Ga direct naar de content

Economie
31 mei 2008
Van onze redactie politiek

Eurlings: Mobilist goedkoper uit met kilometerheffing

Het Rijk zal verminderde belastinginkomsten als gevolg van de kilometerheffing niet afwentelen op de autorijder. Deze garantie gaf minister Eurlings (Verkeer) gisterenna afloop van de ministerraad.

Hij verwacht op basis van onderzoek dat de invoering van de kilometerheffing, die in 2018 voor alle auto’s geldt, tot een forse vermindering van het aantal gereden kilometers zal leiden en daarmee tot minder inkomsten (kilometerheffing) en accijnzen voor het Rijk. Maar dit wordt binnen de belastingen anders opgevangen. Hoe is nog onbekend.

Eurlings toonde zich opgetogen. „Dit systeem leidt in 2020 tot de helft minder filedruk.” Hij verwacht dat het belasten van het gebruik van de auto uiteindelijk ook goedkoper voor de eigenaar zal zijn. Wel leidt de geleidelijke afschaffing van de aanschafbelasting voor auto’s (bpm), waarover gisteren in de ministerraad een akkoord werd bereikt, tot circa 100.000 extra auto’s. Volgens Eurlings valt het effect van de goedkopere nieuwe auto hem alleszins mee. „In Nederland praat je over een autobezit van acht miljoen auto’s.”

De afschaffing van de bpm en motorrijtuigenbelasting is volgens de minister ’in beton gegoten’. „Vanaf 2018, als de kilometerheffing er voor alle auto’s is, bestaan de vaste bpm en de wegenbelasting niet meer. Klip en klaar.” Die wordt versleuteld in het kilometertarief. Daarmee weersprak de minister de suggestie dat de bpm deels zou blijven bestaan als uit een evaluatie in 2016 blijkt dat de staat forse inkomsten derft. De bpm, 42,3 procent van de netto catalogusprijs, levert immers de schatkist dit jaar naar schatting 3,6 miljard euro op. Afgesproken is dat er geen tussentijdse evaluatie komt. Wel houdt de overheid de vinger aan de pols.

Afschaf van deze belasting en de wegenbelasting was voor het CDA en de autobranche een vereiste om in te stemmen met de geleidelijke invoering van de kilometerheffing voor vrachtwagens (vanaf 2011) en de eerste personenauto’s (vanaf 2012).

© Trouw 2010, op dit artikel rust copyright.

Stuur artikel door

Verstuur dit artikel naar

U hebt de naam van de ontvanger niet ingevoerd.

U hebt geen (geldig) e-mailadres ingevoerd.

Uw gegevens

U hebt de naam van de zender niet ingevoerd.

U hebt geen (geldig) e-mailadres ingevoerd.

counter
Dossier

Ideale Banen

Je zoekt een uitdaging, je hebt idealen en je wilt iets betekenen voor andere mensen. Daarover gaat Ideale Banen. Het nieuwe zaterdagkatern in Trouw is voor werknemers en werkgevers, met verhalen uit de praktijk en interessante rubrieken.

Dossier

DSB bank

In dit dossier vindt u alle artikelen over de DSB-affaire: over het imagoprobleem van DSB, de uitspraken van econometrist Pieter Lakeman, de excuses van bestuursvoorzitter Dirk Scheringa en het uiteindelijke faillissement van de bank.