Verstrekkers energielabel zonder werk
Voor Iwan Jorissen van EKW dreigt faillissement. © FOTO CHRIS KEULEN
Bedrijven die energielabels voor huizen afgeven, zitten in de problemen. Het energielabel, dat in januari werd ingevoerd, is zo impopulair dat vele tientallen labelverstrekkers amper werk hebben. Voor kleine bedrijven, vaak eenmanszaken, dreigt dit naar eigen zeggen uit te lopen op een faillissement.
Installatie- en adviesbedrijven hebben naast het afgeven van energielabels vaak ander werk. Zij gaan niet over de kop door het gebrek aan labelopdrachten, maar hebben investeringskosten die niet de verwachte terugverdiensten opbrengen.
De labelaars rekenden op een gegarandeerde stroom aan werk, omdat het ministerie van Vrom het energielabel introduceerde als een verplicht keurmerk bij de verkoop of verhuur van een woning. Het moet inzicht geven in de energiezuinigheid van huizen. Rond de introductie bleek dat Vrom geen sanctie oplegt voor het weigeren van keuring.
In het comité Energyclaim hebben 66 boze labelbedrijven zich verenigd. Zij vinden dat hun ten onrechte een miljoenenmarkt is voorgespiegeld. Het comité verwijt de overheid onbehoorlijk bestuur en dreigt met juridische stappen, om zo samen minimaal 20 miljoen euro aan investeringen en misgelopen inkomsten terug te eisen.
Het ministerie van Vrom kent de klacht van labelbedrijven. „Ik kan me voorstellen dat sommige bedrijven op meer werk hadden gerekend, maar de markt heeft ook een eigen verantwoordelijkheid”, aldus een woordvoerder. „Vrom komt in januari met een nieuwe campagne om het label vanuit een positieve benadering te promoten en overweegt geen sanctiemaatregel.”
© Trouw 2010, op dit artikel rust copyright.






Reacties (15)
Weg met een label dat helemaal niets zegt over de energiezuinigheid van een woning, niet te controleren is en willekeurig is. Iedere bouwkundige weet dat het label onzin is. Net zo veel onzin als het vullen van je spouw met isolatie of je hele huis dichtkitten. Bovendien discrimineerd het label, dus alle eigenaren van bestaande woningen kunnen ook een claim indienen tegen de staat.
Weg met, die onzin op 23-12-2008, 13:40
Dit is mooi . Onzinregel weg. Begin van verdere ontregeling. Maar , ik heb nog wel een zinnige nieuwe regel: een vertrouwenslabel voor ministers, of voor het kabinet. Onder de 5 ontslag zonder gouden handdruk. Misschien worden dan echt belangrijke zaken wel "geregeld".
Joop, Breezand op 21-12-2008, 17:01
Als een nieuwe huurder of koper even naar de Energierekening vraagt voordat i een nieuw huis koopt of betrekt, weet i ook meteen hoe energiezuinig of onzuinig dit is. Daarna kan i wellicht zelf (jawel:zelf!) gaan nadenken over energiebesparende maatregelen. Moet te doen zijn, lijkt me.
a.doorgeest, rotterdam op 21-12-2008, 10:53
De overheid wijst ons op een verstandig energiebeleid. Terrasverwarming doet energiebesparing in "rook" opgaan
F.Frauenfelder, Den Haag op 21-12-2008, 10:50
Het energielabel heeft niks met het milieu of het klimaat te maken.
Voor wie het isoleren van woningen in werkelijkheid lucratief is, kunt u nu lezen.
hetvrijevolk.com/?pagina=7527
G.C.Hessingh, Blaricum op 21-12-2008, 10:50
Zeker in de sociale huursector, waar "voor hele wijken in één klap een energielabel wordt toegekend" zegt zo'n label niets over het al dan niet goed functioneren van individele (balans)ventilatiesystemen. Vervang een energielabel door een 'binnenmilieulabel' oftewel een 'gezondheidslabel'. Voor bewoners is het van belang om te weten hoe het binnenmilieu presteert op akoestisch, visueel en thermisch gebied en vooral hoe de luchtkwaliteit is. De overheid en corporaties hebben al aangegeven een gezondheidslabel niet aan te durven, omdat dan duidelijk zou worden hoeveel ongezonde woningen er bestaan in Nederland!
Inger Reeskamp, Groningen op 20-12-2008, 21:41
Er is al genoeg burrocratie, certificatenrimram en keurmerkonzin in dit land. Dit valt voor mij dus onder het goed nieuws, gauw failliet gaan met die ongeinbedrijven. Valt trouwens niet op in deze tijden.
Willem, Aalst op 20-12-2008, 21:39
Welke overheid zou ook weer het aantal regels terugdringen ??
B.Huurman, Berkel en Rodenrijs op 20-12-2008, 21:39
Je kunt een mening hebben over het wel of geen nut hebben van een energielabel voor woningen. Dat is ieders goed recht, toch? Blijft echter het feit overeind dat VROM de Nederlandse woningwereld in beroering heeft gebracht met het verplicht stellen van dit label per 2008. Vanwege dit besluit zijn diverse ondernemers gestart om op deze markt in te spelen en zo hoort dit ook in ondernemend Nederland.Dat deze bedrijven nu in grote problemen zijn gekomen is een direct gevolg van ondeskundig geVROMmel.De labelverstrekkers zijn buiten hun schuld om in de problemen geraakt en een tegemoetkoming is dan ook op zijn plaats.Helaas zijn het geen banken?
willem heijnders, urmond op 20-12-2008, 16:58
ik geloof eigenlijk niet dat mensen zo goed in staat zijn om te bepalen hoe energie-(on)zuinig is. Een label is daarin een heel nuttig hulpmiddel lijkt me. Wel vreemd dat de overheid wel het label verplicht, maar niet sanctioneert wanneer het huis geen label heeft.
lea, tilburg op 20-12-2008, 16:58
Ja, laten we weer wijzen naar anderen. In eerste instantie willen ze als aasgieren op het geld duiken dat hen zou toekomen uit een nieuwe verplichting, maar nu klagen. Hebben die bedrijfjes zelf ook niet een taak om bijvoorbeeld marktonderzoek te doen? Dat is marktwerking: je start een bedrijf waar geen vraag naar is en daar zitten deze consequenties aan vast.
Zoals het ook grote ondernemingen tegenwoordig vergaat (banken, auto-industrie) hebben ze liever dat de belastingbetaler hun zorgen vergoedt, dan dat er ook maar een greintje eigen verantwoordelijkheid wordt aangesproken.
Jos, Monster op 20-12-2008, 16:58
Energielabel is de grootst mogelijke kul welke onze Haagse, geldverslindende regelneven hebben bedacht. Je koopt een huis omdat je het mooi vindt, en/of de ligging aanspreekt. Ik kan me niet voorstellen dat iemand een koop afblaast als het energielabel een hoog energieverbvruik laat zien. Je kunt zelf wel afwegen dat door aan- of afwezigheid van bepaalde zaken zoals dubbel glas, isolatie en HR ketel een huis energie vriendelijk of niet vriendelijk is: daar is een label niet voor nodig en kost zo een gedrocht dat totaal geen draagvlak heeft alleen maar extra geld. Een sanctieloos betrouwbaarheidslabel voor bewindslieden werkt toch ook niet??
W. van Gompel, Zevenbergen op 20-12-2008, 13:48
Grappig is ook dat de (energie?)prijzen fors zullen stijgen volgend jaar...(PrizeWize) Als de olieprijs drastisch daalt zijn de Eneco-rekeningen namelijk NIET gekoppeld aan de olieprijs.
Diederick van Ommen, Oegsgeest op 20-12-2008, 12:08
Doorgeschoten regelgeving waar niemand op zit te wachten.
Alsof iemand niet zou begrijpen dat enkel glas meer geld kost of een CV ketel van 20 jaar oud beter vervangen zou moeten worden. Wat mensen willen weten is wat een investering kost op isolatiegebied en hoe snel dat is terugverdiend. Gevel, dak of vloerisolatie of een buitenvoelerinstallatie voor de CV.
Geen open deurenrapport maar praktische direct toe te passen maatregelen en informatie waar je wat aan hebt, dit dus. www.denhaag4u.net/aardgasberekening.htm
Ton Mertens, Den Haag op 20-12-2008, 10:24
Natuurlijk, het is ook overdreven regelzucht die de kosten weer verhogen. Mensen zijn niet gek en kunnen zelf wel bepalen hoe goed een bestaand huis geisoleerd is. We hebben al een bouwbesluit voor nieuwe huizen.
n de vries, amsterdam op 20-12-2008, 10:20
Plaats een reactie
Stuur artikel door