Ga direct naar de content

Groen!
12 december 2009

'Grootste klimaatdemonstratie ooit’

„Dit was de grootste klimaatdemonstratie ooit", denkt Peter van GroenFront!. Hij liep zaterdag mee in de mensenmassa in Kopenhagen. Hij nam vaker aan protesten deel, maar nog nooit zag hij zoveel mensen voor het klimaat op de been. Vele Nederlanders - onder wie leden van christelijke organisaties en milieuverenigingen, studenten, antiglobalisten en -kapitalisten - sloten zich zaterdag aan bij de demonstranten.

Ondanks de grote opkomst is de woordvoerder somber. Hij verwacht niet dat de regeringsleiders die naar de Deense hoofdstad zijn gekomen voor de VN-top, zich laten beïnvloeden door de tienduizenden actievoerders. „De top gaat niet over oplossingen, maar over het creëren van een nieuwe CO2-markt.” Volgens hem moeten de grote vervuilers als kolencentrales en vliegvelden worden aangepakt. Daarom doet hij zondag mee met de aangekondigde blokkade van de haven in Kopenhagen. „Dat is een symbolische actie.”

Ook de antikapitalistische Internationale Socialisten zijn met een groep naar Denemarken afgereisd voor acties. „We kunnen niet aan de zijlijn blijven staan terwijl de wereldleiders onze planeet voor toekomstige generaties verkwanselen. Het afwenden van een klimaatcrisis is alleen mogelijk door de politieke prioriteiten radicaal te wijzigen. Miljarden moeten naar windmolens en gratis openbaar vervoer, in plaats van banken en oorlogen”, liet een woordvoerder weten.

Christelijke jongeren van het Time to Turn-netwerk liepen zaterdag mee in de demonstratie, maar zij willen zondag bidden voor een rechtvaardig klimaatverdrag. „We geloven dat er een andere wereld mogelijk is, waar de schepping niet vernield wordt door de rijkdom van een kleine groep. Maar dat is meer dan alleen een nieuw verdrag. We geloven dat het tijd is voor een nieuwe innerlijke houding, een radicaal andere omgang met de schepping van God.”

Studenten van verschillende universiteiten die zich de broeikasgasten noemen, lieten eveneens hun stem horen voor een „radicaal ander klimaat- en milieubeleid”. Een van hen sprak van een „krachtige, gezellige en succesvolle mars”. Volgens hem heeft de mensenmassa een kritisch geluid laten horen waar de regeringsleiders niet omheen kunnen.

© Trouw 2010, op dit artikel rust copyright.

Stuur artikel door

Verstuur dit artikel naar

U hebt de naam van de ontvanger niet ingevoerd.

U hebt geen (geldig) e-mailadres ingevoerd.

Uw gegevens

U hebt de naam van de zender niet ingevoerd.

U hebt geen (geldig) e-mailadres ingevoerd.

counter
Tuinrubriek

Wilde bijen gaan voor een hotelkamer met roomservice

Bijen leggen hun eitjes in zand, leem, gaatjes en spleten.

Het kan niemand zijn ontgaan dat het niet goed gaat met de bijen – dat is het slechte nieuws. Het goede nieuws is dat we daar zelf heel veel aan kunnen doen.

Opinie

Waar is mijn waddenlucht?

Zo, een bericht vanuit Ameland... Maar waarom ga je nou elke keer zo vroeg in het jaar naar Ameland? Een veel gehoorde vraag! Februari staat nou niet bepaald in het teken van op het strand liggen, genieten van de warmte en het normale toerisme op de eilanden.

Polderpeil

Mensen met overgewicht hebben een gebrek aan wilskracht

Oneens

52 %

 
Eens

48 %

 

Totaal aantal stemmen: 1558

Ga naar het polderpeilarchief

Advertentie

Platteland op de kaart

RBT Vechtdal-IJsseldelta en Bedandbreakfast Nederland hebben in samenwerking met plattelandopdekaart.nl alle plattelandsactiviteiten in de omgeving rondom het vechtdal, overijssel op de kaart gezet. Zoals alle bed & breakfast locaties van bedandbreakfast.nl

Groendebat

'Geef mensen ruimte om uit te blinken'

"Als je niet met hart en ziel van mensen houdt, word dan geen werkgever. Word dan ZZP-er." Dat stelde Jaap Jongejan, voorzitter van CNV.