Clinton belooft Irak niet te laten vallen
© AP
De Verenigde Staten zullen Irak blijven steunen, ook na de terugtrekking van alle Amerikaanse gevechtseenheden eind 2011. Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clinton zaterdag tijdens een bezoek aan het Arabische land.
Het is haar eerste bezoek aan Irak sinds haar aantreden als Amerika's topdiplomaat. Het bezoek komt aan het eind van een week waarin het land werd geconfronteerd met bloedige aanslagen. Alleen al in de hoofdstad Bagdad kwamen deze week meer dan tachtig mensen om het leven als gevolg van twee zelfmoordaanslagen.
In een ontmoeting met meer dan honderd Iraakse studenten, journalisten en activisten zegde de bewindsvrouw Irak hulp toe. „De Verenigde Staten zullen trouw blijven aan het volk van Irak en wegen zoeken om een hechte en belangrijke relatie voor de toekomst te creëren”, zei Clinton.
Ze zei dat de recente golf van aanslagen niet betekent dat het land weer in een spiraal van etnisch geweld aan het terechtkomen is, aldus Amerikaanse media. Volgens haar zijn de aanslagen een teken dat de opstandelingen bang zijn dat de regering erin zal slagen een vreedzaam en verenigd Irak te creëren. Ze vergeleek de huidige aanslagen met een spectaculaire aanslag in Noord-Ierland kort na het sluiten van het Goede Vrijdag Akkoord, dat een eind maakte aan decennia van sektarisch geweld in de Britse provincie.
Maar de veiligheidssituatie in het land baart de Amerikanen wel degelijk zorgen. De eerste ontmoeting van Clinton in Irak was met generaal Ray Odierno, de bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Irak. De veiligheid was ook een belangrijk thema in haar overleg daarna met premier Nuri-al-Maliki, aldus The New York Times.
© Trouw 2010, op dit artikel rust copyright.





Reacties (7)
In ruil voor voldoende olieconcessies zullen de VS irak zeker niet laten vallen.
kuyk, antwerpen op 27-04-2009, 12:55
Dusver waren er 146,000 VS soldaten in Iraq plus 100,000-150,000 fortuin soldaten en werknemers van contractors. Mr Obama wil ongeveer 50,000 man houden in Iraq to 2011, die niet "gevechtstroepen" zouden zijn, maar een "transition force" die training, advies en becherming zou geven. Maar militaire leiders verwachten dat er Amerikaanse troepen in Iraq zullen zijn voor tien of vijtien jaar; je gaat ook niet 58 permanente militaire bases bouwen in Iraq om die zomaar weer op te doeken. In feite, is het nieuwe Iraq op allerlei gebieden helemaal afhankelijk van de VS geworden.
Jurriaan Bendien, Amsterdam op 27-04-2009, 00:17
Wat een knettergekke Orwelliaanse Newspeak! "Irak niet laten vallen" impliceert dat de Verenigde Staten Irak momenteel "steunen" in plaats van bezetten, economisch leegplunderen - olieconcessies, Monsanto's geplande criminele greep op zaden in de landbouw, enzovoort. Zelfs het milieu van Irak is gruwelijk verwoest door kankerverwekkende, radioactieve verarmd uranium munitie die in grote hoeveelheden is neergekwakt.
Een onvoorstelbare gotspe, dit soort propaganda, en dat in een voormalig verzetskrant. Zonder enige kanttekening worden de mededelingen van de spindoctors als ware het het evangelie weergegeven.
yelamdenu.blogsome.com, rotterdam op 27-04-2009, 00:17
Ik geloof dat in de drie landen war de Calvinisten de oprichters waren, alles weer goed gaat als ze de macht aan de oprichters van het land weer terug geven. Dus in Nederland aan de Calvinisten, en niet aan de Katholieken, socialisten en islamisten. en in de USA aan de Presbiterianen, en alle andere een beetje terug houdend verhouden.
luckybee, 's-Gravenhage op 26-04-2009, 10:55
Irak laten vallen, dat is nu precies wat het terugtrekken van de troepen inhoudt. Clinton kan dit niet waarmaken. Na de Tweede Wereldoorlog zijn de Amerikanen nog tot na 1989 in Duitsland gebleven en hebben ze er enorme bedragen aan Marshallhulp ingestoken; zo'n lange tijd en zoveel geld zullen op z'n minst ook nodig zijn in Irak. Als ze nu weggaan, hadden ze er net zo goed niet aan kunnen beginnen. Ze maken de klus gewoon niet af. Jammer. Maar dat krijgen we helaas met Obama.
cris, waddinxveen op 26-04-2009, 10:55
Ik denk dat de VS op dit moment het enige land ter wereld is dat een gezonde kijk op het gevaar van de Islam heeft en er op een gezonde manier mee omgaat. Bush heeft hier uitstekend voorbereidend werk verricht. Hillary Clinton is haar job wel toevertrouwd op punten waar Obama het waarschijnlijk laat afweten. Dijk van een vrouw.
Bukowsky, Santiago op 26-04-2009, 03:35
Obama Brack Hussein heeft Irak al lang laten vallen;hoe wil Clinton het te niet doen? dwingt ze Obama practisch in het openbaar te liegen?
luckybee, 's-Gravenhage op 26-04-2009, 03:28
Plaats een reactie
Stuur artikel door