'Turkije laat een vies gezicht zien'
Geert Wilders© AP
'Diep triest', zo kwalificeert PVV-leider Wilders het bericht dat Turkije hem niet zou toelaten met een Kamerdelegatie. Of het bericht klopt, weet Wilders niet.
Het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken liet het ANP weten dat er overleg gaande is over de vraag of de PVV-leider tot Turkije wordt toegelaten.
Dagblad Aksam pakte vandaag op de voorpagina groot uit over Wilders’ bezoek aan Turkije. Ook de staatszender TRT berichtte erover. Mocht Wilders inderdaad deel uitmaken van de delegatie, dan zouden alle deuren in regeringscentrum Ankara voor de groep gesloten blijven, meldden de Turkse media.
De krant baseerde zich op een anonieme bron, die heeft gezegd dat Ankara Den Haag hierover inmiddels heeft geïnformeerd. Het zou kiezen of delen zijn voor de Nederlanders: óf Wilders in de groep, óf ontmoetingen met onder anderen de Turkse minister van Buitenlandse Zaken Davutoglu en de Turkse EU-onderhandelaar. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Ankara kon dat niet bevestigen en wilde alleen kwijt dat er overleg gaande is over het bezoek.
Met het op stapel staande bezoek van Wilders neemt de bekendheid van de Nederlandse politicus toe in Turkije. Tot nu toe zorgde Wilders nauwelijks voor commotie in Turkije, ook niet met zijn film Fitna, maar nu Turkije direct wordt bekritiseerd, kan dat veranderen.
Wilders wil naar Turkije om de Turken rechtstreeks uit te leggen waarom hij tegen de toetreding van het land tot de EU is. Wilders wil geen ’islamitisch land’ bij de EU. Dat stuit veel Turken tegen de borst, alleen al omdat ze hun eigen land niet zien als islamitisch: Turkije is een seculiere republiek en kent bijvoorbeeld geen islamitische wetgeving.
Ook Wilders’ standpunt dat Turkije geen EU-lid kan worden omdat de islamitische cultuur ’achterlijk’ zou zijn en gebaseerd op ’islamitisch imperialisme’ valt niet goed. Turken zijn er juist trots op dat ze aan het einde van de Eerste Wereldoorlog een oorlog startten tegen Europese ’imperialisten’ (Groot-Brittannië, Italië, Griekenland) die de overblijfselen van het Ottomaanse Rijk bezetten.
Ook op Wilders’ kritiek dat Turkije niet goed zorgt voor haar minderheden, valt volgens veel Turken wel wat af te dingen. Juist de conservatieve regering van premier Erdogan, die een partij leidt van vrome moslims, is druk bezig de Koerdische kwestie op te lossen door de Koerden meer rechten te geven.
Natuurlijk is er ook kritiek op de uitspraak van Wilders dat de Koran een boek is als Mein Kampf van Hitler en verboden zou moeten worden: die uitspraak komt keer op keer terug in de Turkse pers. Van de Turkse bevolking is minstens 95 procent moslim, een flink deel overigens niet praktiserend.
© Trouw 2010, op dit artikel rust copyright.






Reacties (9)
diep triest...
niet eens knettergek?
Ik wil pleiten voor een Kerstbestand.
Mogen we dan twee weken Wildersvrij leven?
Dan kan hij vlaaien gaan bakken of gaan vendelzwaaien op zijn geboortegrond.
Lijkt me zo vredig en aangenaam.
Wilders niet op tv in de krant en op Internet ook even geen Wilders.
Frank, Amsterdam op 26-11-2009, 16:43
@overduin
Even goed lezen s.v.p. Wilders wordt niet de toegang tot Turkije ontzegd (overigens kan dat wel want Nederland zijn in Turkije visumplichtig) maar hij wordt alleen door niemand ontvangen.
Frans, Eindhoven op 26-11-2009, 11:38
Turkije kan zich hierbij nog wel eens flink in de vingers gaan snijden. Deze EU-kandidaten zullen moeten begrijpen dat een officieel en democratisch gekozen parlementariër niet geweigerd kan worden - zie hetzelfde voorval in het Verenigd Koninkrijk.
Bovendien heeft het gebruik in deze van termen als "fascist" en "rascist" zoiets van 'de pot verwijt de ketel'. Is Turkije soms bang dat Wilders ongemakkelijke vragen gaat stellen ?
J.H. Overduin, Rijswijk op 25-11-2009, 12:18
Debatteren met islamitische gelovige heeft weinig zin. De ruimte om een andere visie te geven is niet zonder gevaar. De koran blijft het boek van God ondanks de vele discriminerende en schofferende teksten naar anders gelovige toe, Mohammed blijft de profeet, ondanks zijn begane wreedheden, de islam de enige waarheid. Dus waarom moet Wilders met gelovige in debat? Moslims zijn goed op de hoogte van hoe hij de islam en de koran ziet(en vele met hem). Het is aan hen om via daden het tegendeel aan te tonen, en op die manier zijn woorden onderuit te halen of te ontkrachten. Geen woorden maar daden zou ik zeggen. Kletsen doen we al genoeg.
C Nahes, Leiden op 25-11-2009, 10:28
Een land waar de islam de dominante religie is, en waar anders gelovige weinig ruimte krijgen hun geloof openlijk te belijden is een islamitisch land. Dat Turken blijkbaar niet mogen horen wat Wilders te zeggen heeft,is om ze ziende blind en horende doof te houden. Gewoon vanaf de geboorte ben je Turk en moslim, klaar! Turkije is op de goede weg maar heeft nog een lange weg te gaan als het om vrije meningsuiting gaat, iets dat overigens eigen is aan de islam. Onderwerpen en gehoorzamen gaat boven zelfstandig nadenken, eigen keuze's maken, en daar voor uit mogen komen.
Ghava, Amsterdam op 25-11-2009, 10:23
Wilders wordt telkenmale in Nederland uitgenodigd voor debatten en discussies, en laat het stelselmatig afweten. Hij durft blijkbaar niet. Dus opteert hij voor media-momenten waarvan hij weet dat hij niet welkom is, zoals Engeland en nu Turkije. Turkije ziet zijn komst precies voor wat die waard is, als provocatie. Maar Geert heeft weer zijn media-aandacht, dus doel bereikt, toch ?
Paulcjm, Eijsden op 24-11-2009, 21:52
Wilders jij bent blond !!! Pim Fortuyn was nationalistisch maar zijn begraafplaats in Italy. Houd hij van vaderland ???? Of houd hij van Mussolini, waar hou je van meneer Wilders???
Weet jij wel waar je staat ? Welke doel probeer je te bereiken? wat wil je betekenen voor deze samenleving ? wat wil je in de toekomst voor NEDERLAND ? Laten zien wat je bent ?
jan en Pit, Den Haag op 24-11-2009, 21:52
Dat is jammer en onverstrandig, want als ze Wilders wel hadden toegelaten en gesprekken met hem hadden gehad, zouden ze het bewijs hebben gehad, dat ie alleen maar opgeklopte flauwekul raaskalt.
Herman N., Amsterdam op 24-11-2009, 18:18
Als het masker valt wordt het werkelijke gezicht zichtbaar.Met andere woorden als een heilig boek in werkelijkheid een politiek pamflet blijkt,is dat niet leuk voor die genen die daardoor ontmaskerd worden.Immers, hun strategie werkt niet meer.Een beter complement kan de Turkse regering niet maken aan Geert Wilders.
pellinkhof, genneton op 24-11-2009, 18:16
Plaats een reactie
Stuur artikel door