Ga direct naar de content

Podium
8 december 2009
Michiel Bicker Caarten, oud-directeur/hoofdredacteur van BNR Nieuwsradio

Papieren krant kan veel van internet leren

Alwetend zijn op elk gebied is niet geloofwaardig. Kranten moeten versmallen en verdiepen.

Hoe zou een wereld zonder kranten er uit zien? Dat is niet zo moeilijk. Daarvoor gaan we terug naar 1604, een jaar voordat in Straatsburg de allereerste ’krant’ van een drukpers rolde.

Als je toen in Amsterdam woonde en de beurskoersen wilde weten, liep je naar de Dam. Als je de scheepvaartberichten moest hebben, liep je iets verder door naar het Damrak, naar de haven. Als je wilde weten wat het stadsbestuur uitspookte, liep je naar het stadhuis. Een vermoeiende tijd. De krant schoot te hulp, en dat scheelde een hoop gedoe. De krant was en is in feite een loopjongen.

Nu hebben we internet, en kunnen we ieder moment al die informatie opvragen. En meer.

Door internet is ook het besef gegroeid dat een ’krant’ eigenlijk een raar en onlogisch allegaartje is. Er staan beurskoersen in, sportberichten, en de bioscoopkalender. Hier staat een verslag van een gebeurtenis in Kazachstan, een paar bladzijden verderop een recept voor speculaastaart. Daar het weerbericht. Er is niets vanzelfsprekends, niets onvermijdelijks aan een papieren krant.

Waarschijnlijk is voor een hoop interesses de krant niet meer de eerste informatiebron. Want internet honoreert de specialist. Waar zoveel aanbod is, wordt middelmatigheid genadeloos afgestraft en overleeft de kwaliteit. In de informatieverschaffing betekent kwaliteit: specialisering. Voor de meeste informatiecategorieën zijn er al leiders opgestaan. Denk aan nu.nl, vi.nl, buienradar.nl.

Ja maar de krant is een brand, een merk, zeggen de uitgevers. Inderdaad. Maar waar bestaat dat merk uit? Kranten zijn historisch gegroeid tot spreekbuizen van bevolkingsgroepen. Iedere krant is eigenlijk de weerslag van een levenshouding. Zoiets als de zuilen bij de publieke omroep. Die zuilen worden kunstmatig in stand gehouden; de kranten krijgen die overheidssteun niet. Het wordt dus een stuk moeilijker.

Mensen zullen behoefte houden aan opinieleiders. En hoe meer informatie, des te meer behoefte aan duiding. Daar liggen kansen voor NRC, Volkskrant of Trouw. Zij kunnen zich spiegelen aan een site als geenstijl.nl: al het nieuws meteen belicht, becommentarieerd en geanalyseerd vanuit een bepaalde levenshouding. Sla het nieuws maar over – dat staat al op nu.nl – en ga onmiddellijk over op interpretatie. Zoek ook eigen nieuws dat in het belangstellingsgebied van je achterban ligt.

Trouw zou heel goed de opinieleider kunnen worden van de beschouwelijke, linkse mens, vergelijkbaar met aldaily.com in de VS. De Telegraaf zou met Stan Huygens en Privé de gezaghebbende bron voor societynieuws kunnen worden. NRC voor politiek nieuws. Maar probeer niet ’alwetend op ieder gebied’ te zijn, dat is niet geloofwaardig.

Er is nog een ander argument om je te versmallen en te verdiepen. De adverteerder krijgt tegenwoordig steeds duidelijker gedefinieerde groepen consumenten aangeboden – internet honoreert de specialist – en heeft dus steeds minder zin om te betalen voor de amorfe doelgroepen van de ’kranten’.

De krant zoals wij die kennen, op papier of elektronisch, zal dus in ieder geval versmallen, worden teruggedrongen tot zijn kernexpertise. Is dat erg? Een levendige pers zal heus wel blijven bestaan. Kijk maar naar geenstijl.nl. Daar zullen er meer van volgen. In de VS zijn salon.com, huffingtonpost.com en The Daily Dish van Andrew Sullivan al nieuwsbronnen met een lezerskring en gezag.

Voor eigenaars en werknemers van de huidige kranten is het wel vervelend. De aanpassing die internet van hen vraagt is zo groot, dat ze die stap moeilijk kunnen maken. Het is een oud gezegde: er is nooit een luchtvaartmaatschappij opgericht door een spoorwegmaatschappij.

Daarom was het begrijpelijk dat Persgroep-eigenaar Van Thillo aanvankelijk ervoor koos om de internet-nieuwsvoorziening te laten maken door een aparte redactie. Die is goedkoper, lichtvoetiger, en meer afgestemd op de doelgroepen die het internet als nieuwsbron gebruiken.

Maar kranten zijn toch de waakhonden van de democratie? Nee, dat zijn de journalisten. En eigenlijk zijn deze maar jachthonden die samenwerken met – en vaak worden gestuurd door – mensen in de uitvoerende en wetgevende macht.

Zo ziet een wereld zonder kranten er dus uit.

Dit is het derde artikel in een serie over de toekomst van kranten. Reageren? Mail naar lezers@trouw.nl

© Trouw 2010, op dit artikel rust copyright.

Reacties (5)

Ik heb al diverse keren gememoreerd dat de journalisten dagelijks uit een bron putten het opnieuw verpakken en het dan brengen als zijnde een journalistiek novum.Eigen onderzoek naar feiten gebeurd bijna niet.Ik geloof dat Argos van de VPRO de enige is die onderzoek uitgevoerd.Maar die zullen er wel meer geld voor krijgen.

sylvester, Amsterdam op 22-02-2010, 15:20

Het zijn verschillende media. Net zoals de radio nog steeds bestaat naast de televisie, zullen er ook mensen blijven die de voorkeur geven aan een papieren krant in de huidige vorm, met nieuws en achtergrondartikelen. Koester die abonnees, en dat doe je niet door de inhoud van de krant gratis aan te bieden aan internetters.

Jansen, Spijkenisse op 20-02-2010, 10:09

Het krantenprobleem maakt deel uit van een groter probleem: informatie-overload, informatiestress. Je zult moeten kiezen of je wil of niet, of je mentaal lui bent (Telegraaf enz.) of juist actief (Trouw, NRC enz) maakt niet uit. Er is simpelweg teveel van alles. Straks zijn er meer schrijvers dan lezers.
Er is niets nieuws onder zon, het gaat simpelweg om kwaliteit, niet de kwantiteit, gericht op de specifieke belangstelling van de doelgroep.

M. Rademakers, Den Haag op 03-01-2010, 21:40

Deels is het waar natuurlijk van de verdieping en specialisatie. Maar je voorbeelden kloppen niet: nu.nl is JUIST heel breed. Huffington is JUIST heel breed. Bovendien beschrijf je zo'n beetje de Long Tail, een theorie die toch al heel wat aan waarde heft ingeboet.

Huub, NIjmegen op 09-12-2009, 00:53

Wie koopt er nog een krant dan ? De info is oud, achterhaald, eenzijdig. Als sinds een tijdje is het Internet de nieuwe media toch ? En tv journaals blijven alleen interessant met ongecensureerde onafhankelijke berichtgeving. Oehoe....wakker worden, we leven in 2010 ! Met echte journalisten....op alle niveaus.

van herk, frankrijk op 08-12-2009, 17:58

Plaats een reactie

U hebt geen naam ingevoerd.

U hebt geen woonplaats ingevoerd.

U hebt geen (geldig) e-mailadres ingevoerd.

U hebt geen reactie ingevoerd.

Uw reactie is te lang.

Gebruik maximaal 650 tekens. U heeft nog 650 tekens. Lees ons reglement

Stuur artikel door

Verstuur dit artikel naar

U hebt de naam van de ontvanger niet ingevoerd.

U hebt geen (geldig) e-mailadres ingevoerd.

Uw gegevens

U hebt de naam van de zender niet ingevoerd.

U hebt geen (geldig) e-mailadres ingevoerd.

counter
Opinie

Podium

Het woord zegt het al; 'podium' is het onderdeel van Trouw waar het vrije woord klinkt. Het gaat om opiniërende gastbijdragen van specialisten of vakdeskundigen.

Opinie

Columnisten

De een is hoogleraar Nederlandse geschiedenis, de ander is televisierecensent en weer een ander is politiek journalist. Allen hebben ze één ding gemeen: columns schrijven.

Opinie

Commentaar

Van maandag tot en met zaterdag staat in dagblad Trouw het redactioneel commentaar. De hoofdredactie schrijft deze opiniërende analyse over onderwerpen uit de krant.

Opinie

Spotprenten

Tekenaars Len Munnik, Tom Janssen en Berend Vonk geven om de beurt hun visie op de wereld, gegoten in 16 bij 12 centimeter. Hier vindt u de tekeningen van de afgelopen week.

Opinie

Polderpeil

Is de PvdA te elitair? Is naaktzwemmen aanstootgevend? Hoe zinvol zijn gruwelijke beelden in de krant? Laat uw stem horen en bekijk de uitslagen van eerdere peilingen.

Weblogs

De blogs van Trouw

Vanuit diverse plekken op de wereld bloggen correspondenten over de meest uiteenlopende zaken. Maar ook op de Amsterdamse redactie worden blogs getikt.

Opinie

Brief Hoofdredacteur

De hoofdredacteur van Trouw geeft in een column wekelijks zijn visie op keuzes in de krant, wat er speelt binnen de redactie en onder de lezers.