Ga direct naar de content

Wereld
12 januari 2008
Esther de Jong, Jakarta

Bidden voor Soeharto’s herstel – en berechting

Op de radio heet hij weer ’Vadertje Soeharto’. Maar Indonesië herinnert zich ook de wandaden van de doodzieke ex-dictator.

De snelle achteruitgang van de gezondheid van Soeharto leidde gisteren in Indonesië tot betuigingen van zowel haat als respect.

Vooraanstaande Indonesiërs verschenen de afgelopen week aan zijn ziekbed. Oud-ministers, vrienden en familie, maar ook huidig president Susilo Bambang Yudohono. Vicepresident Jusuf Kalla opende zijn residentie en meer dan honderd mensen kwamen daar samen om te bidden voor een spoedig herstel.

’Pak Harto’, vadertje Harto, zoals hij op radio en televisie vaak genoemd wordt, regeerde Indonesië 32 jaar. Mensenrechtenorganisaties betitelen hem als een van de meest wrede leiders van de vorige eeuw. Honderdduizenden mensen zijn tijdens het keiharde regime vermoord of verdwenen.

Na zijn aftreden en de terugkeer van de democratie, tien jaar geleden, onder druk van felle studentendemonstraties, werden rechtszaken aangespannen, maar vanwege zijn slechte gezondheid stuk voor stuk afgeblazen.

De enige zaak die nu nog loopt gaat over corruptie, maar de parlementsvoorzitter heeft voorgesteld om ook die nu maar te laten vallen.

Soeharto werd gisteren aan de beademing gelegd, nadat zijn toestand ’alarmerend’ werd. Volgens de veertig artsen die zich met hem bezighouden functioneerden meerdere organen niet meer, had hij een beginnende longontsteking en was hij buiten bewustzijn. Hij heeft een tweede pacemaker nodig, maar zou die operatie in zijn toestand niet kunnen doorstaan.

In een speciaal gereserveerde hal in het ziekenhuis zaten de afgelopen dagen Soeharto’s kinderen en kleinkinderen verzen uit de Koran te reciteren. Maar voor het ziekenhuis stond gistermiddag een klein groepje te demonstreren. Naast spandoeken droegen ze een grote bos bloemen. Ook zij hopen dat Soeharto nog een keer aan de dood ontsnapt. Batara Hutagalung woonde tijdens het Soeharto-regime 27 jaar in Duitsland als banneling: „Ik bid voor zijn herstel, zodat hij eindelijk voor de rechter kan verschijnen.”

© Trouw 2010, op dit artikel rust copyright.

Stuur artikel door

Verstuur dit artikel naar

U hebt de naam van de ontvanger niet ingevoerd.

U hebt geen (geldig) e-mailadres ingevoerd.

Uw gegevens

U hebt de naam van de zender niet ingevoerd.

U hebt geen (geldig) e-mailadres ingevoerd.

counter
Weblog Noord-Irak

Op de bon in Kirkoek

Kirkoek is een van de onrustigste steden van Irak, met regelmatig bomaanslagen en ander geweld tussen de bevolkingsgroepen. Maar het is toch ook gewoon een stad waar de politie controleert op gordels en rijbewijzen.

koblenko

Oranjerevolutie: met verlies op eBay verkocht

Samen met tientallen andere Nederlandse Oekraïnefanaten maakte ik ooit deel uit van een waarnemersmissie bij de verkiezingen. De grootste entertainmentfactor was Julia Timosjenko.

Weblog Noord-Irak

Verkiezingen en gevolgen

Parlementsverkiezingen voor heel Irak op 7 maart – het land staat erdoor op zijn kop. De berichten over aanslagen in Bagdad komen nu bijna dagelijks.

Weblog Afghanistan

De foto

Van foto’s wordt gezegd dat het momentopnamen zijn. Wat ik in een vervallen kamer vind, stijgt boven momenten uit. Het is een sage, een tijdperkopname.

Columnisten

Jelle – is bang voor het toetje

Mijn vader had mij op mijn eerste schooldag in Nederland naar de klas gestuurd met een stropdas die met een elastiekje om mijn nek zat. Een soort van garantie om gepest te worden dus.