Vrouwen helpen elkaar hogerop
Allochtone vrouwen
Zakenvrouw Melek Usta : 'Mensen zijn geneigd kopieën van zichzelf binnen te halen.' © Trouw
Gedreven allochtone vrouwen helpen elkaar vooruit. Hoogopgeleide en succesvolle allochtone vrouwen ervaarden geen problemen op de arbeidsmarkt. Ze grepen hun kansen, zeggen ze zelf. Een rolmodel helpt wel. Door elkaar te steunen hebben allochtone vrouwen succes. Afkomst hoeft geen rol te spelen, vinden zij zelf.
„Mijn moeder zou het geweldig ver geschopt hebben als ze de kans had gekregen.” Maar de moeder van Melek Usta (40) kwam uit een arm Turks dorp en was tot haar vijftigste analfabeet. Toch is ze deels de sleutel van Usta’s succes. „Een krachtige vrouw die anderen goed kon adviseren. En ze vond het belangrijk dat ik economisch zelfstandig werd.”
Of ze nu hoog of laag zijn opgeleid, alle etnische vrouwen komen moeilijker aan een baan dan hun autochtone seksegenoten, bleek onlangs uit onderzoek van studiecentrum Equality. Wat is de succesformule van vrouwen die wel slaagden? Uit een rondgang langs succesvolle etnische vrouwen blijkt dat stimulerende ouders, kansen grijpen en de Nederlandse cultuur aanvoelen van doorslaggevend belang waren voor hun voorspoedige carrière.
Usta was bijna twee jaar oud toen ze met haar ouders naar Nederland kwam. Ze deed de mavo, een secretaresseopleiding en ging werken. Ambitie dreef haar in de avonduren naar mbo en hbo en op 26-jarige leeftijd was ze vestigingsmanager bij Start Uitzendbureau. Een jaar later had ze vier vestigingen van het bedrijf onder haar hoede. Inmiddels heeft Usta een eigen wervings-, selectie- en adviesbureau, gespecialiseerd in diversiteitsvraagstukken. Ze was Zwarte Zakenvrouw van het Jaar in 2006 en trad toe tot het prestigieuze Innovatieplatform dat het kabinet moet adviseren.
„Wanneer een etnisch meisje vragen durft te stellen en kans ziet zich op trekken aan een rolmodel, kan het ongelofelijk snel gaan”, zegt Usta. „Maar het begint met de wil. Als je het vuur voelt, kan er veel in Nederland. In Turkije had ik minder kansen gekregen.” Ze denkt dat de gedrevenheid bij kinderen van arme migranten groter is. „Als je voorouders moesten knokken voor hun bestaan, krijg je die prikkel om te vechten en verder te komen waarschijnlijk mee. Ik heb mijn ouders ook zien worstelen.” De prikkel zou volgens haar bij autochtone vrouwen zwakker zijn omdat welvaart voor hen vanzelfsprekender is.
Mariëlle Paul (43) is wel degelijk geboren in welvaart. Toch heeft zij ook een sterke drive. „Ik heb geen strijd hoeven leveren, hoewel mensen zeggen dat ik mijn eigen kansen heb gecreëerd.” Haar Pakistaanse ouders studeerden en vonden in Nederland goede banen. Zelf rondde ze een studie internationaal recht in Leiden af. „Een plek verwerven in de Nederlandse samenleving en taal hielden me altijd bezig.” Paul, die accentloos Nederlands spreekt, werkte voor oliemaatschappij BP, had leidinggevende functies, was zelfstandig ondernemer en is nu manager corporate communication bij ABN Amro Hypotheken Groep. ’Netwerkcontact’ Melek Usta hielp haar aan een plek in een opleidingstraject voor commissarissen bij woningbouwcorporaties. „Ik wil me graag op andere terreinen begeven en nieuwe dingen leren.” Het traject, met voornamelijk vrouwen, loopt van oktober tot juli en is voor Paul ’de toegang tot een nieuwe wereld’. De deelnemers krijgen inzicht in het reilen en zeilen van een woningcorporatie en lopen vervolgens mee met een zittende raad van commissarissen. „Het is een kans in toezichtland. Mooi, hoe door Melek mijn netwerk groeit.”
„Raden van commissarissen zijn echte blanke mannenbolwerken”, zegt Melek Usta, die met haar bedrijf Colourful People een divers personeelsbeleid bij organisaties promoot. Dat goed opgeleide etnische vrouwen het moeilijker hebben op de arbeidsmarkt dan autochtone vrouwen was haar niet opgevallen. Wel ziet ze dat economisch laagtij het diversiteitsbeleid bij bedrijven onder druk zet.
„Mensen zijn geneigd kopieën van zichzelf binnen te halen, een universeel selectiemechanisme. In crisistijd willen beslissers veiligheid en kiezen voor bewezen succes. Medewerkers met een andere culturele achtergrond binnenhalen, is voor hen riskant, want onbekend. Sommige delen van de beroepsbevolking komen zo versneld aan de zijlijn te staan.”
Een sociale kloof is Mariëlle Paul onbekend en ze kreeg nooit te maken met uitsluiting. Haar katholieke ouders aardden snel in Brabant en de Pakistaanse komaf van het gezin wekte enkel nieuwsgierigheid in hun omgeving. „Afkomst zou je arbeidskansen niet mogen inperken, maar een afwijkende culturele achtergrond kan belemmerend werken. Een coach die je daarvan bewust maakt, is dan zinvol.”
Usta onderkent dit probleem. Ook hoog opgeleide etnische kandidaten realiseren zich niet altijd wat van hen verwacht wordt bij een nieuwe werkgever, zegt ze. „Je moet communicatiestijlen en gedragscodes begrijpen om te kunnen aansluiten bij je werkomgeving. Bij de overheid is het percentage allochtonen met salarisschaal dertien en hoger nog steeds bedroevend laag. Voor deze leidinggevende functies moet je politieke subtiliteiten aanvoelen. Dat wat je wel en niet kan zeggen. Heel moeilijk onder woorden te brengen.”
Fatima Siema Khawaja (31) koos voor het ondernemerschap. Tijdens haar studie bestuurs- en organisatiewetenschappen in Utrecht organiseerde ze activiteiten tegen betaling en met een bachelordiploma op zak ging ze hier fulltime mee door. Dat masterpapiertje moet er nog wel komen. „Anders ben ik minder waard op de arbeidsmarkt.” Haar Indiase vader en Surinaamse moeder zagen liever dat ze arts werd. „Ze hebben zelf moeten knokken en willen mij dat besparen.”
Khawaja heeft twee jongere broers en ging als enige in het gezin studeren. „Dat hebben mijn ouders enorm gestimuleerd. Hoe hoger de functie, hoe makkelijker het volgens hen zou zijn om in deeltijd te gaan werken. Een driedaagse werkweek zou dan ook genoeg salaris opleveren.”
Maar het werd de creatieve sector. Als zestienjarige zat ze dagelijks in het Amsterdamse buurthuis De Pijp en stortte zich op het meidenwerk. Een medewerker coachte Khawaja en gaf haar de kans om danslessen te organiseren. „Ik sprak met haar over thuis en ze leerde me plannen en programmeren.” Nu heeft Khawaja zelf die rol bij SJA Meidenplaza in Amsterdam. Met een meisje dat als veertienjarige dansles bij haar volgde, werkt ze volgend jaar samen aan een project. „Ze is nu twintig, studeert commerciële economie en houdt van aanpakken. Een beetje zoals ik het deed.”
Ook de Turkse Ayten Polat (39) heeft inmiddels haar pupillen. „Vooral jonge meiden. Ik help ze met sollicitatiebrieven en -gesprekken voorbereiden. Of we praten over opleidingen.” Polat rondde dit jaar een hbo-opleiding Personeel en Organisatie af. „Als je hogerop wilt komen, zul je moeten werken om diploma’s op zak te krijgen.” Het was zwaar, zegt ze. „Ik ben alleenstaand moeder en werk fulltime. Maar ik voel me enorm trots, de wereld ligt nu aan mijn voeten.”
Polat kwam op tweejarige leeftijd naar Nederland, groeide op in Zaandam en volgde de mavo en mbo-toerisme. Ze werkte als secretaresse bij de gemeente Haarlemmermeer. Nu is ze er personeelsadviseur, een ’onwijs leuke baan’. Onlangs werd ze gevraagd als bestuurslid van een poppodium. „Dat zal niet met mijn nieuwe functie te maken hebben. Maar mensen in mijn omgeving zien mij groeien en benaderen mij.”
Goed opgeleide etnische vrouwen komen geen extra obstakels tegen op hun carrièrepad, denkt Polat. „Je werkt hooguit wat harder. Ik kan niet zeggen dat ik het moeilijk heb. Je moet kansen grijpen. Ík laat ze in ieder geval niet liggen.”
© Trouw 2010, op dit artikel rust copyright.
Rolmodel
Twintig succesvolle etnische zakenvrouwen coachen veertig allochtone vrouwen naar een baan.
Het project is een initiatief van uitkeringsinstantie UWV en Etnische Zaken Vrouwen Nederland (EZVN). Ook Melek Usta doet hier aan mee.
De zakenvrouwen begeleiden jong, etnisch talent met een middelbare of hogere opleiding. Aan de orde komen onder meer gedragscodes en presentatie.




Reacties (9)
Een fris en vernieuwd geluid. Eindelijk geen gezeur over discriminatie want ik ben allochtoon. Deze maatschappij geeft genoeg kansen, maar je moet ze wel willen grijpen. Maar helaas zijn er te veel allochtone jongeren die denken dat ze alles op een gouden schaaltje krijgen. En als ze dat niet krijgen, is er opeen discriminatie. Je toekomst moet jezelf maken.
Enne @ andere Leon:
Nederland is niet bang en saai. Het is een pracht land met genoeg kansen en kleur. En dat is niet alleen door andere culturen.
Leon, apeldoorn op 14-12-2009, 15:35
Het artikel bevat een fors aantal open deuren, die helemaal niets te maken hebben met het feit dat de betreffende vrouwen allochtoon zijn.
Ze maken gewoon gebruik van de goede mentaliteit om een degelijke carrière te maken. Dat doen autochtone vrouwen ook.
Bukowsky, Santiago op 14-12-2009, 08:27
Getalenteerde, initiatiefrijke positief ingestelde vrouwen hebben succes, ongeacht afkomst. Negatieve zeurders bereiken niks. Geldt trouwens ook voor mannen. Als het goed is tenminste, je wilt echt niet in een organisatie werken waar dat niet het geval is.
Peter, Utrecht op 13-12-2009, 17:14
Als mannen "elkaar hogerop helpen" heet het ineens heel kwalijk een Old Boys Network.
Gert Visser, Veessen op 13-12-2009, 15:13
Dit is weer zo'n voorbeeld dat discriminatie loont, dat het mag en dat het bepaalde groepen in de samenleving stimuleert zich beter te ontwikkelen dan de samenleving als geheel.
Krijg dan toch het idee dat veel van de antidiscriminatie discussie gevoerd wordt om de rest de mond te snoeren. Nederland is toch een vreemd verwrongen landje in het ideologische domein.
Johan, Amsterdam op 13-12-2009, 15:13
Toch maak ik me zorgen om de Hoogopgeleide allochtoonse vrouw en dan vooral de Surinaamse. Het is me opgevallen dat ze niet goed eten. En vaak daardoor o al jonge leeftijd ernstig in de problemen kunnen komen qua gezondheid. Denk aan suiker, hart en vaat, K. De Surinaamse vrouwen die doorhebben dat gezond eten essentieel is voor een hoogopgeleide baan zouden veel meer op de voorgrond moeten treden.
Veel Surinamers zijn nog gewoon een slaaf. Is het niet aan slecht eten, dan wel met sigaretten of drugs of seks. Dat breekt ze op en de maatschappij. Binnenkort warden dat soort dingen niet meer vergoed ben benieuwd hoe het dan verder gaat...
Marcellus, Amsterdam op 13-12-2009, 15:11
Wat een naïef stukje, natuurlijk gaan de allochtone , nu nog jonge, vrouwen heel goed presteren. Ze worden sterk geprikkeld door hun achterstand en de sterken zullen snel boven komen drijven.
De gefrustreerde jongens zijn het probleem. Ze voelen dezelfde negatieve prikkels maar door hun hopeloze reageren ze met "spierballengedrag" en bij falen zakken ze terug tot lamlendigheid en hand-ophouden of tot politiek extreme dagdromerij.
Hoe krijg je de JONGENS sterk en positief???
oma, Barendrecht op 12-12-2009, 21:12
Ga door, breng wat kleur binnen het saaie, bange nederland. Laten we zoveel mogelijk gebruik maken van elkaars talenten en geniet van elkaar. Ik heb alle culturen een aanwinst gevonden voor mijn eigen ontwikkeling. Ik heb veel geleerd en ontdekt dankzij u.
leon, apeldoorn op 12-12-2009, 13:01
Waarom zouden allochtone vrouwen geen succes kunnen hebben in de Nederlandse samenleving? Er is volop gelegenheid tot scholing. Allochtone vrouwen hebben niet minder talent dan autochtone. Als je voortdurend benadrukt dat ze moeilijker aan een baan komen dan hun Nederlandse seksegenoten, dan schiet het niet op. Hoeveel moeilijker is dat trouwens? Ik vind dit eigenlijk een merkwaardig verhaal. Allochtone vrouwen hebben ook succes. So What?
albert van der vliet, amsterdam op 12-12-2009, 12:50
Plaats een reactie
Stuur artikel door