Ga direct naar de content

Nieuws
9 maart 2010

Minister niet overtuigd door klimaatsceptici

Staatssecretaris Tineke Huizinga van Verkeer Waterstaat.

Staatssecretaris Tineke Huizinga van Verkeer en Waterstaat.© ANP

Ondanks kritische geluiden van mensen die vinden dat de invloed van mensen op klimaatverandering wordt overdreven, blijft het ministerie van VROM pontificaal achter eerdere conclusies staan: sinds halverwege de vorige eeuw warmt de aarde op en dat komt voor het grootste deel door de mens.

Dat bleek dinsdag uit antwoorden van demissionair minister Tineke Huizinga van VROM op Kamervragen. PVV-Kamerlid Richard de Mos had vragen opgeworpen over onder meer uitspraken van klimaatdeskundige Phil Jones, die eerder betrokken was bij uitgaven van het klimaatpanel van de Verenigde Naties, het IPCC. Jones zei dat de aarde in de middeleeuwen een warmer klimaat heeft gekend, terwijl er toen geen sprake was van grote uitstoot van CO2.

Volgens het KNMI, dat namens de minister antwoord gaf, is het verloop van de temperatuur op aarde afhankelijk van meerdere factoren. Zogenoemde ’interne variaties’ (zoals het klimaatfenomeen El Nino) en ’externe factoren’ (zoals de wisselende afstand van de aarde tot de zon) hebben invloed. Desalniettemin staat volgens het KNMI vast dat de opwarming „zeer waarschijnlijk” wordt veroorzaakt door de mens, via de uitstoot van onder meer broeikasgassen.

De Mos stelde verder dat er een „oneigenlijke wetenschappelijke methode” wordt gebruikt om de temperatuur te meten. Dit omdat bepaalde meetstations in verschillende regio's in de wereld in de loop van de jaren zijn weggevallen. Het KNMI stelt echter dat het instituut waarop De Mos doelt, niet de enige organisatie is die data hierover bijhoudt. Omdat er in de regio's voldoende stations zijn overgebleven, zijn de metingen nog steeds betrouwbaar, aldus het weerinstituut.

Woensdag spreekt Huizinga met de Kamer over het klimaat. Dan vindt er een spoeddebat plaats dat eerder door De Mos werd aangevraagd. Het PVV-Kamerlid had eerder geprobeerd het klimaatbeleid van VROM controversieel te laten verklaren, maar daarmee stemde de rest van de Kamer niet in.

De discussie over het klimaat woedt al enige tijd. Dat komt onder meer doordat er in een rapport van IPCC uit 2007 fouten bleken te staan. Er stonden onder meer verkeerde aannames in over het tempo waarin gletsjers in de Himalaya smelten. Later bleek dat een passage over het overstromingsgevaar in Nederland niet klopt. Over deze zaken had de minister al opheldering gevraagd.

© Trouw 2010, op dit artikel rust copyright.

Stuur artikel door

Verstuur dit artikel naar

U hebt de naam van de ontvanger niet ingevoerd.

U hebt geen (geldig) e-mailadres ingevoerd.

Uw gegevens

U hebt de naam van de zender niet ingevoerd.

U hebt geen (geldig) e-mailadres ingevoerd.

counter
Fietsen

Rondje IJsselmeer, altijd wind

De Afsluitdijk is niet leuk om te fietsen, wel indrukwekkend.

Fietsen rond de voormalige Zuiderzee is trappen door de geschiedenis. Oude handelsstadjes, nieuwe natuur en de imponerende waterwerken van ingenieur Lely.

Groen!

Klimaatwetenschap wordt beter

Bosbranden in Rusland... gewoon het noodlot dat mensen van tijd tot tijd treft?

Scepsis over klimaatrapporten mag geen excuus zijn voor passiviteit. We moeten het doen met het beste wat de wetenschap te bieden heeft.

Recepten met een verhaal - lezersinzending

Honger maakt rauwe kapucijners zoet

Het was november 1965. Bivak en koud maar wel buiten slapen. En jong, dus altijd hongerig. Als warme hap kregen we een in water opgewarmd blikje. Daarin trof ik een maaltijd van capucijners aan, met spek, ui en gehakt. Het smaakte prima.

Koken

Dikke oranje-paarse-prut

Uit eten. Altijd leuk. We deden dat vaker, en ik realiseerde me toen niet dat dat best bijzonder is, als je als kind gemiddeld eens per twee weken uit eten gaat. Dat hoort er gewoon bij,vond ik. En uit eten is altijd lekker.

Oproep!

Recepten met een verhaal

Juist aan geur en smaak kleven herinneringen. Iedereen heeft wel een gerecht waar een warme of juist een gruwelijke herinnering aan zit. Stuur ons uw verhaal van uw meest geliefde of gehate gerecht met een daarbij natuurlijk een smakelijk recept.

Natuurdagboek

Rechtswindende haagwinde

Haagwinde.

Ze zijn mooi hoor, maar in de tuin wel erg aanwezig. Haagwindes zijn nauwelijks in toom te houden. Je kunt je erover opwinden, maar dat helpt niet.

Trouw in de Buurt

Beeldentuinen op de kaart

Beelden in de natuur, zoals hier 'Ik ook van jou' van Rieke van der Stoep.

Wat kan er inspirerender zijn dan kunst omgeven door de schoonheid van de natuur? Op deze kaart van Trouw in de Buurt vindt u al 95 beeldentuinen, en dat kunnen er snel meer worden als u zelf uw favoriete beeldentuin toevoegt.

Podium

We moeten zuiniger zijn op onze oceanen

De wereldzeeën vertegenwoordigen een ongekende ecologische, maar ook economische waarde. Daar moeten we veel voorzichtiger mee omgaan.

blog | dodo-expeditie

Meewerken op de laatste dag

Astrid Kromhout met dodobot

Vanmorgen mag ik mee met het opgravingsteam om in de workflow mee te draaien. Om te ervaren hoe een opgraving in de praktijk werkt en waar de paleontologen op letten.

Bioblitz

Doe een Bioblitz!

Bent u benieuwd naar de biodiversiteit in uw eigen achtertuin of op het balkon? Doe een Bioblitz!

Estafette-debat

Duurzame visserij

Garnalenvisser voor de haven van Lauwersoog

In een estafettedebat laten we partijen aan het woord met verschillende standpunten over één onderwerp. De partijen verdedigen hun standpunt en reageren op het standpunt van de andere partijen. Deze aflevering: duurzame visserij.

Nieuws

Meest actieve artikelen

De ranking is gebaseerd op betrokkenheid van bezoekers. Dit wordt gemeten aan de hand van reacties, bookmarks en verwijzingen in sociale media als Twitter en Facebook.

Groen video

meer video's
Het duurzame huis van Pieter Weijnen
Advertentie

Platteland op de kaart

RBT Vechtdal-IJsseldelta en Bedandbreakfast Nederland hebben in samenwerking met plattelandopdekaart.nl alle plattelandsactiviteiten in de omgeving rondom het vechtdal, overijssel op de kaart gezet. Zoals alle bed & breakfast locaties van bedandbreakfast.nl