnengelopen. Deze heeft zo te zien weinig problemen zich als levend Woord en Daad te affirmeren.
Een kerk op een berg is al een heel ongelukkig beeld--omdat het zowel elitisme als isolement aanduidt. Het Leger des Heils werkt niet op een berg maar in de goot--waar hulp nodig is. Het werk is niet 'glamorous'.
Het beeld van de huidige westerse kerk is van een eindeloze dufheid. Een eerste vereiste lijkt me te zijn om wakker te worden. Dat kan geen kwaad.
Ted Schrey, Montreal op 03-02-2010, 08:54
"Wat betekent het Woord precies voor het leven van mensen, voor de samenleving? Ik lees het nergens.?
Het Woord barst daarvan. Nog afgelopen zondag werd in alle katholieke kerken in de wereld de bijbel voorgelezen. Christus sprak in de synagoge van Nazareth en verklaarde dat de voorzeggingen van de profeten in hem bewaarheid zijn geworden. Dezelfde Christus sprak van geloof, hoop en liefde, maar van die drie noemde hij de liefde het belangrijkste. Toen gooiden zijn dorpsgenoten hem buiten de stad.
Dat doet iedereen in een samenleving die niet wil lezen en het Woord wil opnemen.
Verder begrijp ik weinig van dit schrijfsel.
Wim Jansma, Nijmegen op 02-02-2010, 21:51
Pieter Utrecht: de eerste Korinthe brief is door Paulus geschreven, misschien zou u 1 Korinthe 13 eens aandachtig door kunnen nemen? Eén van de mooiste lofzangen op de liefde die ooit geschreven is denk ik. Liefde is iets anders dan 'lief zijn' het tuchtigt waar nodig, altijd met het beste in gedachten voor de ander. Dat dan weer wel...
Erwin, Eindhoven op 02-02-2010, 21:50
Het zoveelste boek! Aan paradoxen en onduidelijkheden lijkt het niet mankeren. Dekker: "De kerk heeft heel nuttige functies gehad: kunst en wetenschap konden tot bloei komen dankzij de kerk." Vervolgens: "De kerk heeft zich vervreemd van haar kerntaak. Ze heeft een boodschap voor de wereld, het woord van Christus." Ik vraag me af wat die "kerntaak" van de kerk dan wel was in de tijd waarin kunst en wetenschap bloeiden door haar toedoen...
M van Wuyckhuyse, La Baule (Fr) op 02-02-2010, 21:50
De vraag is of Kennedy,blijkens deze korte samenvatting,zoals Dekker's reactie,50 jaar achter loopt.
Met zijn Amerikaans verleden zou je denken dat wij 50 jaar op de VS achterlopen.
Alhoewel dit tijdperk van internet zelfs de 3e wereld in een stroomversnelling hun achterstand versneld inlopen.
Zoals de Koningin al in de Kerstboodschap aangaf zal de warme band, ook in het zondagse samenzijn,nooit meer worden zoals het was.Zelfs de Paus heeft een oproep gedaan gebruik te maken van die kille communicatiemiddelen.Of dit de Kerken gaat redden betwijfel ik ten zeerste.Maar uiteindelijk gaat het om Het Woord,daar heb je geen Kerk (meer) voor nodig.
Johannes, zoetermeer op 02-02-2010, 21:42
@ Pierre: ok Jezus haalde wat goocheltruukjes uit om zijn boodschap onder de aandacht te brengen, en verpakte die boodschap in de taal van de toenmalige religie. Ik blijf erbij dat Naastenliefde de centrale boodschap is. De rest is franje.
Pieter, Utrecht op 02-02-2010, 21:41
@Pieter: Jezus? boodschap was niet: "Het zou toch erg prettig zijn als we een beetje lief voor elkaar zijn". Lief zijn is hopelijk het gevolg van Zijn rondgaan onder mensen. Wat deed Hij? Liet mensen opstaan, uit de boom komen, bij ze eten, enz. (bevestigen als goed) en zo de verborgen God van liefde (1Joh.4:8), geluk IN hen (Thomas, log. 3) vrijmaken. Dáártoe verklaarde Hij ook de Schriften, en leerde bidden, dwz: liefdevolle overgave, ruimte maken voor liefdevolle gedachten + gevoelens, verantwoordelijkheid, trouw enz. Dáárom: kerk heeft toekomst als ze effectief brengt tot godservaring c.q. de liefde als levenskompas, of ze zal niet zijn!
Pierre, Nijmegen op 02-02-2010, 17:27
ik ga wel eens voor als gast-dominee.
en zie dan vaak oudere mensen. en mensen die in de kerk op de zondagmorgen een stukje rust zoeken. vriendelijkheid. warmte, gemeenschap.
in de manier van voor gaan probeer ik dat te ondersteunen/ bevestigen.
Hou aub op met theoretiseren en charistieviering veroordelen.
Mensen zijn bang, willen gewoon gezien worden en het vermoeden van een G'd zoals die uit de Bijbelverhalen op ons toekomt, openhouden.
Nanne, Bergen op Zoom op 02-02-2010, 17:16
In onze protestants-katholieke gemeenste zijn wij de laatste tijd sterk op zoek naar de balans tussen diakonaat en pastoraat. Die balans was zoek. Nu horen ze samen onder de titel: OOG VOOR ELKAAR EN DE ANDER. Waren we dan doorgeslagen? Prediker zegt: voor elk ding is een tijd. Zelf zie ik ook golfbewegingen. Maar kerk-zijn zal altijd kerk-in-context zijn, verbonden met de samenleving, erop in gaand en erop reagerend, eraan bouwend en kritisch volgend. De kerk bestaat niet. De kerk is daartoe een middel: samen kun je meer: meer zingen en bidden, en meer doen.
Peter van helden, 's-Hertogenbosch op 02-02-2010, 17:16
Ik ben het met Joost Tibosch sr eens. Kerkelijke taal werkt vaak vervreemdend. Een eendimensionaal geloof werkt voor velen niet (meer). Handhaving van het instituut staat voorop, met alle gezags- en machtsverhoudingen die daaraan al sinds eeuwen ten grondslag liggen. 'Ook het kaf wordt gescheiden van het koren,' schrijft Christine. Het is niet moeilijk daar een tekst tegenover te stellen - die van het zaad en het onkruid - laat het tezamen opgroeien.
Ooit gekeken naar het geloven van buitenkerkelijken? Ik heb er beroepshalve vaak mee te maken. Kerken beperken zichzelf. Jammer maar helaas - gemiste kansen.
www.corriewolters.nl
corrie wolters, almelo op 02-02-2010, 17:11
Volgens mij heeft de heer Kennedy het bij het rechte eind. De KerkGEMEENSCHAP is bedoeld als een Stad op de Berg, als een licht voor de volkeren. Het ontbreekt helaas vaak aan werkelijke GEMEENSCHAP, parochiegewijs. Het individualisme heeft ook de Kerkgemeenschap ontwricht, vele gelovigen volgen de leefwijze van de hen omringende wereld. En de wereld eromheen heeft geen voorbeeld meer van wat waarachtige Gemeenschap is. Tal van tekenen wijzen daar op: problemen in jeugdzorg, vereenzaming onder (niet alleen) bejaarden, toenemende criminaliteit, verruwing van de samenleving etc
De H.Schrift wijst daaruit een uitweg: herstel van KerkGEMEENSCHAP
Backx, Heiloo op 02-02-2010, 17:11
De belangrijkste boodschap van Jezus was: "Het zou toch erg prettig zijn als we een beetje lief voor elkaar zijn". De kerkelijke structuur en alle conservatieve onverdraagzame ideeen van het huidige christelijk geloof komen allemaal van S/Paulus, iemand die Jezus nooit ontmoet heeft. Voordat hij "het licht zag" was hij een soort SS-er die christenen vervolgde. Na zijn bekering bleef hij, onder een andere vlag, net zo fanatiek en onverdraagzaam. De enige hoop voor de christelijke kerk is S/Paulus te verwerpen en Jezus boodschap van Naastenliefde te verkondigen zonder de haatdragende ballast van S/Paulus.
Pieter, Utrecht op 02-02-2010, 14:29
Als secretaris diaconie meen ik dat het met het vervuilde badwater,die maatschappelijke betrokkenheid dat eigenlijk het christelijke 'kind' bij uitstek is, nog wel meevalt al dient de vinger wel aan de pols gehouden te worden. Mogelijk dat eerder het vermeende kind, die ontmoeting met God en zijn Woord, aan een gedegen herijking toe is. In de bijbelse tijd werd iemand die niet in God geloofde gelijkgesteld met iemand die niet in civilisatie geloofde. In onze tijd geloven we in civilisatie zonder dat op God te betrekken. God 'kennen' is gerechtigheid doen. God hoeft niet te 'bestaan' in aardse termen maar in religieuze; als God maar 'gebeurt'!
Hans Hofenk, Rheden. op 02-02-2010, 14:27
Oude discussie hoor. De kerk is belangrijk om mensen een gemeenschap te bieden van veiligheid en erkenning van elkaar rond de teksten van de bijbel en traditie. Die gemeenschap kan ook politiek betrokken zijn natuurlijk. Wat ik gezien heb is dat sommige kerkmensen/leiding te vaak elkaar de maat nemen vooral de kwetsbare voorganger. Daar ben ik behoorlijk op afgeknapt.
gert , zaandam op 02-02-2010, 14:27
Socioloog Dekker is blijven steken in de jaren 60 en 70. Toen gingen vele kerkgenootschappen op de 'maatschappelijke toer', onder invloed van de Duits-Amerikaanse bevrijdingstheologen als Dorothee Sölle.
Deze trend is thans totaal passé. De kerken zijn teruggekeerd naar de bron, zowel de katholieke als de protestantse en de evangelische kerken. Velen zijn inderdaad afgehaakt de laatste decennia. Maar ook het kaf wordt gescheiden van het koren.
Dekker wil nog steeds dat kerken zich als actiegroepen gedragen. Waarmee hij vooral blijkt geeft de veranderende stemming onder kerkleiders en kerkvolk niet meer aan te voelen.
Cristine, Dordrecht op 02-02-2010, 12:52
De kerk en zijn religies van welke club dan ook zouden moeten erkennen dat de meeste mensen niet meer geloven in sprookjes uit sprookjesboeken. Laten ze een voorbeeld nemen aan het humanisme en de mensheid zelf de verantwoordelijkheid dragen van zijn daden. mensen moeten stoppen met het afschuiven van verantwoordelijkheid naar niet bestaande goden.
John Tab, Bussum op 02-02-2010, 12:49
Jezus zei niet, ik ben de gewoonte. Hij zei, ik ben de waarheid.
Toen de rechter hem vroeg, wat is waarheid, viel er een stilte in het forum. Gespannen wachtten de gelovigen op het antwoord. Eerst dacht men nog, dat hij nadacht. Toen duidelijk werd, dat hij zweeg, was dat de gelegenheid hem voorgoed het zwijgen op te leggen.
De godsdienst stikt van de gewoontes. De rituelen. Keurig netjes de kerkgang op de dag des Heren, Bijbelstudie, de rituelen van Doop, Biecht en Avondmaal. En wie niet meedoet, staat buiten de waarheid en is een ongelovige.
Welnu. Met die buitenstaanders had Jezus de innigste verkering.
Zijn kerk- en kruisgang.
René Jacobs, Amsterdam op 02-02-2010, 12:49
Kerken maken zichzelf overbodig. Met het grootste gemak spreekt men nog een taal die niet van deze tijd is. Men handhaaft een gemeenschapsstructuur, die door democratisch opgegroeide mensen als raar wordt ervaren. Vrouwen blijven een ondergeschikte rol spelen. En..Jezus die vanuit zijn "Abba"-geloof iedereen de moeite waard vond en wiens verhalen we nu door bijbelkennis beter kunnen 'vertalen' dan ooit, komt maar niet "aan het woord".. Samenwerken met iedereen naar een goede toekomst van de wereld, zijn "Rijk van God", lijkt minder belangrijk te zijn dan het onmogelijke herstel van kerken, waar gezagsdragers naar de ogen wordt gezien.
joost tibosch sr, valkenswaard op 02-02-2010, 12:48
U schrijft o.a het volgende: "De kerk heeft zich vervreemd van haar kerntaak. Ze heeft een boodschap voor de wereld, het woord van Christus. Maar wat zie je gebeuren? De kerk is druk met allerlei activiteiten van maatschappelijk nut. Telkens wil ze bewijzen hoe goed ze is." Daar wil ik graag aan toevoegen dat de boodschap van de kerk voor de wereld in mijn verbeelding veel meer was dan het woord dat Jezus (later Christus genoemd) had voor zijn volgelingen. Het was m.i. vooral wat Jezus in zijn tijd deed om niemand uit te sluiten; geen tollenaar en geen hoer. De kerk hoeft zich daarom niet te bewijzen door vergeestelijking en dure telmachines.
Burger, Europa op 02-02-2010, 08:28
In tegenstelling tot wat vele theologie-faculteits-medewerkers beweren is de rol van het geloof gemarginaliseerd. Niet alleen naar vorm, maar ook naar inhoud. Een willekeurige jongere die voor het eerst in aanraking komt met een kerkdienst weet niet wat hij beleeft: éénrichtingsverkeer van dominee naar 'kudde', bizarre verhalen (zoutpilaren, water in wijn, opstaan uit de dood, maar ook discussies in kerken of de vrouw wel als diaken mag fungeren).
Met de evolutietheorie en andere wetenschappelijke inzichten, én door de vele geweldsuitingen van godgelovigen, verdwijnt de aantrekkelijkheid van het geloof. Van de kerk, maar ook van de dogma's.
Leontien van Waveren, Amsterdam op 02-02-2010, 08:25
Dekker zou eens beter moeten volgen wat de paus allemaal schrijft, echt onzin om te roepen dat de kerk zichzelf verliest. De kerk wordt net als nazi-duitsland gebeurde vezwolgen door secularisme dat is natuurlijk wel iets anders als zichzelf verliezen
Piet, Veluwe op 02-02-2010, 08:22
Ik kan enkel voor mezelf spreken: ik verwacht een liturgie die de mystiek schraagt en draagt. Een liturgie waarin geloof en mysterie vorm krijgen, in een absolute vorm, die niet vraagt aan de omstanders wat ze er van vinden, maar die doordringt tot het gelovige kind in elk van die omstanders. Die de ziel roert en bekeert, die een ommekeer teweegbrengt, die mensen doet terugkomen met dorst en honger naar het mysterie. Zorg voor dié ommezwaai in kerkelijk denken, en dan gebeuren er wonderen, zoals dat nog steeds gebeurt. Dan vragen we niet meer "gelooft u nog in God", maar wel "gelooft u al in God?", "heeft Hij u al (aan)geraakt?".
nicolaszoon, Turnhout BE op 02-02-2010, 08:18
Plaats een reactie
Stuur artikel door