Ga direct naar de content

Nederland
20 september 2006
Van onze verslaggevers

Kandidaten CDA ontkennen genocide Turken

Twee kandidaten op de CDA-lijst voor de kamerverkiezingen van november ontkennen de Armeense genocide, terwijl de partij vindt dat Turkije deze volkerenmoord moet erkennen.

Het gaat om twee kandidaten van Turkse afkomst, Ayhan Tonca (op 35) en Osman Elmaci (56). Tonca noemt de genocide al lang een leugen. Elmaci zette onlangs zijn standpunt uiteen in een brief aan de Kamer. Die is te lezen op de website van het tv-programma ’Nova’, dat er gisteren aandacht aan besteedde.

Elmaci schrijft dat een initiatief van de ChristenUnie, dat het ontkennen van genocide strafbaar wil stellen, in strijd is met de vrije meningsuiting. Hij wijst erop dat er in Nederland 300.000 Turken zijn, die niet geloven in de Armeense genocide van 1915 en geeft een opsomming van de Turkse argumenten.

Tonca is voorzitter van de Islamitische Stichting Nederland (ISN), de Nederlandse afdeling van Diyanet, het Turkse ministerie van religieuze zaken. ISN beheert het merendeel van de Turkse moskeeën in Nederland. In Turkse kringen vraagt men zich af hoe Tonca als volksvertegenwoordiger kan functioneren als hij zo met handen en voeten gebonden is aan de Turkse overheid.

Op de website van Elmaci (www.osmanelmaci.nl) blijkt dat hij kind aan huis is bij rechts nationalistische Turkse organisaties. Eerder al lieten zowel Elmaci als Tonca zich in een e-maildiscussie tussen Turkse lokale politici zeer kritisch uit over het voorstel van de ChristenUnie.

CDA-voorzitter Marja van Bijsterveldt zegt in een reactie dat zij het standpunt van Tonca respecteert, maar dat dit niet het standpunt is van de fractie dan wel de partij.

De Armeense genocide had plaats in 1915, toen Turkije streed aan de zijde van Duitsland. Omdat ze twijfelden aan de loyaliteit van de Armeniërs besloten de Turken hen te deporteren naar Syrië.

© Trouw 2010, op dit artikel rust copyright.

Reacties (77)

Hele discussie wel of geen Armeense genocide, Het is direct na de eerste wereldoorlog onderzocht maar er waren geen bewijzen voor een genocide. Ik vind dat wij een discussie moeten voeren op basis van feiten niet op basis van wat er in de boeken beschrijven of op de media berichten. Waarom weigert de Armenië het voorstel van Turkije om de zaak te laten onderzoeken? Turkije staat open voor een onafhankelijk onderzoek over de kwestie door deskundigen en geschiedenisgeleerden en stelt zijn eigen archief geheel beschikbaar. Armeniërs willen dat niet en stellen hun staatsarchief niet beschikbaar voor een dergelijk onderzoek. Want zij denken dat zij dat niet kunnen bewijzen. Daarom proberen zij altijd via politieke organen een wet of een dergelijk besluit laten nemen zo dat zij via politieke druk kan uitoefenen op Turkije zo dat zij erkenning krijgen voor iets eigenlijk dat niet is gebeurt. Politiek mag nooit op de stoel van de rechter moet zitten

Fikret Baris, Veghel op 26-09-2006, 16:13

Armenen hebben tijdens eerste wereldoorlog samen met Russen tegen Turken gevochten zij hebben de Turken in de rug gestoken. Tijdens deze oorlog wordt ook Armenen gesneuveld toen zij uit oost Turkije werden verdrijven, onderweg door de strenge winteromstandigheden waren ook tienduizenden gesneuveld. Maar dit kun je geen volkerenmoord of genocide noemen. Jij hoort niets over de massa moorden dat door Armenen zouden zijn gepleegd in de kleine dorpen van provincies Kars, Van en Erzurum. Laat de Politiek geen Rechter spelen! Als je echt de waarheid boven water wil halen moet je geen politiek spelletje spelen maar wel openstaan voor een representatief commissie die bestaat uit Turkse, Armeense en onafhankelijke geschiedenisgeleerden. Zorg voor het openstellen van alle archieven van betrokkene landen in dit geval Turkije Armenië en andere landen. Alleen op deze manier kan duidelijkheid ontstaan en in de toekomst dat beide Volken in vrede met elkaar kan leven. Fikret Baris

Fikret Baris, Veghel op 26-09-2006, 16:11

Ik wil graag reageren op die personen die vinden dat er geen bewijs is voor de genocide. Mag ik die mensen eraan herinneren dat er in 1997 geloof ik, een brand woedde in Den Haag waarbij een gezin in de vlammenzee omkwam. Alleen de vader kwam daarbij niet om het leven. De suggestie werd gewekt dat het om een racistische daad ging en dat terwijl er geen enkel bewijs was. Het gevolg laat zich al raden. Er werden demonstraties gehouden en zelfs een Turkse Minister verklaarde dat Nederland een racistich land was. Kortom zonder dat er bewijs was van een racistische aanslag. Dit was overduidelijk belediging aan Nederland en Nederlanders. Toen later bleek dat het om een Turkse familielid ging die de brand aan aangestoken en het geen racistische aanslag was, toen was het opeens heel rustig. Net of het nooit had plaatsgevonden. Er werd zelfs geen excuses aangeboden voor de onterechte beschuldiging. Waar was het bewijs dan? Dan mag het zeker wel maar omgekeerd niet. Ik vind dat hypocriet.

K.Hieralal, Rotterdam op 26-09-2006, 09:54

Mijn voorouders hebben verhalen verteld over de genocide op de Christenen in het zuid-oosten van het huidige Turkije en niet alleen op de Armeniers zoals het overal vermeld staat. Ook Arameeërs of Suryani(zoals turken ons kennen) zijn in het jaar van het zwaard (1915) bruut vermoord. We waren altijd goede buren van elkaar en zo wordt je verraden. Ik kan het de Turken niet kwalijk nemen dat ze niets weten over hun geschiedenis als hun eigen overheid alles ontkent en uit de boeken houd. Denk je dat mensen genocide verzinnen om aandacht. Denk je dat Joden niet liever hadden dat de Genocide nooit plaats had gevonden.Zoiets verzin je niet, maar vind daadwerkelijk plaats. Door het erkennen van de genocide creëer je geen haat maar liefde tussen verschillende religies, anders blijft het een open wond. Denk daar maar over na. Als je het niet snapt wil ik het graag uitleggen. Je kunt de geschiedenis niet uitwissen. Je kunt er alleen maar van leren. Er zijn tal van ooggetuigen verklaring uit 1915

Aydin, Amsterdam op 24-09-2006, 23:50

Tot mijn spijt heb ik venomen dat zogenaamde genocide op de Armeniers op 1915 wettelijk onbetwistbaar wordt. Als ik me niet vergis is dit onderwerp door de destijdse bezettingsmacht Engeland is onderzocht. Hondereden politicie en bestuurders zijn opgepakt en op een eiland gevangen gezet. Er zou binnen 2 á 3 maanden genoeg bewijsmateriaal verzameld zijn om een rechtzaak te voeren. Tijdens het zoeken naar bewijs materiaal kwamen ze achter dat ze geen bewijs konden leveren. Vervolgens zijn de Ottomaanse archieven doorgepluisd, zonder resultaat. Ook de archieven van de Amerikanen geraadpleegt wat ook geen uitsluitsen gaf. Na 3 jaar onderzoek, kwamen de onderzoekers tot conclusie dat de genocide niet bewezen kon worden. Wel bewezen dat er 500.000 turken zijn vermoord!!! Jongens kom met bewijzen of zwijg! Begin zelf eerst met spijtbetuiging voor slavenhandel, onderdrukking Indonesiers, Surinamers, Zuidafrika, Bosnie en illigale oorlog tegen Irak. Over Israel begin ik niet eens.

Muhittin Göktas, Amersfoort op 23-09-2006, 18:46

Ik ben volledig mee eens dat de Turkse parlementariers dit onrechtmatige onzin niet steunen. Mocht men toch het behoefte hebben om dit te steunen kunnen ze beter nu aftreden. Een parlementarier zonder achterban hoort niet te regeren. Ik vind het dan ook goed dat ze zich moeten verantwoorden. Dit gaat niet over vrijheid van meningsuiting. Dit gaat om dat sommige krachten hun mening willen doordrukken en andermans vrijheid van meningsuiting willen ontnemen. Net zoals het beginnen van een illegale oorlog tegen Irak. Als je pretendeert om een rechtstaat te zijn, moet je ook recht spreken. Kom met bewijzen of zwijg

Muhittin Göktas, Amersfoort op 23-09-2006, 18:44

Ik ga zeer regelmatig om met mensen van een arabische of turkse komaf. Tot in de 2e en 3e generatie is duidelijk dat voor de overgrote meerderheid hun eerste loyaliteit ligt bij het land van herkomst en niet bij Nederland. Daarom is voor mij duidelijk, dat kandidaten van allochtone afkomst bij politieke partijen uitsluitend omwille van stemopbrengst op die lijsten staan.

Harm Rink, Voorburg op 23-09-2006, 18:42

dat er geen genocide is plaats gevonden al bewjzen. Ik begrijp al die discuses niet. De Genocide is een uitvinding van Romeinen. Aziaten kennen dat niet. Europa zoekt een zondebok om zijn misdaden in geschiedenis te vertroebelen.

Mumin Er, Rotterdam op 23-09-2006, 09:54

De gedachten van de Turkse CDA-ers zijn vrij zolang ze die maar niet uitspreken. Ze zullen die gedachten best politiek ondersteunen, als ze kunnen. Dubbele nationaliteit of dubbele cultuur betekent gewoon dubbele loyaliteit. Ook bestaan er Turken met een Nederlands paspoort en alleen een Turkse cultuur. De loyaliteit zal vooral naar Turkije gaan. Er zijn er ook die hun dienstplicht in Turkije vervullen. De geschokte reacties van sommigen tekenen de vergaande naïviteit van vele Nederlanders. Bovendien is het in Turkije strafbaar om te spreken over de Armeense genocide. Turken zullen zich dus wel tweemaal bedenken voordat ze dat hier gaan uitspreken. Vanuit Nederlands perspectief is belangrijker dan die veronderstelde genocide dat er de afgelopen 2 eeuwen meerdere grootschalige vervolgingen zijn geweest in het Ottomaanse rijk. De opvolgers van Ataturk, die de democratie onder schot houden hebben in dat rijk hun wortels. Toch openen Balkenende en Bot de poorten van Wenen.

J.J. v.d. Gulik, Andijk op 23-09-2006, 09:49

P.v.d.A. op 22 nov. a.s. tussen Scylla en Charybdis. Als ik de berichten goed gelezen heb, zal de P.v.d.A. straks een eclatant succes behalen.Wat zal het hun echter opleveren, als de queeste van de Armeense genocide in het parlement wordt gesteld: de gekozen Turkse Nederlanders in de kamer zullen twee mogelijkheden hebben op de vraag in het parlement over de authenticiteit van de genocide: enerzijds zal men kunnen antwoorden dat dit niet heeft plaats gevonden, dat de westerse media alles hebben verdraaid etc. dus a la TONCA (C.D.A.), anderzijds zal men oprecht moeten zijn(toelatingseed!) en zeggen dat de genocide wel plaats had. In het eerste geval haalt men zich de woede van de hele Kamer(inclusief eigen P.v.d.A.) op de hals, in het andere geval krijgt men grote problemen met Turkse stemmers en met premier Erdogan!En hoe met de coalitie straks?Zou iemand als Aleid Wolfson dit nog niet zien aankomen? De herfst wordt nog heter dan de zomer. Mind my words... J.H. Reinders Vledde

j.h.reinders, vledder op 22-09-2006, 19:40

Het schokkendst aan deze zaak is dat de "Nederlanders" van Turkse afkomst zich blijkbaar nog steeds meer Turk dan Nederlander voelen, en het blijkbaar als taak zien om het *Turkse* belang te verdedigen als gekozen *Nederlandse* volksvertegenwoordiger. De vraag is dus: zijn zij nu Turken of Nederlanders? Het lijkt mij dat wanneer je als *Nederlandse* volksvertegenwoordiger gekozen bent, je het *Nederlandse* belang dient, en niet het Turkse.

Nepkarel, Verweg op 22-09-2006, 19:40

Guenter Lewy is niet bepaald het toonbeeld van een voorbeeldige historicus. Hij heeft onderzoek op zijn naam staan, waarvoor hij stukken gebruikte, die vervolgens niet meer traceerbaar waren en waarvan hij later zei dat hij ze misschien wel niet gezien had .. maar wellicht had iemand het tegen hem gezegd. In de Armeense kwestie is zijn gebruik van de duitse archieven bijvoorbeeld ook niet `perfect' (understatement). Erik Jan Zürcher, Turkish Studies, Leiden, expert op het gebied van de Jong Turken, goede reputatie als wetenschapper in Turkije, spreekt ook van "een doelbewuste uitroeiingspolitiek". Ik heb nog nooit iemand ontmoet die Zürcher als een `Armenen-aanhanger" heeft neergezet, eerder omgekeerd!! Als hij overtuigd is, dan denk ik dat het bewijs vrij stevig moet zijn ....

hanim, leiden op 22-09-2006, 19:39

Mensen, u weet het, partijen die dat soort geschiedvervalsers op hun lijst hebben, krijgen, mijn stem niet. CDA niet, PvdA niet, VVD niet. Turkije stond in WO I en II aan de verkeerde kant en velen kunnen het verlies van grondgebied dat daarvan het gevolg was, niet accepteren. Trouw meldde elders vandaag ?Heel wat Turken in CDA, PvdA en VVD ontkennen genocide?. Zie de yahoo-chatgroep siyaset-nl. Nu die kreeg ik niet geopend. Maar wel op http://www.siyaset.nl/web/ een hele lijst van Turken in Tweede Kamer, Provinciale Staten, Gemeente raden enz. Ik miste een CDA-er. Ik heb dus het sterke vermoeden dat de meesten, wellicht allen, op die lijst achter het siyaset gedachtegoed van het Armeense sprookje staan, verkondigd o. a. door de z. g. CDA-ers A. Tonca en O. Elmaci. Stem op 22 november niet op partijen waar rechts-extremistische Turken de dienst al of nog meer willen uitmaken: CDA, VVD, PvdA. Partijleden, eis screening van de kandidatenlijsten. Christen-Unie hou vol.

J. Verhoeven, Deurne op 22-09-2006, 19:39

De genocidische intentie van Talaat Pasha, de Turkse minister van binnenlandse zaken die de "deportaties" organiseerde, is onder andere duidelijk in het volgende citaat: door de voortzetting van de deportatie van de weeskinderen naar hun bestemming gedurende extreme koude, verzekeren wij hun eeuwige rust.[1]. uit Wikipedia

ankerlover, assen op 22-09-2006, 19:37

Ik maak groot bezwaar tegen de gang van zaken en de redernatie van mevrouw Van Bijsterveldt. Het wegschrijven uit de geschiedenisboeken van 1.5 miljoen mensen alleen maar om de trots van het land (Turkije!) te bewaken gaat in tegen mijn basaal rechtvaardigheidsgevoel. Dat geldt ook voor het strafbaar stellen van het noemen van de Armeense genocide in Turkije. Feiten moet je wel onder ogen kunnen zien om daarna verder te gaan. Dat dhr. Tonca verkondigt dat dit leugens zijn in een fractie die het gesprek over de genocide juist wil openen vind ik onbegrijpelijk. Die persoon hoort niet op de lijst thuis.

F.W. van Dijk, Leiden op 22-09-2006, 19:36

Ik vraag me af hoe de heer Tonca de stapels bewijs meent te kunnen weerleggen. Maar dat hoeft hij natuurlijk niet te doen, want hij heeft recht op zijn mening... En bovendien moet hij vast naar een vergadering toe. (Mensen die meer willen weten over de Armeense genocide kan ik het boek 'A Problem From Hell' van Pulitzer prijs winnaar Samantha Power aanraden.)

Brouwer, Amsterdam op 22-09-2006, 19:36

Het ergste wat een mens kan gebeuren is toe te moeten geven dat zijn levenshouding voor zichzelf en tegenover de maatschapppij waarin hij leeft fout en antiproductief is. Maar het kan iedereen overkomen en is overkomelijk. Echter, de vele holocaust-,genocide-, "ander geloof"- en "eigen falen"-ontkenners van zowel "allochtone" als "autochtone" herkomst die aan dit probleem lijden en het niet willen onderkennen, is verwijtbaar dat ze anderen slachtoffer van hun ontkenning maken. Door hun kinderen, in hun wanhoop toe te moeten geven dat ze het bij het verkeerde eind hebben, te hersenspoelen met hun foutief wereldbeeld en andere vormen van antisociaal gedrag gaan vertonen. De mensen waar ik het over heb, hebben geen geloof behalve in hun eigen leugen. Wat doen dit soort mensen in een partij die zich confessioneel noemt en sociaal bewogen?

Nico, Tiel op 22-09-2006, 14:00

Het wordt tijd dat men bij het CDA eens wat oprechter naar buiten toe treed-en zich niet zo alwetend tegen beter weten in,opsteld! We leven niet meer in de middeleeuwen-de meeste mensen zijn hoog opgeleid en accepteren die betweterigheid niet meer! Het Knullige gedrag van deze Partij-inclusief hun gevoelsarme praktijken naar Asielzoekers (verdonk) doet mij meer denken aan de Inqusitie-alwaar zij het ook zo goed wisten! met alle gevolgen vandien...

Zijp, drachten op 22-09-2006, 11:23

Als andere zeggen dat moorden goed is, ben je dan geëxcuseerd als je dat doet? Zijn Turken meer waard dan Armeniërs en is een moslim een aparte mensensoort? Waar blijft het verstand?

n de vries, zaandam op 22-09-2006, 08:49

Ontkennen heeft geen zin, snap niet dat het CDA, deze mensen hun gang laat gaan. Natuurlijk is er een vrijheid van meningsuiting voor iedereen, maar extremisme heeft nog nooit iets opgelost. Ik denk dat het CDA deze mensen hun gang laat gaan omdat ze bang zijn zetels te verliezen. Ben een gelovig mens, maar ben er al jaren achter dat je dan niet op het CDA moet stemmen. Nee dan nog liever op een splinterpartij. Voor 100% nooit zal het CDA mijn stem krijgen, dit artikel is te gek voor woorden. Strak zorgt het CDA dat Atilla de Hun premier wordt.

Frits, Albasserdam op 22-09-2006, 08:45

Mensen die in het Nederlandse politiek belangen van een ander land behartigen door nationalistische leuzen en uitspraken moeten eruit. Dit is Nederland. Geen Afyon of Ankara.

Taner, Bayram op 21-09-2006, 23:33

Waarom kunnen jullie mensen nou niet maar een keer toegeven dat je iets verkeerd hebt gedaan? We weten allemaal dat er meer dan 1 miljoen Armenen afgeslacht zijn. Wie heeft het gedaan? Niet de Palestijnen en niet de Somaliers...En nee ook niet George Bush.. Het is toch krankzinnig dat jullie denken Turken toch nooit iets verkeerds doen? Ik bedoel ik heb het echt nooit gehoord dat een Turk ooit toegeeft dat ie iets verkeerds heeft gedaan? Schei toch uit... En hoe durven jullie te praten over wetenschappelijk bewijs? Wat weten jullie nou van wetenschap als je toch doorgaat met idiote nationalistische sentimenten die tegen ieder soort wetenschap is? Dan zie je foto's van protestvoerders omdat een vrijdenkend schrijver vrijgesproken is vandaag. Niemand op die foto's lijkt me als mensen die kunnen lezen of schrijven. Wellicht zijn ze allemaal krankzinnigen uit platteland die denken dat de wereld alleen uit Turkije bestaat en die niet eens kunnen lezen. Ik wed erom.

Taner, Bayram op 21-09-2006, 23:32

In Revisiting the Armenian Genocide (2005) zegt Guenter Lewy, dat er te weinig bewijs is om definitieve conclusies te trekken. Hij is professor emeritus of political science, University of Massachusetts, and the author of The Armenian Massacres in Ottoman Turkey: A Disputed Genocide (University of Utah Press, 2005)(bron: wikipedia). Het lijkt te bevestigen, dat nader onderzoek gewenst is. Voor een goede waarheidsvinding, waar de betrokken partijen en ook anderen goede lessen uit kunnen trekken kan er beter gepoogd worden om de betrokken partijen ervan te overtuigen, dat ze gebaat zijn bij goed onafhankelijk onderzoek en dat de partijen om dat mogelijk te maken hun archieven zo optimaal mogelijk voor onderzoek open zouden moeten stellen. Zolang dergelijk onderzoek niet voldoende heeft plaatsgevonden kunnen Armeniers en Turken niet in het reine komen met het verleden en zal dat verleden voor beide partijen een belasting blijven betekenen voor het heden en de toekomst.

J.J. v.d. Gulik, Andijk op 21-09-2006, 23:32

Ik nodig wetenschappers en historici uit om met wettig en overtuigend bewijs te komen en vooral door gezamenlijk onderzoek te doen naar historische ontwikkelingen en feiten. U moet met meer komen om de Turken in de beklaagdenbank te krijgen. Een politiek geinspireerde aanklacht is niet voldoende. Gooi de archieven open, maar heb het fatsoen om de Armeense kwestie niet te politiseren. Vertel wie er aandeel en belang bij hadden in het verleden om de Armeense nationalisten op te zetten tegen de Turken. Vooraanstaande Westerse historici menen dat er geen genocide heeft plaatsgevonden. Aan Turkse zijde zijn ook grote verliezen geleden, maar een volk genocide aanwrijven zonder onomstotelijk historisch en gerechtelijk bewijs is een goedkope manier om Turkije buiten de deuren van de EU te houden. Voor mij hoeft Turkije niet bij de EU, maar het wordt tijd dat het Westen de etnocentrische vooral christelijk geinspireerde lezing laat varen. Waar is de hoor en wederhoor gebleven?

Kirat, Rotterdam op 21-09-2006, 22:26

Zelfs veel Christelijke Armeniers in Turkije ontkennen enige genocide. Dus wat is het probleem?

Atilla Hun, Groningen op 21-09-2006, 20:39

Het is een zeer onprettige ervaring voor de Armeniers, hier te lande. Het zou politiek correct zijn, als ze deze keer gewaarschuwd worden! Het CDA, deinst nergens meer voor terug.

M.J. Hosman, Amsterdam op 21-09-2006, 20:38

Turkse cda-candidaten ontkennen Armeense holocaust. In uw artikel verwijst u naar de website van de heer Elmaci, die op zijn website zijn rechtse sympathieen aangeeft. Is het toeval dat deze website inmiddels uit de lucht is?

ep booneman, zoetermeer op 21-09-2006, 19:42

Eindelijk zijn er een heleboel documenten vrijgekomen uit de Ottomaanse tijd die de gruwelijke moorden bevestigen. Niet alleen Armeniërs, maar ook Assyriërs, Grieken...enzovoorts. M.a.w Christelijke minderheden. Helaas, duurt het een eeuw voordat het internationaal erkend kan worden. Europeanen wordes wakker. Turkije in de Eu? Nee, (nog) lang niet. Het kost decennia lang (hopelijk) voordat de Turkse ideologiën van Turkse trots en superioriteit boven de anderen te doen verminderen/ wegnemen. Zolang dat er nog niet is, mag Turkije de Eu absoluut niet in. De toegang is niet gratis, en moet duur blijven. Het is schandalig dat parlementariërs, zeker van een Christelijke partij, een wetenschappelijk bevestigd fenomeen de grond in doen gaan. Hoe is het mogelijk dat dergelijke politici ons gaan vertegenwoordigen. Ook hier geldt, toegang geweigerd.

Jeloaya, Groningen op 21-09-2006, 19:41

Het CDA dient deze personen van de kandidatenlijst af te voeren. Revisionisten zijn ook vaak op andere zaken minstens onbetrouwbaar te noemen.

Sonja Mast, Barendrecht op 21-09-2006, 18:30

Tijdens Ottomaanse rechtszaken in 1919 en 1920 tegen de daders van de bloedbaden, toonden veel van de daders zich trots dat ze opdracht had gegeven tot of hadden meegewerkt aan de massamoorden omwille van het Turkse rijk. Het tribunaal was volledig Turks, maar zelfs hoewel de grote meerderheid van de Turkse bevolking de maasamoorden toejuichten, bevestigde het tribunal de centrale aanklacht: de moordpartijen waren een raciale massamoord met voorbedachte rade. De details van de rechtzaken werden gepubliceerd in de Takvim i Vekayi, de officiele krant van het Ottomaanse parlement. De belangrijkste aanklacht die ontvankelijk werd verklaard, sprak over de Turkse wandaden als massamoorden gepaard aan het plunderen van het bezit van Armeniers, verbranden van hun lijken en huizen, verkrachting, marteling en andere kwellingen. Het tribunal concludeerde dat die misdaden op een bijzonder georganiseerde manier waren uitgevoerd, en sprak van de ?uiroeiiing van een totaal volk'. Genocide.

Jos Strengholt, Cairo op 21-09-2006, 18:29

Een aantal aspecten van onze democratie zullen wijzigingen moeten ondergaan. Ik vind het in een tijd van "war against terrorism", het absoluut ware verhaal over mogelijke aanslagen die waarschijnlijk gepleegd gaan worden, ongelooflijk dat moslims in overheids diensten kunnen en mogen functioneren. Ik vind het schandelijk dat deze groepen hun politieke rechten behouden mogen.Strategisch heel ongunstig want organiseren van aanslagen zal makkelijker gaan. Deze betreffende meneer, en ook anderen uit de moslimgemeenschappen, hebben inmiddels de democratie,overheden en bedrijfsleven gepenetreerd. Democratie is middel om aan macht te komen en hiermee als meerderheid macht uit te oefenen over anderen. Dit is de opvattingen van onder andere Donner. Democratie kan evenmin zijn dat bedreigende groepen de politiek mogen penetreren. Ik vind dat alle moslims geregistreerd moeten worden. Zij behoren een schriftelijk verklaring te tekenen waarin afstand gedaan wordt van de Jihad.

ankerlover, assen op 21-09-2006, 18:29

Dit doet voor mij de deur dicht. Mijn stem gaat niet meer naar het CDA.

Jos Strengholt, Cairo op 21-09-2006, 18:29

Binnen de Nederlandse politiek draaien een heleboel medelanders uitstekend mee, die afkomstig zijn uit andere landen of wier ouders afkomstig zijn uit het buitenland. Daar mag de discussie niet over gaan. Het gaat om de opvattingen die men huldigt en dat geldt evenzo voor autochtonen in de politiek. Het CDA begaat een grote blunder deze conservatieve moslims op te nemen in hun partij en ze toe te laten tot de poltitieke arena. Dhr. Tonca is woordvoerder van allerlei behoudende islamitische organisaties op landelijk niveau. Dan weet je toch hoe hij tegen allerlei zaken aankijkt. Heeft de kandidatencommissie van het CDA gewoon liggen slapen? Dom. Dom. Dom. En met CDA-politici uit Apeldoorn moet je sowieso uitkijken. De Apeldoornse burger is nu honderden euro extra kwijt vanwege de affaire Reesink met dank aan ex-wethouder Bolhuis van het CDA, die net moest aftreden als burgemeester van Raalte. En dan hebben we nu dhr. Tonca met zijn twijfelachtige opvattingen.

ans, apeldoorn op 21-09-2006, 18:28

Dat wordt dus een stem minder voor het CDA. Hoe is het mogelijk dat zulke meningen door het CDA geduld worden? De genocide op de Armeniërs en andere Turkse Christenen kán onmogelijk van Turkse kant erkend worden, omdat zij een heldendaad is in het kader van de jihad. Zij interpreteren veel (levensbelangrijke) zaken diametraal anders dan wij, ik kan het ook niet helpen. Liever had ik geen wij-zij gevoel, net als de Paus, maar we moeten onze ogen niet sluiten voor de realiteit, net als de Paus.

Paul, Engelen op 21-09-2006, 15:07

Hoeveel doden maakt iets een genocide? Waarom mogen we wel met Duitser praten over de holocaust, waarom mag Nederland wel gewezen worden op haar rol in Indonesie, maar waarom moeten we zwijgen over moorden (al waren het er 10) die in naam van de turkse overheid gepleegd zijn? Dit heeft niets met Turk, moslim, etc. te maken, dit heeft te maken met het bespreekbaar willen en durven houden van zaken.

Joop, Den Haag op 21-09-2006, 15:07

De genocide op de Armeniërs en andere Turkse Christenen kán onmogelijk van Turkse kant erkend worden, omdat zij een heldendaad is in het kader van de jihad. Zij interpreteren veel (levensbelangrijke) zaken diametraal anders dan wij, ik kan het ook niet helpen. Liever had ik geen wij-zij gevoel, net als de Paus, maar we moeten onze ogen niet sluiten voor de realiteit, net als de Paus.

Paul, Engelen op 21-09-2006, 15:06

Dat ook moslims de politiek in gaan, is enerzijds logisch. Anderzijds lopen me de rillingen over de rug bij de gedachte dat een moslim vanuit zijn cultuuroptiek mee gaar beslissen over de inrichting van Nederland. Maar vooruit, het hoort kennelijk bij de multi-culti samenleving die niemand wil, maar door de politiek wordt voorgestaan. Maar dat ze onderdak vinden bij het CDA is me een raadsel. In de CDA-ploeg bevinden zich nu twee Turken die de gruwelijke slachting onder de Armeense en Syrische christenen (anderhalf miljoen doden) tot een sprookje verklaren. Het wachten is nu op twee CDA'ers die de holocaust ontkennen, dan zijn de meningen over de twee grootste genocides uit de recente geschiedenis tenminste goed vertegenwoordigd. Zolang Turkije de genocide niet erkent, is er geen plek voor dat land in de EU. Hebt u pas gezien hoe premier Erdogan reageerde op de uitspraak van de paus? Van dik hout ging het. En dat moslimland, incl. superlange moslimtenen, wil in de EU? Nee dank u!

Jannie Ooms, Den Haag op 21-09-2006, 15:05

Wat doen mensen op een kandidatenlijst van de een politieke partij als ze het Nederlandse standpunt niet kunnen onderschrijven? Dit heeft ook niets met vrijheid van meningsuiting te maken maar met het ontkennen van historische feiten. Wat doen moslims sowieso op een lijst van een Christelijke, althans zich als zodanig profilerende partij? Christendom en Islam gaan volgens mij niet zo heel goed samen. Wil het CDA daarmee haar openheid demonstreren? Wil ze daarmee Turkse kiezers trekken? Het geeft de tegenstanders van Turkse aansluiting bij de EU wederom voldoende argumenten om dit land met de grootste argwaan te bekijken. Als je niet wilt en kunt voldoen aan de meest elementaire menselijke waarden, zoals de vrijheid van meningsuiting maar ook van godsdienst, Christelijke kerken kunnen niet of nauwelijks gebouwd worden, moeten wij eens met moskeeën doen. Staat weer de hele islamitische wereld te demonstreren tegen de kruisvaarders. Zjn deze kandidaten ingeburgerd? Hoe dan?

H. Mensink, Odijk op 21-09-2006, 15:05

Och ja, andere cultuur hè. Kunnen we veel van leren.

Eric Blodaks, Zierikzee op 21-09-2006, 15:04

"Kandidaten CDA ontkennen genocide Turken." Voor de tweede keer in korte tijd een blunder in de kop van het hoofdartikel van Trouw (de eerste was de klucht over het grote gevaar van de fietshelm). Natuurlijk is het ontbrekende voorzetsel "door" hier essentieel. Vergelijk eens met de kop "Kandidaten CDA ontkennen genocide Armeniërs." Nu ontbreekt dus het voorzetsel "van". Degenen die op de hoogte zijn van de geschiedenis(!) van de Turken en Armeniërs kunnen gemakkelijk over zo'n fout heen lezen, maar anderen kunnen op een heel verkeerd been worden gezet. Geen beste beurt voor de Trouw-redactie dus en trouwens evenmin voor het CDA (het heeft geen zin om ten koste van de Armeense trots allochtone zieltjes te winnen; de ethnische Turken stemmen toch en masse PvdA).

Bram, Leeuwarden op 21-09-2006, 15:03

Waar het allemaal naar toe moet met ons land.Konden we de klok maar 40 jaar terug zetten.

jan, enschede op 21-09-2006, 15:02

Een opzettelijke leugen kan nooit een mening kan zijn, dus kan nooit onder vrije meningsuiting vallen. Het ontkennen van de Armeense genocide is politiek geinspireerd en vertegenwoordigd geen oprechte mening, maar een benepen belang. Ook deze uiting van negationisme - net als het ontkennen van 'de' holocaust - kan en moet geweerd worden. Die mag nooit gerespecteerd worden.

Porcius, Gouda op 21-09-2006, 14:35

Deze mensen zijn op de eerste plaats islamiet, op de tweede plaats Turk en dan, een heel eind achteraan, nog eens Nederlander. Wat hebben zulke mensen als "volksvertegenwoordiger" in de Nederlandse Tweede Kamer te zoeken? Voorbereidende werkzaamheden voor het invoeren van de sharia?

Jo, Groningen op 21-09-2006, 14:28

Als het CDA deze mensen op de kieslijst zet en voor het CDA in de Tweede Kamer zitting wil laten nemen, is dat een grote schande. Maar ja, het CDA is na de afgelopen vier jaar toch al niet meer serieus te nemen. Schaamteloos opportunisme regeert die partij. Dit is vooral duidelijk geworden in de vele kwesties rondom Verdonk. Coalitie- en electorale belangen zijn belangrijker dan fatsoen en menselijkheid. Het CDA moet zich de ogen uit de kop schamen en mag de woorden 'normen en waarden' wat mij betreft NOOIT meer in de mond nemen... Ik ben er helemaal klaar mee... Voor alle duidelijkheid: Tot en met de laatste verkiezingen heb ik ALTIJD CDA gestemd, maar nu dus echt niet meer....

Bart, Eindhoven op 21-09-2006, 14:26

De Holocaust otkennen mag niet volgens het CDA, nastuurlijk niet dat zou Joodse zieltjes kosten bij de veriezingen. De geocide ontkennen door de Turken wordt binnen het CDA gerespecteerd want anders zou dat teveel Turkse zieltjes kunnen kosten bij de verkiezingen. Zo'n partij die bij hog en bij laag beweert dat zij in dit land normen en waarden wenst te implementeren kun je onmogelijk vertrouwen. Het gaat om de macht. Leugens, mensen misbruiken (economsch), dieren kwellen, het milieu vervien, alles is toegestaa als het maar stemmen oplevert. God is met ons zegt de Nederlandse euro dan ook. Het CDA gooit alles in de strijd om zieltjes te winnen. Zelfs de Heidelbergse Catechismus versus de eucharistie wordt van stal gehaald. Katholieken, aldus het CDA, bij monde van Jos Hessels, die stemmen op de ChristenUnie, stemmen op de vijand. Het is de politieke ethiek van de onderbuik met de bijbel als dekmantel. Het CDA dus inderdaad de meest hypocriete partij in Nederland/Europa?

Binjamin Heyl, Amsterdam op 21-09-2006, 14:24

Nu even voor iedereen die de zogenaamde genocide erkennen, hoe zeker zijn jullie van die genocide, van wie hebben jullie het gehoord enof gezien, hebben jullie dit ook vroeger op de basisschool gehad als les, nee denk het niet he, dit is gewoon een fabeltje misschien zijn er inderdaad in de tijd mensen omgekomen maar wie zegt 't nou dat het een genocide was, waar hebben ze de bewijzen ervoor, ik vind het best wel makkelijk zo, je wacht gewoon een kleine eeuw en dan pas beweren dat iets is gebeurt, lekker zonder bewijz enzo, ohh en heleboel van jullie ergeren de moslims die in een christelijke partij zitten, maar als er een joods, hindoe en of een ik weet niet wat zou dat niet zo erg zijn of wel,,,in amerika hebben de joden en de armeniers bijna overal invloed op, daar wordt er nooit wat gezegd, pas als er een moslim iets doet beginnen ze, moslims in cda moet kunnen dat is nu eenmaal wat ze democratie noemen of heb ik het verkeerd, ohh jah, eerst zien dan geloven, is een oud gezegde he,

Volkan, almelo op 21-09-2006, 14:18

Een genocide die niet eens door de grondlegger van de Genocide Conventie (de Verenigde Naties)wordt erkend, een genocide waarvan de Turken zijn vrijgesproken (Malta-tribunalen, 1919-21), dat is geen genocide.

Ben Folk, Eindhoven op 21-09-2006, 14:15

Waarom staat er in dit Artikel niet bij dat De Armenen werden opgehitst door de Groot Machten in die tijd? Waarom staat er niet bij dat De Armenen een Aanslag pleegden op De Sultan en dat De Sultan de aanslag plegers Gratie verleende ? Als je zo'n Artikel schrijft verdiep jezelf dan een beetje in de geschiedenis A.U.B ! Wij ontkennen natuurlijk niet dat er slachtoffers zijn gevallen want het was immers een Wereld Oorlog,maar om te zeggen dat wij als volk moeten erkennen dat we Genocide hebben gepleegd is absurd.De Geschiedenis laat zien dat De Grootmachten altijd gebruik maken van Bepaalde Volkeren,denk maar eens aan De Koerden tijdens de eerste Golf Oorlog,hun werd ook veel beloofd uiteindelijk werden ze aan hun lot overgelaten.Tot slot wil ik even dit kwijt,Als De Turken Genocide wouden plegen dan Bestond geen enkel volk in het Midden Oosten,in de Balkan,in Noord Afrika en in de Kaukassus gebied dan De Turken Zelf !

Medeni, Rotterdam op 21-09-2006, 14:15

Ter reactie op de heren Jager en v.d. Gulik: Je kunt de moderne Turken niet de daden verwijten, wel de ontkenning van hun eigen geschiedenis. Nederland is geen slavenhandelaar meer, maar het feit te ontkennnen dat we het gedaan hebben zou toch verwerpelijk zijn. Duitsland en de Holocaust .. een ontkenning van het huidige Duitsland zou ons ook zwaar vallen. Wat betreft de bewijzen voor de Holocaust, zeer sterk zou ik zeggen, inclusief beeldmateriaal, Duitse archieven!! en stukken van de processen uit de begin jaren twintig in Turkije (toen Turkije de genocide erkende!!), voordat de Turkse archieven zijn opgeschoond! Daarnaast is er erg veel Amerikaans materiaal - neutraal in 1915-17!!! Eerste Nederlandse bron: Marteling der Armeniers in Turkije. Naar berichten van ooggetuigen, Haarlem 1918!! met cijfermateriaal!!

jvg, groningen op 21-09-2006, 14:14

We blijven al eeuwenlang constant dezelfde denkfout maken. Elk volk, elke godsdienst, elke ideologie, elk mens staat met schone en vuile handen in de geschiedenis. Het vuile van de ander wordt breed uitgemeten en het eigen vuile verbloemd of ontkend; het schone van de ander verbloemd of ontkend het schone van onszelf breed uitgemeten. Dan geloven wij nog dat we van onze geschiedenis en ons heden kunnen leren en dat we elkaar beter leren begrijpen, dat we zelfs in staat zijn om samen te werken aan een wereld waar we allemaal zeggen van te dromen en te geloven dat die er ooit zal komen. We lopen onszelf en elkaar doorlopend te belazeren en kloppen onszelf op de borst als het in onze ogen ook nog als succesvol betiteld kan worden. Het is een eeuwenoud refrein: Wij zijn goed, de ander slecht. Nee, jullie zijn slecht, wij zijn goed. En zo gaat het maar door, eeuw in, eeuw uit.

Binjamin Heyl, Amsterdam op 21-09-2006, 14:09

Zoals Armeniërs zeggen ?turk blijft turk ?. Turk kan ff democratisch en lief en gehoorzaam doen maar als die sterk is dan beginnen zij altijd hun turkse lobby te dwingen. Dus in tweedekamer ook blijven turken turk. Muslim in CDA is toch belachelijk niemand vraagt ze af wat doen jullie muslims in CDA???

Gert, Breda op 21-09-2006, 14:08

Ik heb eens even alle reacties tot nu toe doorgelezen. Wat in de eerste plaats opvalt is de emotionele toon. Er worden nogal wat grote woorden gebruikt, maar kennen wij in Nederland wel alle relevante zaken rondom de Armeense genocide? Ik denk het niet. Laten we niet te vlug oordelen. Vrijheid van meningsuiting is een groot goed. We moeten niet zomaar verbieden dat mensen een opvatting niet meer zouden mogen verkondigen. Daar heeft Elmaci in ieder geval een punt. Het is volgens mij heel goed als door de inwoners van NL over de Armeense genocide wordt gesproken. Overigens denk ik dat de beide heren binnen het CDA weinig voeten aan de grond krijgen. Bovendien staan ze nog maar op de conceptlijst. Het CDA-congres, waar alle leden stemrecht hebben, beslist uiteindelijk. Het lijkt mij verder een goede zaak als er in de geschiedenislessen voortaan veel aandacht aan de Armeense genocide wordt besteed.

Kees de Kok, Huizen op 21-09-2006, 14:08

Groep Wilders/Partij voor de Vrijheid heeft als enige politieke partij in haar programma opgenomen dat het ontkennen van genocide strafbaar wordt gesteld. Bovendien eist PVV dat Turkije eerst de genocide op de Armeniërs erkent alvorens over wat dan ook maar wordt gesproken. Christenen die overwegen uit het CDA te stappen (wat heel goed denkbaar is), zouden eens kunnen overwegen het programma van Groep Wilders te lezen.

Hartong, Flakkee op 21-09-2006, 14:08

Natuurlijk zullen er mensen blijven die tegen alle documentaties en getuigenverklaringen in dergelijke gruwelijke gebeurtenissen ontkennen of bagatelliseren. Maar om deze mensen dan op een cda-lijst te zetten en te houden, daar heb je kennelijk een voorzitter van het cda voor nodig. Dubbele moraal, hypocriet pseudo christelijk? Staaltje van handen-wassen-in-onschuld, dat wel. Zo leert men de cda weer eens kennen. Hoe minder stemmen op deze ooit-lang-geleden-christelijke partij, hoe beter - dat weer wel. Bah en bitter.

Jules Hoogma, Amsterdam op 21-09-2006, 14:07

Ondanks eventuele bekwaamheden zijn dergelijke figuren ongewenst in een Cristelijke partij en zeker in de tweede kamer. Het is niet wat het lijkt. Een Turk is een Turk (Nederlandse Turken bestaat niet) en een moslim is een moslim. De Armeniërs zijn gewoon uitgemoord door de Turken. Indien het CDA toestaat om kanidaten met een afwijkende omstreden mening op de verkiezingslijst te zetten (stemmen trekken) of men dan ook een kandidaat accepteert, die de moord op de Joden ontkennen. Naar mijn mening moet het CDA goed opletten niet in een valkuil te stappen. Amsterdam, T.G. Zechner.

T.G. Zechner, Amsterdam op 21-09-2006, 13:52

Quote "De Armeense genocide had plaats in 1915, toen Turkije streed aan de zijde van Duitsland. Omdat ze twijfelden aan de loyaliteit van de Armeniërs besloten de Turken hen te deporteren naar Syrië." Wow mister Trouw, je kan op zijn minst de feiten correct weergeven. Ten tijde van WO I besloten de Armenen hun kans te grijpen samen met de Russen en begonnen ZIJ een burgeroorlog tegen de Turken. Dit staat historisch vast. Daarop besloot Turkije inderdaad de Armenen te deporteren. Of er genocide is gepleegd of niet, daar weet ik te weinig over om te oorderelen. Maar het is wel vreemd dat Armenen die in Istanboel woonden destijds, met rust werden gelaten.

Vayip, Amsterdam op 21-09-2006, 13:48

Het CDA bedrijft struisvogelpolitiek door twee fervente islamieten op hun kieslijst te zetten en te gedogen die duidelijk aan geschiedvervalsing doen. Verbijsterend dat het CDA laconiek reageert. Hoe kan iemand nog twijfelen aan de genocide die het Turkse bewind pleegde op de Armeniers tussen 1915 en 1923 terwijl er veel boeken over die volkerenmoord bestaan? Er is een boekje, ( 79 Pag )een ooggetuigeverslag van een Arabier nog wel: Fa'IZ El-Ghusein een aanzienlijke Bedouin uit Damascus die alle feiten op een rij zet in zijn geschrift: Gemarteld Armenie. Het boekje is vertaald uit het Arabisch in het Nederlands. Internationale Bibliotheek. Nummer 8. Drukkerij en Uitgevers Maatschappij: De Hofstad. Den Haag. Deze man moest zelf vluchten voor de Turken en kwam in Bombay terecht waar hij in 1916 dit ooggetuige verslag schreef. Dus lees dit document dat ook in de Duitse taal verkrijgbaar is. De naam van deze schrijver wordt ook in andere publicaties wat betreft de Armeens genocide genoemd.

Maccabeus, Rotterdam op 21-09-2006, 13:25

Ik heb de stellige indruk dat het CDA weer een argument heeft gevonden om de toetreding van Turkije tot de EU te traineren c.q.te voorkomen, omdat deze kwestie al decennia bekend is. Men wil blijkbaar voorkomen dat hun positie in het Europees Parlement wordt verzwakt, waardoor het dus een argument met een dubbele bodem is. Het is voor de tweede keer dat Camiel Eurlings (tevergeefs) met een tendentieuze rapportage komt aanzetten. Bovendien spreken we hier over een kwestie die ruim 90 jaar geleden heeft plaatsgevonden en daar kun je moeilijk de huidige generatie Turken iets van verwijten. Bovendien zou het interessant zijn om de motieven van de Armeniers eens nader te onderzoeken.Een aardige uitdaging voor een journalist!!

Ben Jager, St.Michielsgestel op 21-09-2006, 09:43

Als christen schaam ik me dood voor deze kandidaten en al jaren voor het CDA. Ik begrijp niet wat moslims in een christelijke partij te zoeken hebben?! Een christelijke partij met moslims is - voor mij - geen christelijke partij! Sinds wanneer is stemmentrekkerij over de rug van christelijke principes, ook een christelijk principe?

gretchen, zwolle op 21-09-2006, 09:43

Deze mensen minachten de christelijk Armenen nog steets.Mogelijk uit geloofsovertuiging?Ze blijven tegen beter weten in de massamoord ontkennen! Dit is vergelijkbaar met het ontkennen van de Hollocaust.Ze moeten publiekelijk afstand nemen van hun dwaling en anders opstappen.Het lijkt me dat het voor het partijbestuur hier een taak is weg gelegt, die er niet om mag liegen. De Armeense volkerenmoord is een van de ernstigste feiten uit de hedendaagse geschiedenis. Deze ontkenning kan een cristelijkepartij om veel reden niet over haar kant laten gaan. j.pellinkhof

Pellinkhof, Genneton op 21-09-2006, 09:43

Nationaal zijn lobbyisten zijn al jaren doorgedrongen binnen de gelederen van ?s Lands Kamers. Het aantal paspoorten lijkt groter dan het aantal gekozen leden -Nederland is multicultureel!-. Invloeden van buitenlandse Inlichtingen Diensten kunnen door nauwkeurige analyse en synthese gededuceerd worden. (b.v. Volg het spoor: van Somalië, Kenia, Duitsland, Nederland, USA, Nederland en denktank USA). Is er nu een nieuw spoor van een Kamerlid in spé? Welke Kamerleden komen door de ?screening? met binnenlandse en/of buitenlandse boter op hun hoofd? Geschiedschrijving vindt plaats door de overwinnaar -met uitzondering van Japan en Turkije?-.

Wolter, Haren (Gn) op 21-09-2006, 09:07

En dan denk je dat ze Nederlanders zijn Nee hoor!Ze zijn Turk en ze blijven Turk ook in jullie 2de kamer

De Belg, Belgie natuurlijk op 21-09-2006, 09:06

Bij dezen ontken ik dat Nederland ooit in het huidige Indonesië is geweest en evenmin in Suriname en/of de Nederlandse Antillen, mag ik nu ook bij het CDA op de lijst?

rvh, bilthoven op 21-09-2006, 09:05

De bewijzen voor die genocide zijn niet sterk. Het zijn de laatste jaren vooral de Turken, die bereid zijn hun archieven open te stellen, maar nu doen vooral de Armeniers moeilijk. Mogelijk omdat ze zelf meer en meer twijfels koesteren. Het gaat er vooral om, dat de Turken het verplaatsen van honderdduizenden Armeniers via de woestijn waarbij vele slachtoffers zijn gevallen niet als een doelbewuste genocide zien en anderen wel. Laten er maar goede historici onafhankelijk onderzoek naar doen en met heldere en uitgebreide rapportering komen, waardoor ieder zelf kan bepalen, of er een genocide heeft plaatsgevonden. Een mening van overheidswege voorschrijven hoort niet in een democratie. Dat het toch gebeurt heeft er mede mee te maken, dat dan ook het toestaan van de holocaustontkenning dichterbij komt. Overigens wordt door de Armeniers Ataturk, wiens opvolgers de dienst uitmaken in Turkije en die wordt geloofd in de preambule bij de Turkse grondwet de voltooier van die genocide genoemd.

J.J. v.d. Gulik, Andijk op 21-09-2006, 09:05

Hoe kan CDA-voorzitter Marja van Bijsterveldt op haar kandidatenlijst 2 wolven in schaapskleren accepteren? CDA-fractievoorzitter H. Slettenhaar van de Almelose gemeenteraad vindt het buitengewoon ongelukkig dat zijn fractiegenoot Bicici een soortgelijk standpunt heeft. ?Het is zijn privé-mening, absoluut niet het standpunt van het CDA.? ?Ik keur het niet goed, maar we leven in een democratie waarin iedereen zijn mening mag hebben?. Dan mag ik dus als emeritus de mening hebben dat de christelijke, in ieder geval de katholieke kerken hun kerkdeuren sluiten voor CDA-ers die met dat soort mensen samenwerken, zoals het episcopaat dat eerder deed in 1936 voor de NSB-ers, die toen al heulden met de moffen waaronder het adelijk gräfke van Amstenrade,? (Overigens niet alle Duitsers waren moffen!) Weg met die 3 van Ankara op de CDA-lijsten Katholieken kunnen anders maar beter stemmen op de Christen Unie.

J. Verhoeven, Deurne op 21-09-2006, 09:05

Nu heeft het CDA dus een probleem. Wat die 300.000 genocide ontkenners betreft: net als neo-nazi's zullen ze er rekening moeten houden, dat ze hun mening niet te luidruchtig naar voren kunnen brengen. Ik ben op lange termijn voorstander van Turkse toetreding tot de EU, maar op sommige punten mag de EU niet toegeven. Dit is er één van.

M.Nieuweboer, Moengo Suriname op 21-09-2006, 09:04

Ik heb heel mijn leven op het cda gestemd en daarvoor op de kvp. Nu ben ik dat niet meer van plan omdat ik boos ben dat mijn cda mensen op de lijst zetten die het revisionisme aanhangen. Ontkenning van de moord op de Joden is al heel erg, maar ook de ontkenning van de genocide op de Armeense bevolking stuit mij enorm tegen de borst.

Teun Snoep, Barendrecht op 21-09-2006, 09:04

Ik ben erg verbaasd dat het CDA dit toestaat. Armeniers zijn grotendeels CHRISTENEN. Honderdduizenden zijn uitgemoord door de Turken. Het CDA moet een lijn trekken qua partijstandpunt en als sommigen zich daarin niet kunnen vinden ... dan iemand anders op die stoel. Als men nu al van dit soort onwaarheden verkondigd VOOR de verkiezingen, hoe moet het dan met die ellende over toetreding van Turkije tot de EU of een moslim-debat of integratie NA de verkiezingen? Straks komt er een duitser in de partij die WO-II in twijfel trekt, wat mij betreft een even waanzinnig standpunt.

LEx, Amsterdam op 21-09-2006, 09:04

Politieke partijen die perse allochtone kandidaten op de lijst willen hebben, vragen natuurlijk zelf om dit soort netelige situaties. Er zullen absoluut kandidaten zijn van Turkse afkomst op de lijsten van andere grote partijen dan het CDA (PvdA, Groen Links,VVD, SP)die het met Tonca eens zijn, echter die belijden dat volgens zuiver islamitisch gebruik: in het openbaar afkeuren en persoonlijk de zaak accorderen. In die zin is Tonca dus oprecht rechtlijnig en rechtvaardigt deze eigenschap zijn kandidatuur bij het CDA. Zijn feitelijke plaatsing op de lijst is in ieder geval veelzeggend voor het CDA!

Fan Ferre, Yogyakarta op 21-09-2006, 09:03

Bij het CDA niet de enigen met een smetje, de partij heeft een ongelukkige hand bij het zoeken naar allochtone kandidaten. Kamerlid Coskun Çörüz ligt ook al enige tijd onder vuur.

de witt, deventer op 21-09-2006, 09:03

Dat is nu hetzelfde als het ontkennen dat er in de Tweede Wereldoorlog miljoenen Joden vermoord zijn, als men dat roept is men strafbaar. Het is duidelijk dat de Turken honderdduizenden Armenen vermoord hebben begin 1900. Het ontkennen van dit zou ook strafbaar moeten zijn. Ik vind trouwens dat het CDA deze mensen uit de partij moet weren en niet meer in de politiek moeten toelaten. Maar het zal wel met een sisser aflopen want het gaat tenslotte om partijgenoten en dan moet ik meteen weer denken aan Hirsi Ali, die hielden ze ook het handje boven het hoofd. De een krijgt onder valse voorwendsels het Nederlands Paspoort en de ander ontkend genoside. Als dit soort figuren mij moeten vertegenwoordigen in het Parlement dat ze dan maar snel heel het Parlement afschaffen. Wat trouwens toch niet te vertrouwen is.

Jeff, Eidnhoven op 21-09-2006, 09:03

Het CDA als christelijke partij durft het aan om twee notoire de proto Holocaust op de Armeniërs van 1915/18 ontkennende Turkse Nederlanders, van een dubbele nationaliteit voorzien, gezien hun standpunt in deze kwestie op de eerste plaats Turk, daarna wellicht Nederlander als stemmentrekker onder de 300.000 Turken in Nederland op de kandidatenlijst te zetten. Zoals u dient te weten was het deze proto-holocaust die het apocalyptische beest Adolf op de Wannsee Konferenz van 20 jan. 1942, waar besloten werd tot 'die Endlösung der Judenfrage?, ten voorbeeld stelde om een gepland aantal van 11 miljoen Joden uit te roeien. Op de vraag, ?Zal de wereld niet protesteren??, antwoordde Hitler: ?Wie praat er nu nog over 1 miljoen Armeniërs? Osman Elmaci, is sinds 1998 CDA gemeenteraadslid in Gorinchem, in 2004 kandidaat op de CDAlijst voor de Europese verkiezingen met Camiel Eurlings. Kende Camiel hem? Denk van niet. We weten hoe Turkse schrijvers die de moed hebben iets over de proto-holocaust op de Armeniërs te zeggen, door de z. g. Turkse rechtsstaat voor de rechter worden gedaagd, zoals Orhan Pamuk en Elif Shafak. Zou er op de CDA lijst plaats zijn voor een parvenu die de Holocaust op de Joden ontkent? Ik denk van niet. In de gemeenteraadsfractie van het CDA van Almelo zit er ook een: N. Bicici.

J. Verhoeven, Deurne op 21-09-2006, 09:01

Dit komt ervan als je Turken in de politiek betrekt. Het staat natuurlijk wel goed om Turken te integreren, maar je kunt er donder op zeggen dat dit vroeg of laat problemen veroorzaakt. En dit is nog maar het begin.

Bukowsky, Viña del Mar op 21-09-2006, 09:01

Heb vanavond ook Tineke Huizinga verontwaardigd zien reageren op de ontkenning van Ayhan Tonca. Op de een of andere manier komt ze niet geloofwaardig over. Nog nooit heb ik haar Amerika zien beschuldigen van Genocide. Toch zijn er in Noord Viet-Nam zo'n 2 Miljoen en ook nog eens in Zuid Viet-Nam bijna 2 Miljoen burgers in de Viet-Nam oorlog omgekomen. We noemen dat selectieve verontwaardiging. Ze kan het snel goed maken door een Christenen voor Libanon organisatie op te zetten. Mischien lukt het nog net om een paar dagen op de 50+ beurs tussen de stand van de Christen Unie en die van Christenen voor Israel te gaan staan. Dat is pas solidair zijn met alle mensen op aarde en niet alleen met hen die toevallig jouw eigen geloof aanhangen.

Wim Ruijter, Maarssen op 21-09-2006, 08:54

Het is een schande om deze twee ontkenners van de volkerenmoord in CDA te hebben. Tonca is een uiterst reactionnaire intolerante moslim die naast een islamitische ook nog een Turks-nationalistische agenda heeft.

Cogiro, amsterdam op 21-09-2006, 08:54

Het opportinistische beleid van het CDA heeft de zaak van binnenuit vermolmd. Zoals wie vroeger met hart en ziel lid was van de PvdA nu bij de SP de oude drijfveren herkent, hoort wie met liefde aan het CDA begonnen is thuis bij de Christen Unie. Uiteindelijk kan geen partij zonder oprechtheid van binnenuit blijven bestaan.

Johan, Katwijk op 21-09-2006, 08:54

CDA-voorzitter Marja van Bijsterveldt schijnt nauwelijks problemen te hebben met de schandalige opvattingen van Tonca en Elmaci. Van Bijsterveldt zou waarschijnlijk geheel anders reageren als op de CDA-lijst twee Duitse holocaust-ontkenners zouden staan. Zoiets noemt men meten met twee maten, wat wel vaker voorkomt als het islamieten betreft. De jodenhaat onder Turken en Marokkanen wordt immers - mede door het CDA - ook nauwelijks aan de kaak gesteld.

Richard, Maastricht op 21-09-2006, 08:53

Plaats een reactie

U hebt geen naam ingevoerd.

U hebt geen woonplaats ingevoerd.

U hebt geen (geldig) e-mailadres ingevoerd.

U hebt geen reactie ingevoerd.

Uw reactie is te lang.

Gebruik maximaal 650 tekens. U heeft nog 650 tekens. Lees ons reglement

Stuur artikel door

Verstuur dit artikel naar

U hebt de naam van de ontvanger niet ingevoerd.

U hebt geen (geldig) e-mailadres ingevoerd.

Uw gegevens

U hebt de naam van de zender niet ingevoerd.

U hebt geen (geldig) e-mailadres ingevoerd.

counter
Gemeenteraadsverkiezingen

Alle uitslagen op de kaart

Trouw heeft de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen overzichtelijk op de kaart gezet. Klik hier om uw gemeente te bekijken.

klein verslag

Vriesdroge herinnering

Wereldwijd werd gisteren de Holocaust Memorial Day gehouden. De datum, 27 januari, is gekozen omdat op die dag, nu 65 jaar geleden, Auschwitz door het Rode Leger werd bevrijd – het concentratie- en vernietigingskamp dat meer dan andere kampen tot symbool van de jodenvernietiging uitgroeide.

Dossier

Rechtszaak

Tussen onschuld en schuld zit vaak een kleine stap. Een verzameling van columns over waar een rechter zoal tegenaan loopt.

Achtergrond

Dossiers op trouw.nl

Lees en bekijk de dossiers van trouw.nl voor een chronologisch nieuwsoverzicht van actuele onderwerpen en meer achtergrond bij langlopende thema's.

> Farmaceutische industrie

> Zorg & gezondheid

> Adoptie

> Midden-Oosten

Overzicht decennium

2000 - 2009

Tien jaar geleden hadden de meeste mensen nog nooit gehoord van Osama bin Laden. Toon Hermans leefde nog. En bij politieke moorden in Nederland dacht men aan Balthasar Gerards. Wat gebeurde er nog meer? Bekijk het overzicht.

Trouw Video

meer video's
Breedveld heeft 2 tips voor Balkenende