De duivel dringt zich op
Nederland, Amsterdam, 15 september 2008. Eduard Padberg. Foto: Jörgen Caris, Trouw
Het ‘werk van de duivel’ is deze week weer in volle glorie te aanschouwen in Egypte, dit keer in de gedaante van de schaarsgeklede Amerikaanse artieste Beyonce.
Op posters in de Egyptische hoofdstad is Beyonce te bewonderen in bikini, in schril contrast met de allesverhullende kledij van de vrouwen op straat.
Haar verleidelijke gezang en suggestieve kleding worden al weken verketterd door religieuze leiders uit zowel christelijke als islamitische hoek, die elkaar zoals altijd vinden in hun gedeelde conservatieve opvattingen.
De Moslimbroederschap legt de schuld van het ‘seksfeest’ bij de overheid ‘die mensen verleidt tot zonde om de eigen misdaden te verhullen’, aldus parlementariër Hamdi Hassan.
Alsof televisie en internet niet genoeg schade aanrichten komt de ‘zo goed als naakte’ duivel nu ook in persoon naar Egypte om de jeugd te corrumperen. ‘De Egyptische jeugd mag niet denken dat het normaal is om zo gekleed te gaan’, waarschuwt een christelijke leider. De campagne op Facebook dat het optreden van Beyonce een schending is van de islamitische wet (sharia), telt meer dan 10.000 leden.
De protesten uit religieuze hoek ten spijt, is het concert al weken uitverkocht. Op de zwarte markt gaan de tickets naar zeggen voor het tienvoudige van de koopprijs, die er ook al niet om loog. De locatie - in een resort aan de Rode Zee, ver weg van het conservatieve Cairo - en hoge prijzen moeten ervoor zorgen dat het optreden exclusief blijft, en alleen toegankelijk is voor de rijke bovenlaag van de bevolking.
Anders is het vragen om problemen, zo blijkt uit recente ervaringen met controversiële optredens in Cairo. Bij de vorige grote buitenlandse artiest - de heupzwiepende Shakira - leidde de opwinding onder het publiek tot massa-aanrandingen, die in Egypte vaker grote gelegenheden verstoren.
Gebruik makend van de anonimiteit van de massa, grepen hordes opgewonden jonge mannen om zich heen, als door de duivel bezeten; geen stukje vrouwelijk vlees bleef ongeschonden. Bij het concert van rapper Akon stortte de VIP-tribune in elkaar, waarbij veel mensen (licht)gewond raakten. Omdat het de VIP-tribune betrof logen de aanklachten tegen de organisatoren er niet om, waardoor zij genoodzaakt waren het land te verlaten.
Voor de religieuze leiders was het een klare zaak; Als je een concert van een ‘prostituee’ of ‘zondaar’ bezoekt, kun je de wraak van God verwachten.
© Trouw 2010, op dit artikel rust copyright.





Reacties (16)
Waarom wil deze gebleekte zwarte vrouw in Egypte optreden? Is ze al niet rijk genoeg?
Wat die Egyptische religeieuze leiders betreft, als je in Marokko een moskee bezoekt kun je de omroeptoren op je kop verwachten. Mij lijkt, beter naar Bieonsee dan in Meknes naar de moskee.
Jammer, overigen dat sommige deelnemers een aardig optreden van een zangeres niet kunnen bespreken zonder daar de Palestijnse Kwestie bij te betrekken.
Dante, Amsterdam op 21-02-2010, 10:05
Kolonisten zijn duivels,nee,kolonisten zijn gewoon mensen van vlees en bloed met een overtuiging die jou [Richard] niet aanstaat en die je waarschijnlijk ook niet zal willen begrijpen vanuit een bepaalde historische contect en vanuit het onbeschrijfelijke leed wat het Joodse volk is aangedaan door de eeuwen heen.De Israelies zijn geen volk die er systematies op uit zijn het Palestijnse volk te vernietigen,dit volk vecht voor een bestaan in een wereld die haar dat om wat voor reden niet wenst te geven.
Hans van Zanten, Honselersdijk op 07-01-2010, 14:55
De duivel dringt zich inderdaad op: 40.000 duivels (kolonisten) om precies te zijn die van hun illegale staat de vrijbrief krijgen om nog meer land van de Palestijnen te stelen...
Richard, Den haag op 17-11-2009, 20:28
j goddelijk.g
ALS de hemel een plaats is voor vredige liefde vollemensen kin je gerust zijn,je zult geen moslims daar tegenkomen die gaan naar Pluto en Uranus voor verrijking,Beyonce jij mag mijn duivel zijn jij stuurt me de straatop met een stijvejheer,en niet met een vest vol bommen, om goddelijk je medemens naar het hiernamaals te helpen.mindyou,to call one devil you've got to be one too,cos it takes one to know one.
Jah.Yaacov, Amsterdam op 15-11-2009, 13:05
Beste Meneer afbak broodje circus aap,
Mocht het zo zijn dat vrijwel niemand de inhoud van het verhaal begrepen heeft en ingegaan word op de kledingwijze van Beyonce of/en buikdanseressen in Egypte, is een ding.
Maar zodra u vanuit achter u computer zonder enige kennis (hoop ik) kritiek gaat leveren op feiten, gaat er iets mis.
Met massa aanrandingen moet u fantasie niet laten lopen en gigantische gangbangs voor de geest halen.
broodje aap, Cairo op 11-11-2009, 11:51
Het gaat hier om de tegenstrijdigheid waar religieuze leiders deze duivelse attractie veroordelen maar waar wel grote groepen sexueel gefrustreerde mannen(die de zelfde religieuze wetten hebben) op afkomen en verantwoordelijk zijn voor de genoemde incidenten.
Ik kan u ook vertellen meneer afbak broodje, de politie, pers en overheid instellingen hier niet uitgebreid op zullen ingaan zodat een gemiddelde burger uit Amsterdam dit rustig achter zijn computer te weten kan komen..
broodje aap 2, Cairo op 11-11-2009, 11:50
Google maar eens Beyoncé en Illuminati dan begrijp je de ophef. YouTube staat vol met filmpjes die clips van deze sterren en de gebruikte symboliek ontleden. Gaat ook op voor Madonna, Jay-Z, Nas en Kanye West.
Frank, Groningen op 10-11-2009, 13:49
@ Alex:
Of genoemde massa-aanrandingen vaker voorkomen is niet meteen te achterhalen, maar er lijkt in ieder geval één berucht geval te zijn geweest in 2006; volg op onderstaande site de link achter het woord 'verhaal'.
http://sargasso.nl/archief/2006/10/30/massa-aanrandingen-in-cairo/#more-6407
Mvg,
Joost, Amstelveen op 09-11-2009, 17:39
Buikdanseressen in Egypte zijn meestal niet-Egyptische 'gastarbeiders', die er een commerciële sekstoestand van maken die niets meer met de kunst van het dansen te maken heeft. Egyptische buikdans is van oorsprong juist ingetogen en subtiel. Er hoeft ook geen bloot aan te pas te komen.
Sandra, Amsterdam op 09-11-2009, 11:45
"leidde de opwinding onder het publiek tot massa-aanrandingen, die in Egypte vaker grote gelegenheden verstoren"
Dat klinkt als een afbak-broodje circusaap verhaal. Mogen hier feiten bij?
Alex, Amsterdam op 08-11-2009, 11:02
Boris uit Haarlem laat tenminste merken dat hij de "boodschap" van Beyonce begrijpt! Dat is eerlijk en duidelijk. Het gaat niet om de muziek en de dans, niet om het optreden, niet om de kunst, niet om de eer of de goede naam. Zou het misschien om het geld gaan? Er wordt immers gesproken van de "bovenlaag" en de VIP's. Nou, dan zal het wel geen betrekking hebben op mensen met een wat meer ontwikkeld gevoel voor goede menselijke verhoudingen. Ik laat uiteraard ieder graag zijn vrije keus, maar ik voor mij laat me het geld niet uit de zak kloppen door een half ontblote dame van dertien in een dozijn en het hele hitsige circus daaromheen.
F.M. Vermeulen, Roosendaal op 08-11-2009, 11:01
Ik vind het wel een leuke grap van die Béyoncé of hoe heet ze. Ze zal zichzelf wel niet bewust zijn van de humor ervan, maar toch.
Inderdaad mooie vergelijking met de wulpse buikdanseressen in Egypte! Dat is precies het hypocriete van die godsdienstwaanzinnige kerels (het zijn ook allemaal mannen altijd!). Laat mensen maar in bikini lopen, misschien dat ze dan eens ophouden met oorlog maken.
Sophy, Wageningen op 08-11-2009, 10:57
Tja, dat soort problemen krijg je met religies die als oorzaak van alle problemen de vrouw aanwijzen en van de man op geen enkele manier verwachten dat hij verantwoordelijkheid neemt voor zijn lustgevoelens.
tfm, a'dam op 08-11-2009, 10:54
Ik zie Beyonce graag en hoe schaarser gekleed hoe liever. Maar niet vanwege m'n respect voor het vrouwelijk schoon. Nee, gewoon omdat het me, laat ik het netjes zeggen, opwindt. Moet het verboden worden? Nou nee. Mag iemand er kritisch over zijn? Dacht het wel. Al vind ik het verketteren wel erg ver gaan.
Frans, Nijmegen op 08-11-2009, 10:54
@boris
Zeker, wat Beyonce daar te bieden heeft is natuurlijk veel beter en hoogstaander dan wat de moslims en christenen daar te bieden hebben. Geweldig diepzinnig om je eigen lijf als aankoopargument te gebruiken.
Gelukkig is er die prachtige cultuuruiting van prostitutie in Egypte met buikdanseresjes en zo die ook after-hours nog ter beschikking staan van een stel wellustige dronkaards omdat ze dat waarschijnlijk van hun pooiers wel moeten. Heel hypocriet van die religieuzen dat ze tenminste zo consequent zijn dat ze datgene wat niemand z'n eigen dochters wil laten doen ook gewoon willen verbieden.
Moerman, Ede op 07-11-2009, 22:45
Ach heerlijk toch die hypocrisie van die reli hotemetoten. De beste tijden heb ik in Egypte doorgebracht in de volkse tenten met buikdanseressen en een orkestje. Lekker sleazy. Allemaal opgewonden benevelde (door drank en bango/weed) mannen, zéér wulpse dames die hun weelderig vlees, hoe blanker hoe begeerlijker, in de strijd worpen op de dansvloertjes en uiteraard 'after hours' nog beschikbaar waren voor meer specifieke diensten. Dat is het échte Egypte dat toeristen zelden zien. Een genot!
boris, Haarlem op 07-11-2009, 16:24
Plaats een reactie
Stuur artikel door